V Brně byly v terénu všechny posypové vozy Brněnských komunikací. „Spotřebovali jsme 470 tun posypové soli. I s pomocí traktoru s radlicemi jsme zpluhovali přes tři a půl kilometru silnic. Při dnešním sněžení napadlo v několika málo hodinách kolem dvaceti centimetrů, což je jeden z největších spadů za poslední roky,“ shrnul provozní ředitel brněnských komunikací Leoš Chasák..

| Video: Youtube

Problémy s autobusy
• Odpoledne už jezdí jen s menšími zpožděními i autobusové linky v kraji. Zástupci Kordisu aktualizovali zpoždění k půl jedné odpoledne.
• Linka 104 má zpoždění až dvacet minut.
• Linka 105 jezdí se zpožděním pět až patnáct minut.
• Linka 106 má problémy se sjízdností zejména v oblasti Strážovic a Žarošic na Hodonínsku.Cestující musí počítat se zpožděním deset až čtyřicet minut.
• Linka 107 je zpožděná kvůli dopravním komplikacím na dálnici D1. Jezdí se zpožděním deset až dvacet minut.
• Linka 108, 109,153, 164 a 663 jezdí se zpožděními od pěti do dvaceti minut.
• Linka 157 má problémy se sjízdností v Račicích na Vyškovsku, kde je neprůjezdná silnice. Linka nabírá zpoždění až devadesát minut.
• Linky 610, 611 a 612 mají problémy se sjízdností zejména v oblasti Sokolnic, zmíněné linky budou prozatím obsluhovat i zastávku Sokolnice, obecní úřad.

Brněnská městská hromadná doprava se ráno potýkala se zpožděními. Běžný provoz linek obnovili zaměstnanci podniku po jedenácté hodině dopoledne. Po té době už provoz komplikovali jen drobné nehody. „Autobusy už mají zpoždění do deseti minut, tramvaje do pěti minut,“ informovala mluvčí firmy Hana Tomaštíková.

Největší zpoždění nabíraly spoje do Šlapanic, kde cestu blokoval zpříčený kamion. „Problémy s autobusy byly především v okrajových částech měst," doplnila Tomaštíková.

Problémy měli také chodci. Záchranáři museli řadu z nich ošetřovat. „Máme hodně úrazů na ušlapaném sněhu. Případy jsou z Mikulovska, Blanenska i z Brna. Především starší lidí by neměli chodit ven, pokud to není nezbytně nutné,“ upozornila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová. 

Sněžiní na cestách zpomalovalo i vozy záchranky. „Jedna sanitka musela po cestě do Veverských Knínic nasazovat sněhové řetězy. Na místě byl proto první inspektor provozu. Žena začala rodit v osobním autě odstaveném u křižovatky, do nemocnice už dojet nestihla,“ popsala mluvčí záchranky Michaela Bothová.

Inspektor matku zahříval a monitoroval životní funkce. „V sanitce pak zdravotníci pomohli na svět miminku, byl to zdravý kluk. Všichni jsou v pořádku,“ dodala Bothová.

V regionální dopravě měly problém autobusy, vlaky se s komplikacemi nepotýkaly. „Situace byla nejhorší v jižní části kraje, kde začalo sněžit nejdříve. Naopak na Blanensku byla o něco lepší,“ shrnul mluvčí krajského koordinátora dopravy Kordis Květoslav Havlík.

Sněžení zatěžovalo také stromy, které poté padaly na elektrická vedení. Kvůli tomu byly bez proudy obce na Brněnsku a Hodonínsku. „Šlo o části Mutěnic, Dubňan a Chrlic, Přibic a Vranovic. Nyní jsou bez proudu lidé v Horních Dubňanech, jde o asi 220 odběrných míst,“ sdělila odpoledne za společnost E.ON Božena Herodesová. 

Plné ruce práce měli hasiči, kteří museli na jihu Moravy dopoledne vyjíždět k dvaceti událostem. Nejčastěji pomáhali u dopravních nehod, ale zasahovali také při odstraňování popadaných stromů. Nejvíce práce měli na Brněnsku.

