VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sněhová kalamita: potíže vlaků, aut i letadel

Jižní Morava /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ – Vydatné sněžení ve středu zkomplikovalo dopravu v celém kraji. Cestující byli nervózní, dva muži udeřili do obličeje řidičku tramvaje v Brně

1.12.2010 4
SDÍLEJ:

Sněhová kalamita v Brně.Foto: DENÍK/Attila Racek

Řidička, která i se svým tříletým synem skončila po havárii ve Slavkově u Brna v ledovém rybníce. Vykolejený vlak na Znojemsku. Zablokovaný hraniční přechod v Mikulově. Havárie pěti aut a série dalších kolizí, které kompletně zastavily provoz na dálnici D1. A desítky dalších nehod. To je účet, který jižní Moravě vystavila první sněhová kalamita letošní zimy. Ochromila provoz na hlavních tazích kraje a zpomalila dopravu ve městech. V Brně za to dokonce řidička tramvaje dostala facku.

Dvěma cestujícím se totiž nelíbilo, že jede pomalu. „Řidička se jim na zastávce v Hybešově ulici pokoušela vysvětlit, že večerní spoje mají zpoždění kvůli kalamitě. Podnapilí muži ale rozrazili dveře kabiny, kde seděla. A dali jí facku,“ potvrdila mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Pohanová.

Přestože žena utrpěla lehčí zranění, rozhodla se pokračovat v řízení. Tramvaj i tak na místě nějakou dobu uvízla a nakonec skončila ve vozovně. „Podnapilá dvojice se totiž dala na útěk. A vylomila přitom přední dveře tramvaje,“ povzdechla si Pohanová.

Dítě v rybníce

Svědkem ještě dramatičtější situace se stal řidič kamionu, který dvě hodiny po poledni projížděl tahem mezi Slavkovem u Brna a Bučovicemi na Vyškovsku. V rybníce u silnice uviděl plavat auto, z ledové vody se přitom marně pokoušela dostat na břeh žena s tříletým synem v náručí. Řidičku, která zřejmě havarovala na zasněžené silnici, i s dítětem z rybníka vytáhli až policisté. „Oba byli podchlazení, převezli jsme je proto k hospitalizaci do Brna,“ uvedl mluvčí jihomoravských záchranářů Milan Klusák.

V přibližně stejnou dobu zablokovala dálnici D1 nehoda, při které na 172. kilometru ve směru na Brno havarovala dvě osobní auta a tři kamiony. Následovala ji série menších kolizí. Zasněžený tah na několik hodin zablokovaly tak, že průjezdný nebyl ani odstavný jízdní pruh. „Odklonili jsme provoz tak, že se z dálnice sjíždělo na 168. kilometru na silnici II/602. Okamžitě se samozřejmě vytvořila několikakilometrová kolona,“ popsal situaci brněnský policejní mluvčí Pavel Šváb.

Do Rakouska ne

Nehod, které ochromily hlavní tahy i menší silnice, byly desítky. Řidiči kamionů, které mířily do Rakouska, měli navíc potíže na někdejším hraničním přechodu v Mikulově. Rakouští policisté totiž silnici kvůli sněhu na několik hodin uzavřeli.

VÝZVA ČTENÁŘŮM:

Máte komplikace kvůli sněhu?
Zajímavé aktuální fotografie či videa?
Napište nám na WEBEDITORI.JM@DENIK.CZ

S velkými problémy se na jihu Moravy potýkala i vlaková doprava. Zpoždění měly prakticky všechny spoje, například v Brně čekali cestující na některé i víc než hodinu. „Jela jsem ve středu odpoledne vlakem z Veselí nad Moravou, ale na brněnské hlavní nádraží jsme ani nedojeli. Už v Židenicích jsme všichni museli ven s tím, že máme přestoupit na tramvaj. Vlak kvůli sněhu prostě pokračovat nemohl. Moc nadšení lidé nebyli. Většina cestujících Židenice neznala, takže jsme zastávku hledali docela dlouho,“ postěžovala si studentka Kristýna Musilová

Na Znojemsku došlo dokonce ke srážce osobního vlaku s traktorem mezi stanicemi Šumná a Grešlové Mýto. Přestože se nehoda stala na železničním přejezdu, který byl zabezpečený světelnou signalizací. „Při nehodě vykolejil zadní vůz vlaku, do kterého traktor narazil. Škodu na vlaku odhadujeme na téměř půl milionu korun,“ informoval mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Provoz letiště v brněnských Tuřanech kalamita tolik nenarušila. Všechna letadla tam nakonec odlétla i přistála v pořádku, podle šéfa letiště Karla Plačka letový provoz v Tuřanech tak nepřejícnému počasí ale ještě nevzdorovalo. „Chumelilo a byl silný vítr,“ řekl Plaček.

