Auta brzdí u křižovatky na červenou a zatímco první čtyři zastaví, páté v rychlosti neubrzdí a do auta před sebou narazí. Místo aby řidiči drobnou nehodu vyřešili sami, automaticky vytáčí tísňovou linku 158. „Z Jihomoravského kraje k dopravním nehodám vyjíždí zbytečně zejména brněnští policisté. Za letošek byli u téměř šestnácti set vážných nehod a u více než osmi set třiceti drobných, kde vůbec být nemuseli,“ sdělil policejní mluvčí Pavel Šváb.

Řidičům u malých nehod přítomnost policejní hlídky nijak nepomůže. „Musí počítat se zdržením, viníci pak s nemalou pokutou,“ upozornil Šváb.

Krajský koordinátor oddělení Bezpečnosti silničního provozu Ministerstva dopravy Pavel Čížek upozornil, že řidiči to často nedělají naschvál. „Pro řidiče je nehoda šok a je otázka, zda jsou schopni racionálně vyhodnotit, zda je potřeba policisty přivolat,“ řekl.

Podle něj je příjezd policistů stresující. „Policisté dají řidiči dýchnout, hrozí mu pokuta. Proto je důležité, aby řidiči zachovali chladnou hlavu,“ dodal koordinátor. Zdůraznil, že si řidiči musí uvědomit, že jde v takových případech pouze o plechy, nikoli o zdraví.

Ze zákona mají účastníci dopravní nehody povinnost ji nahlásit pouze v několika případech. „Jedná se o situace, kdy se někdo zraní, škoda na některém z vozidel přesáhne sto tisíc korun a nebo při nehodě poškodí majetek cizí osoby,“ vyjmenoval Šváb.

V opačném případě stačí vyplnit záznam o dopravní nehodě. „Euroformulář s sebou vozí většina lidí. Jsou v něm potřebné kontakty na oba dva účastníky nehody a lidé potom mohou problém vyřešit s pojišťovnou,“ vysvětlil Čížek.

Nehody se obává třeba řidička Hana Řiháková. „Když by mě někdo naboural, asi bych volala policii. Nemyslím si, že zvládnu vyhodnotit, jestli škoda přesáhla sto tisíc. Navíc bych měla strach, že mi poté pojišťovna nezaplatí opravu auta,“ řekla žena.

Právě případů, kdy viník nehody na pojišťovně nahlásí, že se necítí vinen za způsobení nehody, není podle právníka Petra Nováka z poradny Vaše nároky málo. „Situace, kdy pojišťovna pošle peníze až na výzvu právníka, není ojedinělá. Mnoho poškozených totiž raději nad několika tisíci mávne rukou, než aby šli do sporu se silnějším soupeřem, a přesně na to pojišťovny spoléhají,“ poukázal právník.

Poradna nedávno pomáhala Brňanu Jiřímu Šplíchalovi. „Když vyjížděl z parkoviště v Brně, jiný řidič mu nedal přednost a narazil do jeho vozu. Sepsali spolu záznam o dopravní nehodě. Šplíchal si auto nechal opravit a vyžádal si proplacení nákladů od pojišťovny viníka. Ta mu je ale nepřiznala, protože se viník prý necítil vinný,“ popsala případ Eva Jurčíková z poradny.