Po červnové sebevraždě třináctiletého žáka Cyrilometodějské základní školy v Brně řeší Česká školní inspekce stížnost rodičů a jedné z bývalých učitelek. Mimo jiné z ní vyplynulo, že se v předminulém školním roce oběsil ještě chlapec ze druhé třídy. Za poslední tři roky tak spáchalo sebevraždu v této škole stejný počet dětí, jako ve všech ostatních v kraji dohromady. Inspektoři nyní stížnost prošetřují a vyhodnotí ji do poloviny července.

Rodiče a bývalá učitelka se na inspekci obrátili na konci června. Podle nich jsou ve škole problémy již delší dobu. „Ale až nyní po sebevraždě dítěte ze školy se daly věci do pohybu,“ uvedli ve stížnosti, kterou má Brněnský deník Rovnost k dispozici. Většina z nich si přeje zůstat v anonymitě i před inspekcí, protože se bojí reakce školy.

Rodiče si stěžují především na způsob vedení školy. „Při řešení problémů s rodiči je ředitel vždy usměvavý, ale k žádnému řešení ve většině případů nedojde,“ napsal jeden z rodičů. A stěžovatelům se nelíbí ani přístup zřizovatele školy – Kongregace sester svatého Cyrila a Metoděje. „Největší problém vidíme v pasivitě zřizovatele a v jisté neochotě sester odvolat špatného ředitele,“ píše se také ve stížnosti.

Ředitel školy Zdeněk Strašák pochybení školy odmítá. „Rodičům, kteří si na nás stěžují, pravděpodobně nevyhovuje, že požadujeme jejich aktivní účast na řešení problémů jejich dětí,“ vysvětluje Strašák. Podle něj rodiče například těžce snáší, když dá škola v případě sporu mezi učitelem a rodičem za pravdu učiteli. „Rodiče si pak myslí, že jsem se jejich problémem nezabýval,“ dodal Strašák.

Vzhledem k závažnosti případu inspekce prověřila školu ještě před koncem školního roku. „V dalším školním roce se do školy vrátíme na hloubkovou kontrolu. Za poslední dva roky jsme dostali čtyři poměrně závažné stížnosti, což je zarážející,“ řekl mluvčí České školní inspekce Libor Vacek.

Problémy školy a šetření inspekce nechce vůbec komentovat její zřizovatel. A to i přesto, že sestru Václavu Dudovou, která je představenou kongregace, Brněnský deník Rovnost o vyjádření několikrát písemně požádal. „Ředitel školy vám podá vyčerpávající informace. Naše názory na věc se neliší,“ napsala nakonec Dudová emailem.

Už vloni založili učitelé ve škole odbory kvůli nespokojenosti s tím, jak ředitel řešil problémy. Navzdory tomu se dnes většina z nich za vedení školy oficiálně staví. Poté co na začátku června Brněnský deník Rovnost o sebevraždě chlapce informoval, sepsal učitelský sbor dopis, ve kterém popírá zmiňované stísněné poměry. „Není pravda, že ve škole vládne atmosféra strachu, že se učitelé sdružují proti řediteli a na chodbách se nezdraví,“ píší učitelé.

Pod vyjádření se podepsala většina pedagogického sboru. ,„Chybí podpis jedné kolegyně, která prohlásila, že není spokojená s přístupem učitelů k problémům,“ řekl ředitel Strašák. Vyučující, která dopis nepodepsala, se nakonec rozhodla ze školy odejít.

Ředitel školy Zdeněk Strašák říká: Za sebevraždy škola nemůže

Cyrilometodějská církevní základní škola v Brně, jejíž žák se na začátku června oběsil, se za poslední tři roky se sebevraždou či pokusem o ni setkala třikrát. Ředitel školy Zdeněk Strašák se brání, ve škole se prý nic špatného neděje.

Na jižní Moravě spáchaly sebevraždu za poslední tři roky čtyři děti mladší patnácti let. Dvě z nich byly z vaší školy. Čím si to vysvětlujete?
Je to pouze shoda okolností, škola za to rozhodně nemůže. Ty děti měly mnoho dalších problémů.

Vloni se navíc jeden chlapec pokusil podřezat. To také nesouviselo se školou?
Ve třídě, kam tento chlapec chodil, byla šikana. Bohužel se nám ji podařilo odhalit až díky tomuto smutnému činu.

Česká školní inspekce vám vytkla, že jste šikanu špatně řešili. Co jste podle ní měli dělat lépe?
Inspekce nám vyčetla, že jsme pozdě pozvali odborníka. My jsme ale nevěděli, že jde o šikanu. Zabývali jsme se špatnými vztahy ve třídě, děti byly v krizovém centru a ani tam na šikanu nepřišli. Děti promluvily až po tom, co se jejich spolužák pokusil o sebevraždu.

Podle inspekce je počet stížností na vaši školu nadprůměrný. Čím to je?
Rodiče, kteří si na nás stěžují, se neumí smířit s našimi nároky. Vždy trváme na tom, aby se do řešení problémů aktivně zapojila rodina i děti. To mnohým nevyhovuje, a proto hledají chybu na naší straně.

Proč se ke stížnostem nevyjadřuje zřizovatel školy Kongregace sester svatého Cyrila a Metoděje?
Nemůžu mluvit za sestru představenou. Nejspíš má dojem, že moje komunikace s inspekcí je dostačující.
Mluvčí České školní inspekce Libor Vacek o škole říká: Stížností máme více než jinde

Česká školní inspekce řeší za poslední dva roky čtvrtou stížnost na postupy Cyrilometodějské základní školy v Brně. Za poslední tři roky totiž spáchali sebevraždu dva její žáci. Podle mluvčího inspekce Libora Vacka je tento počet zarážející.

Jaké stížnosti na Cyrilometodějskou základní školu jste dostali?
V prvním případě šlo o šikanu, další stížnost se týkala jednoho z učitelů a třetí řešila hodnocení žáka. Poslední stížnost měla více bodů, které nyní prošetřujeme.

Co dělá škola špatně?
V případě šikany nezvolila správný postup. Nespokojenost s učitelem musel vyřešit ředitel, to nespadá do naší kompetence. A v případě nevhodného hodnocení žáka škola také pochybila.

Znáte už předběžné výsledky poslední kontroly, kterou právě provádíte po smrti jednoho z žáků?
Vzhledem k závažnosti stížnosti jsme se jí zabývali už před prázdninami. Vše vyhodnotíme do půlky července. Zatím to ale vypadá, že nedostatky ve škole určitě jsou.

Jak může inspekce zasáhnout, pokud škola opakovaně chybuje?
Můžeme pokutovat pouze školu, ale její ředitel s námi komunikuje, takže k tomu nemáme důvod. Zřizovateli nic přikázat nemůžeme, školský zákon předpokládá, že se chybami ve své škole bude chtít zabývat sám. To ale v tomto případě nedělá.

Může tedy školní inspekce něco udělat?
V krajním případě můžeme podat návrh na výmaz školy z rejstříku, ale tak závažně podle nás škola nechybuje.