Nepříjemně rušno bylo kvůli sněhu i v nemocnicích. Chirurgické ambulance měly napilno kvůli klasickým zimním úrazům, jako jsou zlomeniny či vymknuté kotníky „Především odpoledne ale začalo kvůli dopravním nehodám přibývat zraněných na urgentním příjmu,“ potvrdila mluvčí brněnské Fakultní nemocnice Anna Mrázová.

ONLINE ZPRAVODAJSTVÍ

23:08 /Jižní Morava/ - Ukončujeme online zpravodajství

21:53
/Blanensko/ - Veškerou techniku vyslali silničáři na Blanensku do terénu už v brzkém odpoledni a zůstává na silnicích až do nočních hodin. „Silnice se snažíme udržovat sjízdné plužením, řidiči však musí jezdit se zvýšenou opatrností. Jsme připraveni zasahovat celou noc, uvidíme, jak se vyvine počasí,“ uvedl dispečer Správy a údržby silnic.

21:48
/Vyškovsko/ - Na 216 km dálnice D1 ve směru na Brno došlo k dopravní nehodě. V místě se tvoří asi pětikilometrová kolona aut.

21:40
/Znojemsko/ - Teplota na Znojemsku se pohybuje v rozmezí od -9 do -5°C. Předpověď počasí hlásí zataženo a sněžení, silný vítr a vlivem srážek i sníženou dohlednost. Silnice první třídy jsou po chemickém ošetření se zvýšenou opatrností sjízdné. "Na silnicích druhé a třetí třídy je ujetá vrstva sněhu krytá posypem, které jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Na většině se tvoří vlivem větru sněhové jazyky a až do rána budeme postupně plužit a sníh odhrnovat," sdělil dispečer znojemské správy a údržby silnic.

21:37
/Brněnsko/ - Kvůli počasí se zruší i zítřejší tisková konference v Tišnovské nemocnici, která se měla konat po předchozí prezentaci akreditace nemocnice v jedenáct hodin dopoledne. Ředitel nemocnice naplánuje náhradní termín.

21:36
/Brněnsko/ - Kvůli nehodě v kolejišti ve Střelicích je mimo provoz vlaková linka S4. České dráhy zajistí náhradní dopravu mezi Tetčicemi a Zastávkou u Brna.

21:15
/Blanensko/ - Téměř neprůjezdná je silnice I/43. „Od Černé Hory až po Brno se na této silnici tvoří kolony aut, dochází tam i k drobnějším dopravním nehodám. Podobná situace je i mezi Šebetovem a Letovicemi,“ uvedla blanenská policejní mluvčí Iva Šebková.

21:01
/Hodonínsko/ - Na Hodonínsku opět sněží. Silničáři jsou stále v terénu a sypou silnice pískem. Situace je stejná v celém okrese, ale podle silničářů jsou všechny silnice sjízdné a plně průjezdné. „Nemáme ani žádná hlášení o dopravních nehodách,“ uvedla dispečerka Správy a údržby silnic Kmentová.

20:57
/Vyškovsko/ - Tradičně velmi špatnou situaci na Drahanské vrchovině silničáři zatím zvládají. Silnice jsou prohrnuté. Kolony se nikde netvoří.

20:52
/Znojemsko/ - Veškerá technika odhrnuje sníh ze silnic na Znojemsku. "Sypače a všechny radličky jsou v terénu a snaží se odstranit sněhové jazyky, které způsobil vítr. Postupně a stále dokola musíme prohrnovat. Silnice první třídy už jsou z nejhoršího venku. Ostatní silnice stále prohrnujeme. Pravděpodobně bude veškerá technika v terénu," popsal dispečer znojemské správy a údržby silnic.

20:49
/Brněnsko/ - Další nehoda na dálnici D1 zkomplikovala dopravní situaci. Na 212 kilometru ve směru na Prahu se srazila tři osobní auta. Dálnice je zatím neprůjezdná.

20:41 /Brno/ - Situace ve vlakové dopravě se podle všeho začíná uklidňovat. „Výraznější zpoždění už mají jen lokální vlaky. Musí dát přednost mezinárodním spojům,“ potvrdil jeden z výpravčích na brněnském hlavním nádraží.

20:37
/Vyškovsko/ - Další nehoda na dálnici D1. Už tak špatný provoz komplikuje dopravní nehoda osobního auta na 214. kilometru ve směru na Vyškov. Neprůjezdný je levý jízdní pruh.