Problémy může způsobit i tající sníh, který padá ze s třech. „Za bezpečný provoz staveb, tedy i za bezpečný stav a údržbu střech, zodpovídají výhradně jejich majitelé. Měli by tedy i průběžně odstraňovat sníh a led ze střech, aby nebyla střešní konstrukce nadměrně zatížena a nebyli ohroženi kolemjdoucí lidé nebo majetek,“ upozornil mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Dopravu v kraji komplikovaly i uvízlé kamiony. Stály například na 209. kilometru dálnice D1 na Vyškovsku. Auta stála také kvůli uvízlému kamionu v Nádražní ulici v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku.

Meteorologové pro dnešní den předpovídali přechod zvlněné studené fronty se sněžením. „Postupně od západu předpokládáme ustávání srážek a později místy přechodné ubývání oblačnosti. Nejvyšší odpolední teploty -1 až +2 °C,“ uvedla za brněnskou pobočku Českého hydrometeorologického ústavu Tereza Uhlíková. 

Brno a Brněnsko: Spousta nehod a nesjízdné silnice

close Brněnští hasiči museli sundávat sníh ze střechy nafukovací haly v Brně. info Zdroj: HZS JMK zoom_in Brno a Brněnsko - Policisté museli v Brně dopoledne vyšetřovat desítky nehod. „Máme nahlášeno spoustu nehod, některé silnice jsou i nesjízdné. Nehody jsou buď bez zranění nebo jen s lehkými poraněními. Řidič většinou nedobrzdil a narazil do dalšího auta,“ uvedla mluvčí brněnských policistů Petra Hrůzová.

Sníh dává zabrat také hasičům. „Přibyly nám v kraji další nehody, spíše mimo Brno. V Brně odstraňujeme sníh ze střechy v nafukovací hale ve Sportovní ulici. Máme tam tři speciálně vycvičené jednotky,“ uvedl o půl jedenácté ráno mluvčí krajských hasičů Jaroslav Mikoška.

Blanensko: Auta stojí v kopcích

Blanensko - Více nehod museli vyšetřovat i policisté na Blanensku. Ráno před osmou hodinou narazil autobus do tří zaparkovaných aut. Nikdo se nezranil. Bylo to poblíž dřevěného kostela v Rodkovského ulici. Po deváté hodině na cestě z Adamova do Olomoučan na Blanensku zůstalo stát v kopci šest osobních aut. Vyslali jsme na místo sypače. Auta stála po deváté hodině i na kopci ze Sebranic do Černé hory,“ shrnula policejní mluvčí Lenka Koryťáková. Kromě toho auta bourala také v Blažanech a v Újezdu u Černé hory. V Lažánkách na Blanensku uvízl kamion.

Odpoledne už byla situace v regionu klidnější. „Nákladní automobil uvízl na silnici 389 z Blanska do Rudic. Silnice byla částečně průjezdná a policisté ji řídili kyvadlově. Po druhé hodině už je provoz obnovený a žádnou další nehodu nemáme hlášenou,“ doplnila odpoledne mluvčí Koryťáková. 

Sníh na Břeclavsku: drobné nehody a průjezdný Drasenhofen

Břeclavsko – Během dopoledne přibilo na Břeclavsku v souvislosti s hustým sněžením také dopravních nehod. „Nejde však o nic závažného. Většinou jsou to drobné škrábance, na různých místech okresu uvízly také kamiony,“ shrnula břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Rychlostní silnice I/52 by již měla být průjezdná. „Z Pohořelic do Vídně už by se řidiči měli dostat. Rakouská strana zrušila uzavírku a Drasenhofen je již průjezdný,“ doplnila mluvčí Haraštová.

Silnice mezi Poysdorfem a Drasenhofenem byla podle dopravního serveru rakouského automotoklubu ÖAMTC téměř celé dopoledne v obou směrech uzavřená a tvořily se zde kolony. Cestu zablokoval také vzpříčený kamion.

