Po třetí odpoledne byl úsek průjezdný jedním pruhem v každém směru. „Situace stále není ideální, ale to nejhorší už snad máme za sebou. Není možné očekávat opravu ihned, situace je ale zatím stabilní a umožnili jsme průjezd jedním jízdním pruhem v každém směru,“ upřesnil odpoledne Chaloupka.

Havárii na náměstí zaznamenali provozovatelé vodovodů už v nočních hodinách. „Zapříčinila přerušení dodávek vody pro dvě nemovitosti, náhradní zásobování jsme zajistili přistavením cisterny,“ ujistila mluvčí Brněnských vodáren a kanalizací Renata Hermanová. Bez vody zůstal rektorát Masarykovy univerzity a budova krajského úřadu.

Dělníkům se prasklou vodu na Žerotínově náměstí povedlo opravit ještě v pondělí, stejně jako poškozený vodovod v brněnských ulicích Olomoucká a Vinohrady. Na všech místech se již podařilo obnovit také dodávky vody do domácností.

Na dispečink ohlásili brněnští strážníci poruchu na Žerotínově náměstí v pondělí po půl druhé ráno. Hlídky odkláněly provoz až do půl šesté. Ze stejného důvodu uzavřeli policisté také Jezuitskou ulici ve směru od Koliště. „Totéž platilo v křižovatce ulic Jílová a Vinohrady. Uzavřené úseky jsme osadili dopravním značením, budou zde opravy. Postupně se nám povedlo všechny lokality alespoň částečně zprůjezdnit,“ okomentoval situaci odpoledne policejní mluvčí David Chaloupka.

Na místo havárie v Jezuitské ulici dorazili brněnští strážníci z dopravní jednotky v neděli večer před čtvrt na sedm. „Uzavřeli úsek od ulice Za Divadlem po Koliště a dvě hlídky potom usměrňovaly dopravu. Působily tady až do osazení zákazové značky, tedy do čtvrt na deset v noci,“ uvedl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Poškozený vodovod opravovali dělníci ještě v pondělí odpoledne. „Vlivem havárie nedošlo k přerušení dodávek pitné vody, v místě je však omezená doprava. Nelze odbočit z ulice Koliště do Jezuitské ulice, rovněž nelze odbočit z ulice Za Divadlem směrem na Koliště,“ upřesnila mluvčí Brněnských vodáren a kanalizací Renata Hermanová.

V pondělních dopoledních hodinách ohlásili zástupci Brněnských vodáren a kanalizací další dvě poruchy. První v židenické Geislerově ulici, další prasklý vodovod pak v křižovatce ulic Obilní a Vilová v městské části Brno-Chrlice.

Ilustrační foto
Brněnské vodárny a kanalizace ohlásily havárii vody

S vodou pomůžou náhradní vrty

Náhradním zdrojem se může v budoucnu v případě podobných havárií stát artéská voda. Hydrogeologickou studií si brněnský magistrát nechal zpracovat již dříve. Zatímco jeden vrt našli odborníci v Kníničkách, letos testovali dalších pět lokalit. Celkem šest vrtů by tak v případě nouze zásobilo vodou všechny Brňany. „Nyní musíme vrty upravit tak, abychom vodu z nich dokázali v případě nouze rychle dostat k obyvatelům. Letos upravíme na stáčírnu vrt v Kníničkách,“ upřesnil primátorčin náměstek Petr Hladík.

Pět oblastí pro nové artéské vrty našli hydrogeologové v Brněnských Ivanovicích, ve slatinském areálu CTP, na Šujanově náměstí, v brněnských teplárnách a na Žabovřeských loukách. „Abychom byli v nouzové situaci schopni zajistit dostatek vody pro všechny obyvatele, potřebujeme vydatnost minimálně sedmdesát až sto litrů za sekundu. Pokud by jely všechny vrty naplno, dostaneme se i přes sto padesát litrů za sekundu,“ doplnil Hladík.

Stáčírna by se z vrtu v Kníničkách měla stát ještě v letošním roce, projekty a stavební povolení k ostatním vrtům chce mít magistrát zpracované během příštího roku. Hotovo by mohlo být do roka a půl.