Nejvyšší soud ve spolupráci s Centrem dopravního výzkumu představil webovou aplikaci, která slouží ke zpracování , ukládání a vyhledávání rozsudků, které řeší nároky za nemajetkovou škodu. „Když například pozůstalí prožívají smutek ze ztráty blízkého, je velmi složité stanovit peněžní náhradu. Přesto soudy tuhle povinnost mají. Nová databáze by měla být jedním z prostředků, jak nemajetkové ztráty vypočítat,“ řekl soudce nejvyššího soudu Petr Vojtek, který řeší občanské spory.

Význam nové aplikace je dvojí. V první řadě databáze poslouží justici. Soudce si může zjistit, jak v podobné věci rozhodovali jeho kolegové. Lidem zase umožní přehled a budou vědět na co mají nárok. „Je to projekt, který stojí za pozornost nejen soudů, advokátů, ale i běžných lidí. Náhrady se týkají nejen dopravních nehod, ale i násilných trestných činů,“ řekl předseda nejvyššího soudu Pavel Šámal.

Databáze obsahuje rozhodnutí, která jsou shromažďovaná ze všech soudů v České republice. „K informacím se lidé dostanou zdarma, jedinou podmínkou je registrace emailem, na který jim následně přijde heslo. Postupně budou do databáze doplňované další případy,“ sdělil výzkumný pracovník Centra dopravního výzkumu Ondřej Gogolín, který se na vývoji aplikace velkou měrou podílel. Součástí webu je i kalkulačka, která lidem pomůže vypočítat si škodu a újmu.