20:28
/Brněnsko/ - Kolem metru sněhu leží na silnici mezi Ořechovem a Syrovicemi. Cesta je tedy absolutně nesjízdná. Na místo vyjíždí Správa a údržba silnic se sypači a radlicemi. Přímo v Brně se na Štefánkově ulici srazila tramvaj s osobním autem. Při nehodě se nikdo nezranil.

20:24
/Brněnsko/ - Silnice v Brně jsou většinou pokryté vrstvou rozježděného sněhu. Všechny jsou ale podle Leoše Chasáka z Brněnských komunikací s opatrností sjízdné. V terénu je pořád třiadvacet sypačů. Zatím spotřebovali asi čtyři sta tun posypových materiálů. Protože už jezdí méně aut, předpokládá Chasák, že v průběhu noci se jim podaří uvést silnice do pořádku.

20:08
/Blanensko/ - Husté sněžení nepřekvapilo lidí, kteří bydlí v okolí Olešnice. Na to, že napadne třicet centimetrů sněhu za pár hodin, jsou tam zvyklí. „Zatím autobusy na Olešnicku jezdí. To, že napadne takové množství sněhu za tak krátkou dobu, se tu stává každoročně. Někdy to dopravu zkomplikuje, silnice jsou špatně průjezdné hlavně pro kamiony, pak se znovu prohrnou a všechno jezdí normálně,“ prohlásil olešnický starosta Zdeněk Peša.

19:53 /Znojemsko/ - Jazyky a závěje se stále dokola tvoří na silnicích na Znojemsku. „Kamion uvízl například ve stoupání mezi dyjskou křižovatkou a obcí Suchohrdly. Silnice první třídy jsou nyní posolené, s rozbředlou vrstvou sněhu. Silnice nižších tříd pak většinou pluhujeme, na nich leží vrstva ujetého sněhu. Kvůli větru se ale opakovaně tvoří jazyky a závěje. Po celou noc bude pravděpodobně v terénu veškerá naše technika,“ řekl dispečer znojemské správy a údržby silnic.

19:51 /Hodonín/ – Železniční doprava vázne v Otrokovicích a Přerově a komplikuje vlakovou přepravu na Hodonínsku. Vlaky nabírají zpoždění.

19:48 /Vyškovsko/ - U obce Březina došlo za Rychtářovem k dopravní nehodě. Osobní vozidlo skončilo na střeše.

19:45 /Brněnsko/ - Vlaky ve směru na Blansko mají 20 minut zpoždění. "Na nádraží do Židenic jsme šli radši pěšky, tramvaje vůbec nejely. Na hlavním nádraží nemělo vůbec cenu čekat, je tam hrozně moc lidí," uvedla Kateřina Kovaříková z Adamova.

19:33 /Vyškovsko/ - Plné ruce práce mají pracovníci technických služeb ve Vyškově. „Během odpoledne do vyškovských ulic vyrazila kompletní sestava. Na ruční úklid jsme vyslali třiadvacet lidí, v terénu je dvanáct strojů,“ vypočítal ředitel Vyškovských služeb David Olejníček.

19:31 /Blanensko/ - Některé obce na Blanensku sníh od světa odřízl. Podle informací Květoslava Havlíka z Kordisu museli řidiči objet například úsek z Rudky na Petrov nebo z Němčic na Sloup. „Silnice směrem na Němčice patří v tomto počasí, kdy napadne třicet centimetrů sněhu za pár hodin, k těm nejproblematičtějším. Špatně průjezdný bývá také kopec kolem hotelu Broušek směrem na Ostrov u Macochy,“ přiblížil starosta Sloupu Josef Mikulášek.

19:29 /Brněnsko/ Přestalo sněžit. Stav silnic se ale zatím nelepší. V okolí Brna se zvedá vítr, který rozfoukává sníh po silnici. „Zhoršila se situace v kopci u Říčan u Brna, silnice už není vůbec sjízdná. „Mezi Slavkovem u Brna a Brnem museli silnici uzavřít policisté. Zlepšení dopravy očekáváme až v pozdějších večerních hodinách, kdy bude jezdit méně autobusových spojů a aut,“ sdělil Květoslav Havlík z Kordisu.

19:27 /Vyškovsko/ - Silničáři právě prohrnuli silnici mezi Vyškovem a Bučovicemi. Se zvýšenou opatrností se motoristé dostanou i přes Zoufalou. Místy se ale stále tvoří sněhové jazyky.

19:23 /Hodonínsko/ – Vlaky na Hodonínsku o půl osmé večer nabíraly zpoždění od šesti do patnácti minut. Vlak z Hodonína do Čejče nepřijel, ale kvůli technické závadě, nikoliv kvůli sněhu.

