„Zranění cestující autobusů mají jednoznačně nárok na odškodnění, a to i když nemají životní pojištění a podobně. Jeho výše bude určena podle následků - čím budou vážnější, tím částka poroste,“ je přesvědčený Tomáš Beck ze společnosti Vindicia, která se specializuje na náhrady škod po dopravních nehodách.

Například u zlomenin a operací jde podle jeho zkušeností o stovky tisíc korun. „Odškodnění přitom zahrnuje nejen bolestné, ale také ošetřovné, cestovné, ztížení společenského uplatnění, kompenzaci psychické újmy a náhradu ušlé mzdy. To vše podle Metodiky Nejvyššího soudu,“ vyjmenoval Beck.

Nehoda dvou autobusů na dálnici D2 u Brna.
Havárie autobusů na dálnici D2 u Brna: mrtvý řidič a 76 zraněných lidí

Pokud byl mezi zraněnými například i řidič, jedná se o pracovní úraz. Zde opět vzniká nárok na odškodnění. „Částka se snižuje či nevyplácí jen v případě, pokud by došlo k výraznému porušení pravidel bezpečnosti. Například při jízdě pod vlivem alkoholu,“ podotkl specialista.

Dodal, že v těchto situacích všechny částky pro cestující pokrývá pojišťovna, u které je každý tuzemský dopravce pojištěný. A nebo pojišťovna viníka. „Poškozeným důrazně doporučujeme, aby si od policie a případně dalších zasahujících složek nechali potvrdit, že byli účastníky nehody. Zdravotní a psychické potíže totiž nemusí pociťovat ihned. Bolesti hlavy a páteře, stejně jako psychická traumata, se mohou objevit až s odstupem, kdy bude poškozený muset dokazovat, že potíže vznikly následkem nehody autobusů. Potvrzení policie o účasti na nehodě v tom výrazně pomůže,“ poradil Beck.

Blízkým cestujících pomohou specialisté z infocentra

Jihomoravští hasiči spustili informační linku pro rodinné příslušníky a blízké cestujících z obou havarovaných autobusů. Důvodem jsou množící se dotazy na linkách tísňového volání.

Informační centrum je určeno výhradně lidem, jejichž blízké zasáhla tato mimořádná událost. Telefonní číslo, na které mohou lidé volat, je 950 640 000.

Více informací se dozvědí v němčině i angličtině na webu.