Nejvíc počasí situaci zkomplikovalo řidičům. „Už od neděle si musí dávat pozor na kluzké silnice, dopravní nehody se i nadále množí. Ty se naštěstí zatím obešly bez vážnějších zranění,“ uvedl mluvčí krajských policistů Pavel Šváb. Do devíti hodin dopoledne policisté řešili tři desítky nehod. „V současné době jsou hlavní silniční tahy chemicky ošetřené, a místy pokryté i sněhem. Některé komunikace nižších tříd jsou pak dokonce zledovatělé. Všechny silnice jsou s velkou opatrností sjízdné," doplnil mluvčí policistů Petr Vala.

Kvůli silné ledovce uzavřeli pro návštěvníky celý areál brněnského hradu Špilberk.
Ledovka na jihu Moravy: 60 nehod, vlaky měly zpoždění. Uzavřeli areál Špilberku

Potíže hlásili také železničáři. „Plně zastavený provoz je z důvodu pádu stromů na regionální trati 241 v úseku Šumná - Olbramkostel a na trati 227 v úseku Dačice - Slavonice. V úsecích je zavedena náhradní autobusová doprava,“ informovala v pondělí kolem půl deváté hodiny ráno mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Neprůjezdná byla železniční trať z Vyškova směrem na Přerov. „Zasahujeme u Měrovicic nad Hanou, kde probíhá evakuace třiceti cestujících z rychlíku jedoucího z Přerova do Brna," informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Dle informací na portálu Českých drah, měla být přeprava zajištěna náhradní autobusovou dopravou. 

Nela Friebová doplnila, že problémy, které komplikovaly provoz na železnici a způsobují zpoždění nebo odřeknutí vlaků, jsou v drtivé míře vyvolány námrazou na sběračích u lokomotiv. „Pohotovostní čety Správy železnic na odstranění problémů s dopravci plně spolupracují,“ dodala mluvčí.

Správa národního parku Podyjí upozorňuje v návaznosti na aktuální situaci návštěvníky na nebezpečí pádu větví a stromů. „Chystáte se do národního parku? Buďte nadmíru opatrní. Kromě kluzké země hrozí i pád větví a stromů, které neunesly tíhu velké vrstvy ledovky. Proto raději své výlety odložte na dobu, kdy bude návštěva národního parku bezpečnější," podotkli ze správy parku.

Na silnici I/43 do sedmého kilometru platí výstraha, že v celé oblasti se tvoří náledí. Ve vyšších polohách nad 400 metrů ujetá vrstva sněhu kryta posypem. 

Z Šebetova na Pohoru silnice III/37354, byla silnice uzavřená z důvodu padání namrzlých stromů. Kvůli nim v noci i ráno vyjížděli hasiči k mnoha zásahům, aby uvolnili řadu cest.

Díky preventivním opatřením se ráno bez větších potíží rozjela i městská hromadná doprava v Brně. „Trolejové vedení jsme ošetřili nemrznoucí směsí a stále nahříváme výhybky. Díky tomu jsme byli schopní udržet celou dopravní síť v provozu. Pouze při prvních výjezdech nabíraly některé vozy zpoždění, postupně ho ale v průběhu rána snižujeme,“ řekla mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Ilustrační fotografie.
Důchodkyně nereagovala na telefon ani klepání. Zůstala trčet pod postelí

Kvůli nepřízni počasí bylo ráno na jihu Moravy bez elektřiny přes třináct tisíc domácností. „Důvodem poruch je hlavně silná námraza na vodičích, která je zatíží a strhne. Dále se potýkáme s pády stromů do vedení, které nevydržely tíhu sněhu. Před polednem zůstává v Jihomoravském kraji bez dodávek 6 200 domácností převážně na jihu Brněnska, poté na Hodonínsku a na Znojemsku" sdělil mluvčí firmy EG.D, dříve E.ON, Roman Šperňák.