19:22 /Jižní Morava/ - Nečekaně silné sněžení komplikuje situaci také řidičům Student Agency, kteří jsou momentálně na silnicích. „Autobusy mezi Brnem a Prahou nabraly desítky minut zpoždění. Problémy byly i u mezinárodních spojů. Odpoledne byla například uzavřená hranice s Rakouskem, takže autobusy musely čekat,“ uvedl mluvčí Student Agency Aleš Ondrůj. Žádná žlutý autobus podle něj dnes nehavaroval, hlavním problémem je zpoždění. „Většina mezinárodních autobusů vyjíždí o půlnoci z Prahy, uvidíme jaká bude situace a jestli všechny tuzemské přípoje stihnou mezinárodní spoje,“ doplnil Ondrůj.

19:11 /Hodonínsko/ - Koleje kolem Čejče jsou zasypané sněhem, ale prozatím provozuschopné. „Výhybky se snažíme vlastnoručně očistit. Stav je zatím udržitelný,“ informoval pracovník železniční stanice v Čejči. Kvůli sněhu musel být zrušený jeden vlak na trati z Čejče do Zaječí a zpět. Jak informoval výpravčí na stanici v Čejci, nahradí ho další pozdější spoj, který sveze cestující.

19:10 /Znojemsko/ - Deset minut po šesté hodině večerní byl hlavní tah ze Znojma směrem na Jihlavu plynulý. V okolí Želetavy uvízlo v odpoledních hodinách několik kamionů a policie proto nákladní dopravu již ve Znojmě odkláněla na jiné trasy. „Silnice na Jihlavu je už průjezdná a kamiony tímto směrem pouštíme. Znamená to, že veškerá omezení, která platila po celé odpoledne, už skončila,“ informovala znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

19:07 /Břeclavsko/ - Nejvíc zavátá je trať mezi Bořeticemi a Pavlovicemi. Je zatím průjezdná s tím, že tam každou hodinu projíždějí a čistí trať. „Pokud bude ale vítr silný, bude to ráno problém. Budeme tam muset poslat nějaké těžší vozidlo s pluhem, které trať projede před prvním ranním vlakem,“ informoval pracovník stanice v Čejči.

19:05 /Vyškovsko/ - Motoristé stojí i v kopci přímo nad Slavkovem u Brna. Doprava kolabuje i mezi Bohdalicemi a Kučerovem.

19:03 /Brno/ - Ránu do obličeje si vysloužila řidička tramvaje, která musela projíždět zasněženým Brnem. V Hybešově ulici se pokoušela vysvětlit, že doprava má zpoždění kvůli sněhové kalamitě. Dva podnapilí cestující ji za to napadli. „Dostala facku a utrpěla lehčí zranění. Rozhodla se ale, že řídit bude dál,“ potvrdila mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Pohanová. Čtěte více ZDE

18:57
/Brněnsko/ - Kvůli sněhové kalamitě dnes odpoledne vyjížděli i hasiči. Na brněnském hlavním nádraží pomáhali odstraňovat sníh z kolejiště. Jednotka profesionálních hasičů z Pozořic zase vyjížděla do Tvarožné pomáhat lidem, kteří uvízli na zasněžené cestě.

18:56 /Hodonínsko/ – Sníh v Hodoníně přestal padat po osmnácté hodině. Na chodnících lze naměřit minimálně jeden a půl centimetru sněhu. Silnice v centru města pokrývá rozježděná vrstva tajícího sněhu, která prozatím nenamrzá.

18:50 /Vyškovsko/ - Dálnice z Brna do Vyškova stojí. Zhruba od 210. kilometru u Holubic motoristé popojíždějí desetikilometrovou rychlostí. Komplikace hlásí řidiči i ze staré dálnice.

18:38 /Hodonín/ - I přes přívaly sněhu, hasiči kvůli němu nemuseli ve středu do osmnácté hodiny večerní ani jednou zasahovat. „Je úplně ucpaná D2, ale na Hodonínsku je úplný klid,“ řekl operační důstojník hasičů.

18:38 /Blanensko/ - Přes sněhovou kalamitu nedošlo na Blanensku zatím k žádné vážnější dopravní nehodě. „Neměli jsme hlášeno nic, k čemu bychom museli vyjíždět,“ doplnila Šebková.

18:37 /Hodonínsko/ – Kvůli sněhu nemusela být zatím uzavřena žádná silnice na Hodonínsku . Částečně zúžený průjezd byl jen na krátkou dobu na silnici z Čejkovic do Velkých Bílovic, kde cestu na chvíli zablokoval polský kamion. V současné době už je úsek plně průjezdný.

