„Na tomto místě se stalo za poslední dva roky osm nehod mladých řidičů, jejichž průměrný věk byl jednadvacet let. Nejčastějším důvodem bylo nepřizpůsobení rychlosti stavu silnice,“ řekl Jan Chalas ze společnosti DataFriends, která je provozovatelem Portálu nehod. Podporuje jej také Česká kancelář pojistitelů.

Analýza se věnovala kolizím, při nichž hrál roli věk a s tím související malé zkušenosti či horší stav auta. Vysoká rychlost podle portálu hraje roli u čtyřiceti procent nehod. Z věkového srovnání pak vyplynulo, že s přibývajícími léty sklony k těžké noze na plynu slábnou.

Špatně zabrzděný bílý peugeot se sám rozjel a sjel do řeky Svratky u chatařské kolonie nedaleko Heroltic na Brněnsku.
Auto v řece Svratce před Brnem: řidič špatně zabrzdil, podívejte, jak to dopadlo

„Právě nejmladší a nejméně zkušení jezdí nejrychleji a poměr nehod zaviněných z důvodu vysoké rychlosti je u nich zdaleka nejvyšší. Více než třetina nehod byla u řidičů nejmladší věkové kategorie do čtyřiadvaceti lety let způsobena právě z důvodu nedodržení rychlosti,“ upozornil Chalas.

Brněnský nájezd na D1 svádí k hazardu i podle Pavla Čížka z Besipu. Před zatáčkou jej popsal jako rovný a vedoucí z kopce, díky čemuž auta lehce nabírají na rychlosti. „Ta maximální povolená před podjezdem mostu je osmdesát kilometrů v hodině. Je tam výstražná dopravní značka upozorňující na zatáčku vlevo. Nedodržení rychlosti vede k chybnému průjezdu. Častou příčinou u mladých řidičů je především nezkušenost a nevyježděnost,“ reagoval Čížek.