Měl v sobě drogy a sedl za volant. Mezi Boskovicemi a Valchovem na Blanensku pak včera odpoledne osmatřicetiletý řidič renaultu vjel do protisměru a narazil do Škody Favorit. Jeho spolujezdkyně se těžce zranila. Z auta ji vyprošťovali hasiči a do nemocnice letěla vrtulníkem.
O život nepřišla. Na rozdíl od pětatřiceti lidí, kteří na silnicích jižní Moravy v letošních prvních šesti měsících zemřeli. Bylo jich o pět víc než ve stejném období loni, přibylo i nehod a lehce zraněných.
Podle jihomoravské policejní mluvčí Petry Vedrové se od ledna do června stalo 3284 nehod. „Je to o sedmdesát víc než loni. Přes polovinu zavinil nesprávný způsob jízdy. Například nedodržování bezpečné vzdálenosti mezi auty nebo vybočení ze svého jízdního pruhu," řekla Vedrová. Dodala, že mezi další nejčastější příčiny patří nepřiměřená rychlost, nedání přednosti a nesprávné předjíždění.
Právě nepřiměřená rychlost spojená s únavou řidiče stojí za nejtragičtější letošní nehodou, která se stala v březnu u Suchohrdel u Miroslavi na Znojemsku. „Škoda Felicia tehdy narazila do betonové zídky a auto pohltily plameny. Cestovali v něm tři osmnáctiletí mladíci a jejich stejně stará kamarádka. Všichni zahynuli. Svědci nehody sice stihli těsně před požárem vytáhnout alespoň řidiče, ale i on zemřel," připomněla znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.
Víc je letos i lehce zraněných. „Konkrétně 1257, což je o téměř čtyřicet víc než loni," doplnila Vedrová. Naopak ubylo těžce zraněných. Těch letos bylo 141, tedy o osm méně.
Za první půlrok bylo méně i dopravních nehod zaviněných pod vlivem alkoholu. Z policejních statistik vyplývá, že loni se jich stalo 233, letos necelých sto devadesát. Přesto se stále najdou řidiči, kteří s alkoholem v krvi jezdí. Jako třeba jedenačtyřicetiletý muž, který v polovině května v Bohatých Málkovicích na Vyškovsku nezvládl zatáčku a auto převrátil na střechu. „Naměřili jsme mu téměř tři promile alkoholu. Navíc se ukázalo, že má právě za řízení v opilosti soudem udělený zákaz řízení až do června 2017," uvedla vyškovská policejní mluvčí Alice Musilová.
Jihomoravský koordinátor Besipu Pavel Čížek se domnívá, že lidé zbytečně riskují. „Chtějí být všude první a nejsou tolerantní k jiným řidičům. Při řízení bývají často nepozorní a plně se nesoustředí," upozornil Čížek. Dodal, že k tomu přispívá současná uspěchaná doba.
Souhlasí s tím dlouholetý řidič kamionu Lukáš Vystrk z Hodonínska. „Při cestách potkávám řidiče, kteří na stopce nezastaví a nedodržují rychlost v obci. Jezdím podle předpisů, protože není jen tak, zabrzdit kamion za pár vteřin. Lidé často nesmyslně předjíždějí, i když vezou malé děti," poznamenal řidič.
Čížek připomněl projekt z roku 2011, který chce snížit do roku 2020 počet mrtvých na silnicích v České republice. Jeho cílem je například zvyšovat informovanost řidičů nebo navrhnout zvýšení postihu za delikty spojené s agresivitou.
Na jižní Moravě se situace vyvíjela příznivě rok po zahájení projektu. Zatímco v roce 2011 zemřelo na silnicích sedmašedesát lidí, o rok později padesát. Postupně však mrtvých zase přibývalo a loni jich bylo šestašedesát.
Policisté kontrolují dodržování předpisů pravidelně. „Po celý rok se zaměřujeme na jednotlivé problémy nebo úseky. Ale i řidiči by si měli uvědomit svou odpovědnost. Neměli by zbytečně riskovat a vyvolávat situace, při nichž ohrožují sebe i ostatní," upozornila Vedrová.