V úterý odpoledne se v brněnské Úzké ulici utrhla kovová konstrukce, která udeřila ženu středního věku. „S podezřením na těžké poranění jsme ji převezli na urgentní příjem do Fakultní nemocnice u svaté Anny,“ sdělila mluvčí záchranářů Michaela Bothová.


V pondělí a v noci na úterý se těžce zranili dva muži. U severní hranice kraje nedaleko areálu Baldovec jednoho zranila padající část stromu. Do nemocnice ho přepravil vrtulník. „Padající větev zase poranila mladého muže na Blanensku,“ zmínila Bothová.

Vyslali jsme jednotky již k 33 událostem v souvislosti se silným větrem. Nejčastěji na Blanensku, Brněnsku a Hodonínsku. pic.twitter.com/Mrp4Q9KJ4N

Hasiči od úterního rána zasahovali třeba u poškozené střechy v Sudoměřicích na Hodonínsku.

Vzrostlý asi padesátiletý smrk se v pondělí odpoledne vyvrátil z kořenů a padl na chatku na zahradě mateřské školy ve Starém Petříně na Znojemsku. „Úplně ji zdemoloval. Poškodil také pergolu. Nikomu se naštěstí nic nestalo,“ řekl starosta obce Radek Durajka. Děti i učitelky byly tou dobou v budově školky.


Bezmála šest tisíc metrů krychlových musí podle odhadů kvůli vichřici z předchozích dnů vytěžit lesníci Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny.

Bez zákazu
Zákaz vstupu do lesů však neplánují. „Největší škody jsou v polesí Habrůvka v okolí Rakoveckého údolí, které je také nejvíce zasaženo kůrovcovou kalamitou,“ uvedl ředitel podniku Tomáš Vrška.

Zhruba šestnáct tisíc domácností bylo v pondělí na jihu Moravy bez proudu. V úterý po šesté hodině večer evidovali energetici stále čtyři poruchy na vysokém napětí, na Drahanské vrchovině a Blanensku. „Omezeno je několik desítek domácností,“ sdělila mluvčí společnosti E.On Božena Herodesová.


Bez proudu byli den v Kuničkách na Blanensku. Elektřina znovu fungovala až v úterý v půl třetí odpoledne. Lidé museli zvládnout večer a noc při svíčkách. „Naštěstí vichřice přímo v obci škody nenadělala. Jen v lesích okolo,“ řekla starostka Martina Filoušová.

Přetrvávaly i problémy na železnici. Vlaky na jižní Moravě nabíraly zpoždění i víc než hodinu.