„Během školních prázdnin se častěji setkáváme s nepozorností a roztěkaností, která může mít fatální následky. Rádi bychom proto apelovali na děti a jejich rodiče, aby se při pohybu na silnicích i mimo ně vždy plně soustředili na situaci v provozu a nereagovali ukvapeně a překotně,“ vzkázala policejní mluvčí Petra Ledabylová.

Zraněním skončilo rozhodnutí dvanáctiletého chlapce, který v obci na Brněnsku vběhl mezi auta. Řidič, jenž mu následně poskytl pomoc, už nedokázal včas zastavit.

„Záchranáři jej letecky přepravili do brněnské nemocnice. Dechová zkouška u řidiče osobního auta byla negativní. Podobný scénář měla další nehoda, ke které došlo v Brně jen o hodinu a půl později,“ upozornila mluvčí Ledabylová.

Na mysli měla vážný střet auta a osmileté dívky v Brně. Utrpěla těžká zranění. „Obezřetné nebyly ani dvě školačky na brněnské Kociánce, které vyběhly zpoza stojícího autobusu přímo pod osobní auto. Jedna z nich se na poslední chvíli zastavila, druhá však vběhla do jízdní dráhy protijedoucího vozu. Naštěstí ani tento střet neskončil tragicky,“ popsala dění mluvčí.

Policie ukázala video z nehody, při které dítě vběhlo před projíždějící auto. | Video: policie

Co je nutné dodržovat?

Při přecházení silnice musí chodec využít přechod, podchod nebo nadchod nebo křižovatku s řízeným provozem, je-li blíže než padesát metrů.
Mimo přechod lze přejít tehdy, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost aut nedonutí jejich řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti jízdy.
Pozor na přijíždějící auta s právem přednostní jízdy  - chodec jim musí uvolnit prostor pro projetí. Přednost musí dát také tramvaji.