Podle mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Barbory Zuchové volali lidé sanitky nejčastěji kvůli kolapsům z teplého počasí. „Záchranáři řešili také úrazy plavců, kteří skákali do vody, nebo alergické záchvaty po bodnutí hmyzem. Převažovali ale pacienti s problémy způsobenými horkem,“ potvrdila Zuchová.

V létě je podle ní zvýšený počet výjezdů normální. Předloni v létě vyjeli záchranáři dokonce k sedmi tisíc případům za měsíc, což je prozatím rekord. „Pokaždé ale záleží na počasí. Především výkyvy teplot působí hlavně starším lidem nevolnosti, ale i infarkty nebo mozkové mrtvice,“ vypočítala Zuchová.

Více pacientů přijímá od začátku léta také interní oddělení Vojenské nemocnice Brno. „Jsou to především starší lidé. A také podnapilí. Alkohol totiž dehydratuje, což se při letních teplotách projevuje o to víc,“ upozornil Tomáš Kara z interního oddělení.

Naopak u praktické lékařky z brněnského Středu Aleny Illeové ale čekárna v létě plnější není. „Pokud člověk zkolabuje z horka na ulici, přivolají mu kolemjdoucí rovnou záchranku, takže k praktickému lékaři se nedostane,“ vysvětlila Illeová.

Žádné nakupování

Lidem, kteří na letní počasí trpí by poradila dodržovat pitný režim a nevystavovat se slunci. „V letních měsících, kdy se člověk více potí, by měl vypít dva a půl až tři a půl litrů denně. Starší lidé by navíc přes den měli zůstávat doma se zataženými žaluziemi a na procházky chodit jen ráno mezi sedmou a devátou hodinou a znovu až po sedmé večer. Žádné nakupování kolem poledne,“ upozornila Illeová.

Například pětašedesátiletá Blanka Kratochvílová z Brna pitný režim dodržuje. „Piju všechno a hodně. Proto se nebojím chodit ven ani v létě přes den,“ usmála se Kratochvílová. Naopak důchodce Jindřich Velínský ale občas pít zapomíná. „Někdy si nevzpomenu, že bych měl v létě víc pít. Přitom mám vysoký tlak a teplé počasí mi nedělá příliš dobře,“ dodal.

V příštích dnech se mu ale nejspíš uleví. Podle meteorologa Milana Šálka z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu totiž jižní Moravu čekají chladnější dny. „Například ve čtvrtek dosáhne teplota maximálně jednadvaceti stupňů Celsia. Navíc čekáme časté přeháňky, občas i bouřky,“ sdělil Šálek.

Horko ale není jediná věc, která přidělává práci záchranářům i lékařům. „Letos máme hodně případů alergických reakcí po bodnutí hmyzem. Jed je letos agresivnější, než v minulých letech,“ zmínila Zuchová.

Souhlasí s ní také Illeová. „Chodí k nám pacienti, kterým se postižená místa nehojí ani po pár dnech. Zhoršil se nejen jed u včel, ale také u vos a některých much. Nedávno jsem dostala žihadlo do pusy a celá mi otekla. to by se před dvěma lety nestalo,“ pokrčila rameny lékařka.

ANNA FAJKUSOVÁ