Řada lidí zůstala kvůli nepříznivému počasí a špatné sjízdnosti silnic doma. „Vozím malou do školy do Drasenhofenu. Dneska jsem ji ale nechala doma. Ani bychom se tam nedostali,“ řekla například Martina Šiborová z Mikulova. 

Hodonínsko: drobné nehody a hůře sjízdné silnice  

Hodonínsko – Jen obtížně sjízdné byly v poledne silnice na Hodonínsku. K žádným vážným dopravním nehodám zde však nedošlo. „Řešíme jen drobné škrábance a poškozené plechy aut. Problémy se objevují především v kopcích nebo prudších zatáčkách, kde řidiči osobních i nákladních aut čas od času havarují nebo uvíznou,“ sdělil mluvčí hodonínských policistů Petr Zámečník.

Část Hodonínska ráno postihl výpadek proudu. Dvě hodiny po poledni už všechny obce, které byly bez proudu, znovu zasobené elektrickou energií. „Vše už je v pořádku a nové poruchy nemáme hlášené,“ konstatovala mluvčí společnosti E.ON Herodesová. 

Vyškovsko: Problémy jsou hlavně v kopcích

Vyškovsko - Osobní auto s autobusem se srazilo o půl osmé ráno v Holubicích na Vyškovsku. „Nehoda se stala při sjezdu z kopce na Slavkov u Brna, kdy řidiči na zasněžené silnici nezvládli řízení,“ přiblížila policejní mluvčí Alice Musilová. Srážka se obešla bez zranění.

Na Vyškovsku se jako tradičně problémy nevyhnuly ani kopci nad Drnovicemi ve směru na Ježkovice. Kromě dvou osobních aut, která skončila v zatáčce v příkopu se řidiči potýkali i se samotným výjezdem do kopce. Řada z nich na kluzkém sněhu uvízla. „V místě je navíc omezený průjezd nákladním autům nad dvanáct tun,“ informovala Musilová.

Podobná je pak podle ní i situace na Slavkovsku u Nížkovic. „Sníh stále padá, silnice kloužou. Je třeba přizpůsobit nejen rychlost, ale i vzdálenost mezi auty. Řidič také musí mít dobrý výhled z auta, to znamená čisté nejen přední, ale i zadní a boční okénka. Kdo nepotřebuje nutně vyjet, ať cestu odloží na později,“ doporučila mluvčí vyškovské policie.

Znojemsko: Husté sněžení zpožďuje autobusy

Znojemsko – Od třetí hodiny ranní padal v pondělí na Znojemsku sníh. Silničáři mají v terénu všechny sypače, pomáhá i technika nasmlouvaných firem. Například u Lechovic, ale i ve Znojmě, komplikují provoz uvázlé kamiony.

Silničáři pracují od noci. „Sníh s deštěm padá asi od tří ráno, od páté začalo husté sněžení. Kdo má ruce a nohy, je na silnicích se sypači a pluhy, vyjely i všechny nasmlouvané traktory. Postupně se nám daří provoz uvolňovat, situaci ale na obvyklých místech, například u Lechovic, komplikují kamiony,“ sdělil šéf provozu znojemského střediska krajské správy silnici Josef Fukač.

Problémy z celého regionu hlásí největší dopravce Znojemská dopravní společnost Psota. „U Lechovic stojí autobusy od páté ráno, stály tam i dvě hodiny, silnici blokovaly kamiony, silničáři ji proto nemohli ošetřit. Směrem na Brno jich projela polovina,“ sdělili dispečeři na stránce firmy na Facebooku s tím, že téměř neprůjezdná byla nad ránem i městská autobusová doprava ve Znojmě. Autobusy, které projely nabíraly značné zpoždění.

Komplikovaná byla ráno i situace na Vranovsku. „Osobní auta ještě projedou, potíže jsou s kamiony, někdy s autobusy. Ty kvůli sněhu buď nepřijely nebo jezdí pozdě. Lidé stáli na zastávkách a když se spoje nedočkali, odcházeli,“ popsal ráno ve Vranově starosta Lubomír Vedra.