#nahled|https://g.denik.cz/50/fe/brno_kralovo_pole_purkynova_klouda_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/50/fe/brno_kralovo_pole_purkynova_klouda.jpg|Pohled na zasněženou královopolskou ulici Purkyňovu. Autor: Martin Klouda#Pohled na zasněženou královopolskou ulici Purkyňovu. Autor: Martin Klouda

18:35 /Kyjov/ - V Kyjově u skláren zůstávají stát kamiony. Silničáři vyjíždějí do těchto míst sypat silnice.

18:34 /Jižní Morava/ - Nečekaně silné sněžení komplikuje situaci také řidičům Student Agency, kteří jsou momentálně na silnicích. „Autobusy mezi Brnem a Prahou nabraly desítky minut zpoždění. Problémy byly i u mezinárodních spojů. Odpoledne byla například uzavřená hranice s Rakouskem, takže autobusy musely čekat,“ uvedl mluvčí Student Agency Aleš Ondrůj.

18:33 /Brno/ - Fotogalerii z brněnských ulic sledujte ZDE

18:26 /Hodonínsko/ - Všechny silnice na Hodonínsku jsou podle silničářů sjízdné. Jen místy je na krátkou dobu zablokují kamiony, které nemohou vyjet.

18:24 /Vyškovsko/ - Totálně ucpaný je Holubický kopec. Motoristé hlásí, že v místě jen stojí kolona aut. Kolona na motoristy čeká i u sjezdu z dálnice D1 na Rousínov.

18:20 /Znojmo/ - Přímo ve Znojmě zatím zaměstnanci společnosti A.S.A příval sněhu zvládají. „Od šesti ráno naplno pracuje jedna směna, večer v šest ji vystřídala nová a pojedeme až do rána. Důležité je, že nás nepotkal žádný výpadek techniky i to, že sníh navečer přestal padat. Napadlo ho sice dost, kalamitní stav to ale není,“ hodnotil situaci šéf firmy Josef Esterka. Jak dodal, jeho lidí zvládají prohrnovat silnice v předepsaných lhůtách.

18:17 /Brněnsko/ - Kolony, které způsobila odpolední nehoda pěti aut na 172. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno, se dávají do pohybu jen velmi pomalu. „Momentálně je jeden pruh už průjezdný, řidiči ale musí projíždět nanejvýš opatrně. Je tu patnáct čísel sněhu a silničáři se sem nemohou zatím dostat,“ řekl mluvčí brněnských policistů Pavel Šváb.

18:12 /Vyškovsko/ - Fotografie z kalamitní situace na Vyškovsku sledujte ZDE Silničáři na Vyškovsku doporučují raději vůbec nevyjíždět. Tradičně špatná situace je na Zouvalce a na Holubickém kopci, kde se tvoří sněhové jazyky.

18:06 /Brněnsko/ – Kvůli hustému sněžení je úplně uzavřená takzvaná stará cesta od kruhového objezdu v brněnské Slatině až po motorest Rohlenka. Podle Květoslava Havlíka z Kordisu se dá místo v současné době již objet po dálnici. Situace je stále komplikovaná také na Slavkovsku a v okolí Těšan, kde jsou tradičně zaváté silnice.

18:02 /Jižní Morava/ – Uzavřené úseky, které je nutné podle Květoslava Havlíka z Kordisu objet: Velešovice - Slavkov (dopr. nehoda), Otnice - Lovčičky, Znojmo - Mor. Krumlov, Bohdalice - Kučerov, Sloup - Němčice, Rudka - Petrov, Otnice - Dambořice, Plaveč - Hostim, Hvozdec – Veverská Bítýška.

18:03 /Brno/ - Sníh, který komplikuje provoz linek brněnské hromadné dopravy, na některých místech spoje zcela zastavil. Nejedou například tramvaje v Husové ulici.

18:00 /Brněnsko/ - Další nehoda blokuje dálnici D1. Na 196 kilometru ve směru na Prahu se srazila dvě osobní auta. Při nehodě se lehce zranil jeden člověk. Levý jízdní pruh je neprůjezdný. Kolona se zatím táhne půl druhého kilometru.

17:58 /Brno/ - Všechny brněnské kulturní akce naplánované na dnešní večer začnou podle programu. Hostující soubory, kapely a umělci vyrazili na cestu s předstihem, takže v tuto dobu už jsou na místě. Sněhová kalamita tak neohrozí například koncert Vladimíra Mišíka a ETC na Musilce ani vystoupení skupin Čokovoko a MidiLidi na Flédě.

