Středeční přítomností policistů, záchranářů a hasičů na náměstí Svobody započala informační akce nazvaná Bezpečné Vánoce. „Na stánek s informačními letáky a policisty upozorňující na nejčastější bezpečnostní prohřešky, kterých se Brňané v rámci příprav na Vánoce dopouštějí, budou moci lidé do Vánoc narazit například v nákupních centrech,“ popsala za policisty Petra Hrůzová.

Kabelky a peněženky odložené v nákupních košících a cennosti ponechané viditelně v autech. To jsou jen některé z častých chyb, kterých se lidé před Vánoci podle policistů dopouštějí. „Může se to zdát jako drobnosti, zlodějům tak ale lidé podstatně usnadňují práci,“ vysvětlila Hrůzová.

Do akce Bezpečné Vánoce se zapojili také hasiči a záchranáři. Hasiči tak chtějí upozornit na zvýšené nebezpečí požárů spojené s vánoční výzdobou a svíčkami. Záchranáři zase připomínají, že je ve shonu Vánočních příprav důležité myslet na sebe a své blízké. „Lidé si často berou své starší nebo nemocné příbuzné na Vánoce domů. Je důležité, aby se v takových chvílích důkladně poradili s lékařem a na vše se dobře připravili,“ uvedla mluvčí záchranářů Barbora Zuchová. Dbát podle ní musejí lidé i o sebe, Vánoce jsou totiž obdobím, kdy je nejvíce infarktů. „Lidé si musí najít čas na odpočinek a zbytečně se svátky nestresovat,“ dodala. 

MAREK HADRBOLEC