Největšími sběrateli trestných bodů za přestupky na silnicích jsou v České republice jihomoravští řidiči. Od roku 2006 do letošního června napočítali úředníci 90 525 lidí, kteří se dopustili přestupků započítávaných do bodového hodnocení. Nejčastější hříšníci jsou z Brna, Znojma a Břeclavi. Jihomoravané jsou také nejvíce proškolovanými lidmi v kurzech bezpečné jízdy, v nichž si „odmazávají“ body.

„Jižní Morava je velký kraj, proto je tam zřejmě i počet bodovaných řidičů vyšší než jinde. Dálnice D1 je hodně zatížená a řidiči se na ní často dopouštějí prohřešků,“ konstatoval vedoucí jihomoravské dopravní policie Petr Švejda.

Ze statistiky ministerstva dopravy vyplývá, že nejvíce jihomoravských řidičů má dva body. Nejčastěji jsou trestaní lidé ve věku mezi 35 a 37 lety z Brna. Ve stejném městě přicházejí řidiči kvůli dvanácti bodům o průkaz.

V letošním červnu dostalo trestné body 6 351 jihomoravských řidičů, což je víc než v předchozích letech. Bodový systém se však netýká jen obyvatel České republiky. V kraji policisté udělili body také více než dvanácti tisícům cizinců. Porušují předpisy hlavně v Mikulově na Břeclavsku. „Telefonují za jízdy nebo nemají rozsvícená světla. Často se tam setkáváme také s opilými řidiči,“ vyjmenoval nejčastější přestupky cizinců Miroslav Toth z Oblastního ředitelství cizinecké policie v Brně.

Kontrol je víc

Podle Totha cizinci zapomínají také na doklady nebo nevyhovuje technický stav jejich aut. „To vše kontrolujeme na silnicích i dálnicích. Dáváme pozor hlavně na situaci ve vyškovském a břeclavském regionu. Jde nám především o cizince, ale zastavujeme také řidiče s českou poznávací značkou,“ upozornil Toth.

Na hlavní jihomoravské silniční tahy se nyní zaměřují také republikoví policisté, kteří organizují o letních prázdninách desítky bezpečnostních a preventivních akcí. „Prázdniny jsou na silnicích problémovým obdobím. Nehod i přestupků přibývá, řidiči v horku hůře udržují pozornost. Proto o prázdninách děláme víc kontrol,“ informoval mluvčí policistů pro Brno­venkov Bohumil Malášek.

Od roku 2008 mají ti, kdo porušili za volantem předpisy, možnost „odmazat“ si z rejstříku tři body. Mohou se zúčastnit dobrovolného školení pro řidiče, nazvaného Kurzy bezpečné jízdy s odpočtem bodů.

Za dva roky program využilo 547 jihomoravských řidičů a 44 řidiček. Proškolených řidičů je v kraji nejvíc v republice. „Většina zájemců o školení měla devět bodů. S více než deseti body už není odpočet možný,“ přiblížil pravidla programu Toth. Dodal, že nejvíc Jihomoravanů se kurzu zúčastnilo letos v únoru.

Jediné místo, kde se řidiči mohou nechat proškolit, je v Severočeském kraji. Kurzy bezpečné jízdy tam nabízejí jen na autodromu v Mostě a v Sosnové na Českolipsku. „Jezdí k nám také lidé z jižní Moravy. Hlavně ti, kteří pracují jako řidiči z povolání a ztráta řidičského průkazu pro ně může znamenat také ztrátu zaměstnání,“ konstatoval Pavel Cahajla z autodromu v Sosnové.