17:56 /Jižní Morava/ - Husté sněžení komplikuje dopravu v celém Jihomoravském kraji. Podle vedoucího dopravního odboru Kordisu Jiřího Horského jsou některé silnice neprůjezdné. „Nejhorší je situace v okolí Lipůvky na Brněnsku a Slavkova u Brna, kde se stala dopravní nehoda. Autobusy nabírají více než dvacetiminutové zpoždění,“ uvedl Horský. Sníh stěžuje práci i mezi Těšany a Telnicí na Brněnsku. Tvoří se tam totiž závěje. „Sypače se snaží cesty protahovat, ale vydrží to jen chvíli,“ upozornil Horský.

17:52 /Břeclav/ - Břeclavští redaktoři naměřili v ulici Fintajslova přibližně 5 centimetrů nového sněhu. A přestává sněžit.

17:48 /Brno/ - Podle šéfa brněnského letiště Karla Plačka letový provoz v Tuřanech tak nepřejícnému počasí ještě nevzdorovalo. „Chumelí a je silný vítr. Zatím to naštěstí letový řád nijak nepoznamenalo. Do jedné hodiny musíme vypravit ještě dvě letadla, ale předpokládám, že to bude bez problémů,“ řekl Plaček. Problémy v Brně má i městská hromadná doprava. „Je to plošně po celém Brně, hlavně tedy v kopcovitých terénech, jako jsou Kohoutovice nebo Vinohrady. Problémy projet mají hlavně autobusy a trolejbusy, tramvaje jsou na sníh lépe vybavené. Spolupracujeme s Brněnskými komunikacemi a snažíme se to dát co nejdřív do pořádku,“ uvedla mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Pohanová.

17:47 /Znojemsko/ – Šumná, Grešlové Mýto – Na železničním přejezdu mezi stanicemi Šumná a Grešlové Mýto na Znojemsku se ve středu o půl třetí odpoledne srazil osobní vlak s traktorem. Vykolejený osobní vlak přerušil na trati provoz. Cestující, kteří z vlaku u železničního přejezdu se světelnou signalizací bez závor museli vystoupit, mohli využít náhradní dopravu Českých drah.

17:47 /Blanensko/ - Nejhůř sjízdné jsou silnice třetích tříd, které silničáři protahují až jako poslední. „Před chvílí jsem jel z Letovic přes Kladoruby na Vanovice. Silnice tam má být udržovaná jen plužením, ale nikdo s pluhem tam ještě určitě nejel, jsou tam jen vyjeté jedny koleje od aut. Těch pár kilometrů bylo opravdu náročných, bez zimních pneumatik by se to zvládnout nedalo,“ řekl řidič Petr Dvořáček.

17:46 /D2 Podivín/ - Dálnici D2 u Podivína blokuje nehoda kamionu. Na místo jedou profesionální hasiči z Břeclavi i Hustopečí.

17:45 /Vyškovsko/ - Sněhová kalamita komplikuje i vlakovou dopravu. Na brněnském nádraží mají zpoždění všechny vlaky, některé i víc než hodinu. „Jela jsem ve středu odpoledne do Brna vlakem z Veselí nad Moravou, ale na brněnské hlavní nádraží jsme ani nedojeli. Už v Židenicích jsme všichni museli ven s tím, že máme přestoupit na tramvaj. Vlak kvůli sněhu prostě pokračovat nemohl. Nakonec jsme to zvládli, je ale pravda, že moc nadšení lidi nebyli. Většina cestujících Židenice nazná, takže jsme tramvajovou zastávku docela dlouho hledali,“ postěžovala si studentka Kristýna Musilová.

17:44 /Brno/ - Sněhová kalamita komplikuje i vlakovou dopravu. Na brněnském nádraží mají zpoždění všechny vlaky, některé i víc než hodinu. „Jela jsem ve středu odpoledne do Brna vlakem z Veselí nad Moravou, ale na brněnské hlavní nádraží jsme ani nedojeli. Už v Židenicích jsme všichni museli ven s tím, že máme přestoupit na tramvaj. Vlak kvůli sněhu prostě pokračovat nemohl. Nakonec jsme to zvládli, je ale pravda, že moc nadšení lidi nebyli. Většina cestujících Židenice nazná, takže jsme tramvajovou zastávku docela dlouho hledali,“ postěžovala si studentka Kristýna Musilová.

