Jeden z posledních případů srážky se zvěří řešili policisté koncem minulého týdne na rychlostní silnici mezi Pohořelicemi a Brnem. „Dvaapadesátiletý řidič zeleného fordu nám po deváté hodině ráno nahlásil, že asi kilometr za Pohořelicemi srazil ve směru na Brno srnu, která mu skočila do cesty. Náraz zničil mlhová světla. Škodu jsme vyčíslili na dvacet tisíc korun. Zvíře náraz nepřežilo," informoval mluvčí brněnské policie Pavel Šváb.
Víc případů než policisté evidují likvidátoři pojišťoven. Například jen Česká pojišťovna řešila v Jihomoravském kraji loni 551 srážek. Po Středočeském kraji se sedmi sty nehodami je to druhé nejvyšší číslo v republice. „Střety se zvěří jsou podle našich statistik nejčastější na jaře v dubnu a květnu a pak zase na podzim. Řidiči bourají pozdě večer nebo brzy ráno hlavně se zajíci, srnčí zvěří a také divokými prasaty či liškami," vyjmenovala mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková.
Hned několik divokých prasat vběhlo loni v srpnu do cesty Škodě Octavii mezi Rohatcem a Sudoměřicemi na Hodonínsku. „Auto jedno z nich srazilo. Divočák zůstal ležet opodál mrtvý. Řidič se nezranil," oznámil tehdy hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník. Škodu na autě policisté odhadli na víc než osmdesát tisíc korun.
Podle Petra Milaty z ČSOB Pojišťovny v posledních letech podobných nehod přibývá. „V roce 2011 jsme zaznamenali v Jihomoravském kraji asi čtyřicet pojistných událostí způsobených střetem se zvěří. O rok později už jich bylo téměř sto," vyčíslil Milata.
Nejvíc zvířat v kraji podle policie řidiči srazí na dálnici D1 mezi Vyškovem a Kroměříží v okolí Ivanovic na Hané na Vyškovsku. „Řešili jsme tam zhruba sto nehod. Asi třetina z nich byla srážka se zvířetem," oznámil policejní mluvčí Šváb.
Vyhnout se srážce je podle krajského koordinátora agentury Besip Pavla Čížka velmi těžké. „Pokud v úseku silnice varuje příslušná značka, musejí být řidiči velmi pozorní. Je důležité nesledovat jen silnici, ale i její okolí," doporučil Čížek.
Když už zvíře na silnici vběhne, může řidič uhnout doprava mimo silnici, nebo doleva do protisměru. „Pokaždé je to problém. Buď hrozí náraz do stromu, nebo čelní srážka s jiným autem. Přitom se může zranit i někdo další. Je proto lepší brzdit a doufat, že zvíře včas uskočí," poradil Čížek.
Když už řidič zvíře srazí, má zavolat policisty. „Strážci zákona informují myslivce, kteří se o zraněné nebo mrtvé zvíře postarají," konstatoval policejní mluvčí Šváb.
Předseda okresního mysliveckého spolku z Brněnska Zdeněk Sitař upozornil, že lovci musejí najít i raněné kusy, které od nehody zvládnou utéct. „Mohou zbytečně trpět," konstatoval Sitař.
Řidiči si nesmějí sražený kus nechat, patří myslivcům. Navíc riskují nákazu. „Každou zvěřinu je před konzumací nutné zkontrolovat, jestli kus nebyl nemocný. Nejnebezpečnější je v tomto ohledu černá zvěř. Divoká prasata napadají svalovci a další cizopasníci nebezpeční i lidem," varoval Sitař.