„Sanitka je odvezla do Dětské nemocnice v Brně s podezřením na intoxikaci oxidem uhelnatým. Byly při vědomí a měly by být v pořádku,“ řekla Deníku Rovnost mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Hasiči v rodinném domě v ulici Tyršova naměřili oxid uhelnatý v koncentraci 40 ppm. Zasažené prostory odvětrali. „Jednotka také odstavila plynový kotel a uzavřela plynovou přípojku,“ upřesnil zásah mluvčí hasičů Petr Příkaský.

V topné sezoně nejsou podobné zásahy ojedinělé. K prověření možného úniku oxidu uhelnatého vyjížděli hasiči například v ptáek před devátou večer do obce Nemotice na Vyškovsku. Přítomnost smrtícího plynu se tam nakonec nepotvrdila.

Oxid uhelnatý je silně jedovatý plyn, který se uvolňuje při nedokonalém spalování. V domácnostech může jít například o slabý tah komínu nebo špatné těsnění či jiná závada na plynových spotřebičích. Jeho nebezpečí spočívá v tom, že je neviditelný a bez zápachu.

Vdechováním se váže na červené krevní barvivo a blokuje tak schopnost krve vázat a přenášet kyslík. Prvními příznaky otravy jsou obvykle bolest hlavy, nevolnost, závrať, malátnost a zmatenost. „V domácnostech by proto lidé měli investovat do detektorů oxidu uhelnatého. Stojí řádově stokoruny a mohou zachránit život,“ poznamenala za záchranku Michaela Bothová.