Čtyři zranění lidé jsou výsledkem odpolední dopravní nehody, jejíž následky až do večera uzavřely frekventovanou silnici mezi Břeclaví a Valticemi. „Zraněné převezli záchranáři do nemocnice. Jednou z možných příčin nehody je, že vlivem sněhu mohlo dojít ke smyku a následnému nárazu,“ informoval mluvčí policistů Petr Zámečník.

Dalšího zraněného si na Břeclavsku vyžádala nehoda dvou osobních aut u Valtic kolem čtvrt na jednu odpoledne. Zraněné ošetřovali záchranáři i před tři čtvrtě na jednu po nehodě dodávky a osobního auta v Lednici. „U obou nehod jsme provedli protipožární opatření a u druhé jsme navíc uklízeli silnici od provozních kapalin," přiblížil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Nečekaný příval sněhu dělal problémy už od rána na Hodonínsku. Například ve Svatobořicích-Mistříně se řidička převážející dvě děti převrátila s autem na střechu. V Miloticích se srazila dvě osobní auta s nákladním autem, ke srážce dvou osobních aut došlo kolem jedenácté hodiny i v Suchově. V Moravském písku se střetl kamion s osobním autem.

Ve Svatobořicích-Mistříně před polednem řidič nezvládl řízení a hrozil mu pád auta ze srázu. „Všechny dopravní nehody jsou prozatím bez vážnějších zranění a jen s drobnějšími škodami. U žádné nehody nebyl prokázán vliv alkoholu,“ Zámečník.

Zasněžené silnice trápily i řidiče na Znojemsku. Záchranáři, hasiči a policisté tam okolo poledne vyjížděli k dvěma dopravním nehodám. První se stala u obce Višňová. „Řidička Škody Roomster zřejmě kvůli nepřiměřené rychlosti havarovala. Ona i spolujezdkyně se lehce zranily,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

O několik minut později se podobný scénář nehody odehrál u Jezeřan-Maršovic. „Řidička Renaultu Clio pravděpodobně nepřizpůsobila rychlost jízdy při projíždění zatáčky na zasněžené vozovce. Dostala smyk, vyjela mimo silnici a auto se přetočilo přes střechu. V autě byly dvě ženy. Řidička i spolujezdkyně byly se zraněním převezeny do nemocnice,“ dodala Drahokoupilová.

Nárůst dopravních nehod zaznamenali i na Vyškovsku. Jedna se odehrála u Drnovic. „O půl jedné tam naboural kamion. Skončil částečně mimo vozovku. Událost se nicméně obešla bez zranění,“ informoval mluvčí krajských hasičů Jaroslav Mikoška. Mezi Drnovicemi a Ruprechtovem přitom od jedenácti hodin platil až do dovolání kvůli kluzké silnici zákaz průjezdu aut těžších dvanácti tun.

Převrácený kamion řešily odpoledne složky záchranného systému v Nížkovicích. Řidič dostal při sjíždění kopce smyk a skončil mimo silnici. To potvrdil i mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák. „Na místě dochází pomocí odtahové služby k vyprošťování kamionu. Silnice I/54 je tedy neprůjezdná, a bude i několik dalších hodin," okomentoval mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák.

Bourali také řidiči na Brněnsku. Okolo sedmé hodiny večer vyjížděli policisté ke třem dopravním nehodám. „Ve všech třech případech jsou to menší dopravní nehody s lehkými zraněními,“ shrnul Zámečník.

PETR UHLÍŘ
ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI