O nejvážnějších nehodách z minulosti a dalších informacích k tématu se dočtete ve středečním tištěném vydání Brněnského deníku Rovnost.

Rána jako z děla, všude prach, sklo a křik poraněných lidí. Takhle popisuje předvčerejší nehodu trolejbusu a tramvaje v brněnské Křenové ulici Lukáš Valenta. Muž pomáhal v trolejbusu zachránit měsíční dítě.

Valenta seděl dvě sedačky za řidičem trolejbusu, který čelně narazil do tramvaje. „Paní s kočárkem stála přede mnou. Po nárazu jsem spadl. Snažil jsem se dostat co nejrychleji na nohy, abych pomohl poraněným. Nejvíce mě zajímalo dítě, aby na něj třeba někdo nešlápl. Zvedl jsem ho a šel s matkou ven na chodník. Vyhledal jsem prvního záchranáře a matku i dítě odvezli do nemocnice,“ popsal okamžiky po nehodě Valenta.

Muž z nehody vyvázl s boulemi na hlavě a modřinami. „Myslel jsem hlavně na to, jak pomoci dítěti. Musel jsem být pohotový a hlavně nejančit,“ shrnul.

Jeho snaha byla úspěšná. zmíněna matka se k situaci vyjádřila na sociální síti facebook. „Jsem spolu s malým doma. Je absolutně v pořádku a já se brzy dám dohromady,“ napsala.

Při srážce se dítě lehce zranilo, lékaři ho už v úterý z bohunické nemocnice propustili do domácí péče. Zbylých pět pacientů stále zůstává na nemocničním lůžku. "Z pěti dospělých byly dvě ženy, které měly poranění nohou. U třech mužů šlo o otřesy mozků a zhmožděniny," uvedl mluvčí Fakultní nemocnice Brno na twitteru.

Do Úrazové nemocnice Brno přivezli v pondělí deset zraněných. Čtyři z nich jsou stále hospitalizovaní, dva lidé mají těžká zranění. Jedním z pacientů byl i řidič trolejbusu. „Řidič má po operaci, je na jednotce intenzivní péče. Není v ohrožení života,“ informoval tamní lékař Jan Filipinský.

Ani druhý těžce zraněný pacient není ohrožen na životě. Oba měli zlomeniny nohou. „Další dva pacienti, kteří nemají těžká zranění, půjdou v následujících dnech domů,“ přiblížil Filipinský.  

Trolejbus a tramvaj se srazily v pondělí odpoledne v brněnské Křenové ulici.
Trolejbus se srazil s tramvají. 40 lidí se zranilo, ulice byla osm hodin zavřená

Ve Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně ošetřují lékaři čtyři zraněné. „Jeden měl těžká zranění, šlo o vážné poranění hrudníku. U tří pacientů se středně těžkými zraněními jsme ošetřovali převážně zlomeniny žeber a končetin," uvedla mluvčí nemocnice Petra Veselá. Všichni pacienti jsou na jednotkách intenzivní péče a i když jsou jejich zranění vážná, nejsou v ohrožení života. Jeden z nich v úterý podstoupí operaci. 

Deset lidí ošetřili i ve Vojenské nemocnici Brno. Tři pacienty hospitalizovali, nejsou ale v ohrožení života. „Většinou utrpěli zlomeniny, pohmožděniny a tržné rány,“ informovala sekretářka ředitele Zdena Balcárková.  

Zdroj: Youtube

Podobně jako v pondělí hasiči, i Dopravní podnik města Brna v úterý zřídil speciální linku pro účastníky nehody. "Pověřený pracovník právního oddělení je připravený poskytnout všechny potřebné informace a pomoci s řešením záležitostí spojených s nehodou. Zřízením této linky chceme cestujícím především usnadnit komunikaci při řešení případných vzniklých problémů," popsala mluvčí podniku Hana Tomaštíková.