17:41 /Vyškov/ – „Autobus 167 jedoucí z Vyškova má pětiminutové zpoždění. Lidé, kteří přijíždějí z Blanska si ale počkají i hodinu. Na silnicích se tvoří sněhové jazyky. Mezi Drnovicemi a Ježkovicemi v kopci „Cigán“ uvíznul nákladní automobil. Za posledních pár hodin přibylo dvacet centimetrů sněhu. Trasu z Vyškova do Krásenska právě prohrnují silničáři, kteří ovšem v této lokalitě nemohou solit, a kvůli stále padajícímu sněhu cesty ani nesypou.“

#nahled|https://g.denik.cz/50/07/snih_vyska_chmu_graf_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/50/07/snih_vyska_chmu_graf.jpg|Předpokládaný úhrn srážek dnes od 12:00 do 18:00. Zdroj: chmi.cz.#Předpokládaný úhrn srážek dnes od 12:00 do 18:00. Zdroj: chmi.cz

17:39 /Blanensko/ - Podle zpráv od policistů nejhorší situace na silnicích na Blanensku byla ve středu odpoledne u Černé Hory. „Od Závisti ve směru na Černou Horu došlo v jednou směru k vzpříčení kamiónů. Na místo vyjeli sypači, aby kamiony mohly vyjet. Druhý směr zůstal průjezdný,“ uvedla blanenská policejní mluvčí Iva Šebková.

17:38 /Vyškovsko/ - Všechna technika, kterou používají silničáři na Vyškovsku, je v terénu. „Na silnicích máme kompletní technický park. Snažíme se udržovat vozovky sjízdné, zatím se nám to daří, nicméně sněžit má dál. Sypeme inertním materiálem. Vyzýváme řidiče ke zvýšené opatrnosti,“ varoval dispečer oblastní správy a údržby silnic ve Vyškově Jaroslav Kolář.

17:36 /Břeclavsko/ - Silničáři poslali na Břeclavsku na cesty veškerou dostupnou techniku.

17:33 /Vyškovsko/ - Na silnici 431 u Bohatých Málkovic došlo k další dopravní nehodě dvou osobních vozidel. Řidič Škody Felicie dostal na namrzlé vozovce smyk a v protisměru se střetl s vozem Audi. Kolize si vyžádala dvě lehčí zranění.

17:31 /Jižní Morava/ - Do rána bude na jižní Moravě ležet deset centimetrů sněhu. „Srážky teď ustávají, ještě před dvěma hodinami padaly s intenzitou dvou centimetrů sněhu za hodinu, teď už se pohybují jen kolem jednoho centimetru,“ uvedla meteoroložka Dagmar Honsová. Do půlnoci má sněžit už jen s intenzitou půl centimetru za hodinu a postupně má sníh přestat padat úplně. Ráno bude mrazivé, kolem mínus sedmi stupňů Celsia.

17:24 /Břeclavsko/ - Problém nastal odpoledne na Břeclavsku na silnici protínající Valtice. Při výjezdu z města směrem na Břeclav se tvořily kolony, protože kamiony měly problémy vyjet strmý kopec.

17:23 /Znojemsko/ - Právě v těchto chvílích vyráží do ulic veškerá technika i v Moravském Krumlově. „Před chvílí jsme vyjeli s traktorem a povolávám zaměstnance, aby začali s prohrnováním chodníků. Nemá cenu začít s odklízením dříve, protože by to k ničemu nevedlo,“ informoval Jiří Kubík, který má na starosti úklid v Moravském Krumlově.

17:20 /Brněnsko/ - Na silnici 386 u Veverských Knínic zapadly kvůli hustému sněžení dva kamiony. Leží částečně mimo silnici, jeden pruh je průjezdný. Napadlo třicet centimetrů sněhu. Jedno nákladní a dvě osobní auta uvízla na silnici 383 mezi Holubicemi a Pozořicemi. Na silnici leží asi třicet centimetrů sněhu.Stále hustě sněží.

17:17 /Brno/ - Problémy v Brně má i městská hromadná doprava. „Je to plošně po celém Brně, hlavně tedy v kopcovitých terénech, jako jsou Kohoutovice nebo Vinohrady. Problémy projet mají hlavně autobusy a trolejbusy, tramvaje jsou na sníh lépe vybavené. Spolupracujeme s Brněnskými komunikacemi a snažíme se to dát co nejdřív do pořádku,“ uvedla mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Pohanová.

17:15 /Hodonínsko/ - Všechna technika, kterou používají silničáři na Hodonínsku pro údržbu silnic, je v terénu. „ Plužíme, v nebezpečných místech sypeme. Povolali jsme všechny radličky,“ informovali silničáři . Teplota na Hodonínsku se před sedmnáctou hodinou pohybovala od minus pěti do minus osmi stupňů Celsia. Od odpoledních hodin vytrvale sněží, fouká ¨slabý vítr. Všechny silnice jsou pokryté vrstvou nového sněhu a podle informací silničářů sjízdné se zvýšenou opatrností. „Trošku víc nehod jsme měli v prvním momentě, když napadl sníh. Ale spíše jen lehkých, nic vážného,“ řekl policista z dispečinku dopravních nehod.