Zranění mají také právo na odškodnění. Výše se bude lišit podle následků nehody. „U zlomenin a operací půjde částka do statisíců, až milionů," uvedl Tomáš Beck ze společnosti Vindicia, která se zabývá odškodněním. Do částky se zepočítává bolestné, ušlá mzda, ošetřovné, cestovné například na návštěvy rodiny v nemocnici a peníze za snížení společenského uplatnění.

Na odškodné má nárok každý zraněný, kterému policisté potvrdí, že byl účastníkem nehody. „Radíme to nepodcenit. Potvrzení by si poškození měli nechat vystavit i tehdy, kdy žádné problémy nepociťovali. Následky se totiž mohou objevit až časem," dodal Beck. 

Peníze zaplatí pojišťovna, u které má Dopravní podnik města Brna sjednané povinné ručení a odpovědnost. „Pojišťovny v těchto případech ale často nabízí jen dvacet procent z částky, na kterou má poškozený nárok. Lidem proto doporučujeme kontaktovat odborníky a nechat si výši stanovit soudním znalcem," poradil Beck.

Pohřešovaný muž může být i na Brněnsku.
Policisté pátrají po pohřešovaném. Může se pohybovat na Brněnsku

Po srážce trolejbusu s tramvají se v Křenové ulici zranilo dohromady čtyřicet lidí. Třináct z nich se podle záchranářů zranilo těžce. „Oba řidiči utrpěli těžké poranění nohou. Mezi zraněnými byly i dvě děti. Operátoři zaktivovali traumaplán. Informovali jednotlivá zdravotnická zařízení, že bude více zraněných a o jaká zranění zhruba půjde,“ informovala v pondělí mluvčí záchranářů Michaela Bothová. 

Záchranáři se museli postarat o pacienty všech věkových kategorií. „Zranili se mladí, lidé ve středním věku, starší, i dvě malé děti,“ sdělila Bothová.

Při pondělím zásahu se záchranáři řídili podle takzvaného traumaplánu. „Operátoři musí vyslat více posádek, než je obvyklé. Aktivovali i sanitky dopravní zdravotní služby a evakuační autobus. Musíme zajistit i dostatek lékařů. Operátoři obvolávali také nemocnice a informovali doktory o zraněních. Pacienty jsme odvezli do šesti nemocnic. Do Fakultní nemocnice Brno, Fakultní nemocnice u svaté Anny, Nemocnice Milosrdných bratří, Úrazové nemocnice, Vojenské nemocnice a na kliniku Surgal,“ shrnula Bothová.

Na zjištění příčin nehody mají podle zákona vyšetřovatelé Drážní inspekce rok. Generální inspektor Jan Kučera však předpokládá, že je zjistí dříve. Nyní pracují se třemi verzemi. „Šlo buď o systémovou chybu, technickou závadu nebo pochybení člověka. Poslední varianta zatím vypadá jako nejméně pravděpodobná. Vyšetřování dle mého bude trvat minimálně půl roku,“ vysvětlil inspektor Kučera.

Prohlédnutá už je tramvaj i trolejbus. „Už v pondělí jsme zkoumali vozovku. Inspektoři prověřovali úsek silnice až devadesát metrů proti směru jízdy,“ popsal Kučera.

Příčinu nehody zatím zjišťují také policisté. Podrobné informace zatím uvést nechtějí. „Vyšetřování nehody, kde je větší množství zranění, trvá i půl roku. Svědků je mnoho a musíme je vyslechnout. Kdybychom zveřejnili informace, mohli bychom zkreslit jejich výpověď,“ sdělil policejní mluvčí David Chaloupka.

Vyšetřování nepomohou záběry z kamer, které bývají v některých vozech dopravního podniku. „Tyto vozy kamerový systém neměly. Otázka, zda se dalo nebo nedalo nehodě zabránit, je předčasná, jakmile budeme znát její příčinu, budeme samozřejmě vyhodnocovat zda a do jaké míry se jí dalo předejít,“ informovala mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.

HANA KOTOUČOVÁ
ONDŘEJ KALOUD