17:10 /Centrum Brna/ - Podle amaterského měření na dvoře redakce brněnské Rovnosti v ulici Milady Horákové do této chvíle napadlo 13 cm sněhu.

17:08 /Břeclavsko/ - Sněžení pociťují také cestující čekající na odjezdy svých vlaků na břeclavském hlavním nádraží. Všechny vlaky bez výjimek jsou zpožděné. Vlak do Hodonína, který měl zhruba kolem páté odpolední vyrážet ze stanice v Břeclavi dokonce ani nevyjel. Mezinárodní rychlík do Vídně je opožděný o sedmdesát minut, osobní vlak z Brna o tři čtvrtě hodiny.

17:07 /Břeclavsko/ - Silnice z České republiky do Rakouska přes bývalý hraniční přechod v Mikulově je pro kamiony už otevřená. Rakouská policie však pouští jen kamiony s řetězy.

17:05 /Brněnsko/ - Na silnici 386 u Veverských Knínic zapadli kvůli hustému sněžení dva kamiony. Leží částečně mimo silnici, jeden pruh je průjezdný. Napadlo třicet centimetrů sněhu.

17:00 /Blanensko/ - Přes husté sněžení vlaky projíždějící ve středečním odpoledni Blanenskem podle údajů Českých drah nabíraly jen nepatrná zpoždění. „Mezi Blanskem a Brnem i dál na Letovice žádná omezení na trati nejsou. Všechny trati jsou průjezdné. Zpoždění měly jen některé vlaky a jen zhruba kolem deseti minut,“informovala mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

16:55 /Brněnsko/ - Silnice jsou většinou pokryté rozježděným sněhem. Brněnské komunikace vyslaly na silnice třiadvacet posypových vozů, jezdí už i traktory s radlicemi. Kvůli hustému provozu jsou ale pomalí. Na nájezdu z dálnice D2 na dálnici D1 blokuje levý i pravý jízdní pruh ve směru na Prahu vzpříčený kamion. Kolona se táhne až k obchodnímu centru Olympia.

16:50 /Znojmo/ – Sněhové přívaly zastavily za Znojmem kamionovou dopravu. Na hlavní silnici směrem na Jihlavu v okolí Želetavy uvízlo již několik kamionů a policie proto nákladní dopravu již ve Znojmě odklání na jiné trasy.

16:46 /Hodonínsko/ – Všechna technika, kterou používají silničáři na Hodonínsku pro údržbu silnic, je v terénu. „Všichni jsou venku, pluží, kde je potřeba, tak se sype. Obvolávali jsme všechny dodavatele radliček, kteří nám v takových situacích pomáhají,“ informovala služba z operačního dispečinku Správy a údržby silnic.

LUCIE HRABCOVÁ
ZPRAVODAJOVÉ DENÍKŮ ROVNOST

Autor: Redakce

1.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejista Martin Nečas v dresu zámořského hokejového klubu Carolina Hurricanes, v němž odehrál v NHL jediné utkání.

Nikdo na něj netlačil, říká agent o Nečasově návratu. Možná nastoupí proti Zlínu

Ilustrační foto.

Změří si tlak, poslechnou tlukot srdce. Lidé se naučí poznat infarkt od selhání

Útočník Koné ze Zbrojovky získal cenu fair play FIFA

Londýn, Brno /VIDEO/ – Útočník fotbalové Zbrojovky Francis Koné obdržel na galavečeru FIFA ocenění fair play za pohotovou pomoc protihráči.  

JAMU povede Petr Oslzlý. Nově zvolený rektor působil i jako poradce Havla

Brno – Novým rektorem brněnské Janáčkovy akademie múzických umění se stane profesor divadelní fakulty Petr Oslzlý. V pondělí jej zvolili v prvním kole tajného hlasování členové akademického senátu.

Další lánský puč? Odstupte, zní po volebním debaklu z jihomoravské ČSSD i TOP 09

Jižní Morava – Sociální demokraté přišli o pětatřicet poslanců, TOP 09 o šestnáct. Čtvrtinu sněmovny tak uvolnili ostatním. Jihomoravští členové vyzývají své celostátní předsedy, aby odstoupili.

AKTUALIZOVÁNO

S autem skončil v tramvajovém kolejišti. Řídil pravděpodobně pod vlivem drog

Brno /FOTOGALERIE/ – K neobvyklému vozidlu v kolejišti museli vyjíždět krátce před půlnocí v noci na pondělí brněnští hasiči. V Žabovřeské ulici pomáhali řidiči, který po nehodě skončil i s autem na tramvajové trati.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT