DOPRAVNÍ SITUACE V BRNĚ A OKOLÍ + DÁLNICE D1 - SLEDUTE S NÁMI ONLINE

Husté sněžení zastavilo v úterý odpoledne klokot nejen v centru Brna, ale i v jeho okolí. Více než deseticentimetrová vrstva sněhu potrápila především řidiče a cestující městské hromadné dopravy.

„Kvůli vytrvalému sněžení stálo skoro celé Brno. Provoz brzdilo značné množství nehod a některé linky stály kvůli nesjízdným silnicím,“ řekla mluvčí Dopravního podniku města Brna Hana Pohanová.

Kritická byla situace v okrajových částech města, kam se nedostaly trolejbusy a autobusy vůbec. Tradičně odříznuté od spojení byly městské části Kohoutovice, Vinohrady, Líšeň, Soběšice, Útěchov a Ořešín.

Brněnské komunikace, které mají na starosti odklízení sněhu, nasadily do akce všech devatenáct sypačů. Ty však na likvidaci bílého nadělení nestačily. „Sypače jsme posílili dvaadvaceti traktory s radlicemi,“ řekl technický ředitel Brněnských komunikací Leoš Chasák.

Hasiči vyjížděli nejen k několika dopravním nehodám, ale i k popadaným či nalomeným stromům. „Jeden strom například nevydržel nápor sněhu a zřítil se na dům v Jílkově ulici v brněnských Židenicích. Při nehodě se ale nikomu nic nestalo,“ uvedl operační důstojník jihomoravských hasičů.

ONLINE

23:06 - Jediný, kdo může mít ze sněhové nadílky radost, jsou milovníci zimních sportů a radovánek. Meteorologové pro ně navíc mají dobré zprávy. Na nadcházejících deset dní totiž předpovídají sněžení nebo sněhové přeháňky a noční teploty mohou klesnout až k minus třinácti stupňům Celsia, při zmenšené oblačnosti dokonce k minus patnácti stupňům. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat okolo nuly.

22:58 - Od dvou hodin odpoledne, kdy začalo v Brně husté a dlouhodobé sněžení, až do jedenácti večer spotřebovali silničáři zhruba 420 tun posypových materiálů. „Na posypu se podílelo 19 posypových vozidel a 22 traktorů s radlicemi. Většina traktorů je doposud v terénu s úkolem rozšířit do plného profilu víceproudé komunikace, nájezdy, přivaděče a podobně. V některých lokalitách napadlo při odpoledním sněžení přes 20 centimetrů sněhu,“ uvedl technický ředitel Brněnských komunikací Leoš Chasák. S ohledem na vývoj počasí cestáři předpokládají, že průběžná údržba bude pokračovat po celou noc, především pak nad ránem, kdy vlivem ochlazení by mohlo dojít k namrzání vozovek.

22:30 - Hromadná doprava v Brně jezdí podle jízdních řádů. Denní linky se postupně vrací do vozovny, na své trasy vyjelo všech jedenáct autobusových linek nočních spojů. Podle informací Brněnského deníku Rovnost jsou všechny trasy sjízdné a jestliže nezačne opět sněžit, neměly by mít noční spoje zpoždění.

21:52 - Dálnice D1 je už plně průjezdná. Kolony, které trápily řidiče více než pět hodin, se už rozjely. Podle informací policie není na nejfrekventovanější dopravní tepně v Česku dokonce žádná dopravní nehoda.

21:42 - Další dopravní nehoda se stala krátce po deváté večer v Jihlavské ulici v brněnských Bohunicích. Přes cestu se tam vzpříčil kamion. Na místě zasahují profesionální hasiči ze Starého Lískovce. Kamion neblokuje dopravu, firma si bude muset zajistit odtah tahače na vlastní náklady.

20:46 - Kluzkou silnici nezvládl řidič cisterny s benzinem. V brněnské Ostrovačické ulici sjel i s tahačem do příkopu, kde se zastavil. Na místě zasahuje jednotka hasičů z požární stanice Žebětín. Podle informací hasičů neunikla z cisterny ani kapka pohonné hmoty.

20:02 - Ze zpravodajství Jednotného systému dopravních informací je stále patrné, že situace na dálnici D1 ve směru na Prahu je kritická. Kolony popojíždějících aut kvůli sněhové nadílce sice už opadly, ale stále komplikují provoz mezi 191. a 184. kilometrem nejfrekventovanější dopravní tepny.

19:57 - Hasiči nyní zasahují v Bílovicích nad Svitavou na Brněnsku. Na dráty elektrického vedení tam spadl strom. Na místě jsou dvě jednotky hasičů, profesionální ze stanice Lidická a dobrovolní z Bilovic.

19:14 - Odklízení sněhu stále pokračuje. "Nasazeno je neustále všech 19 posypových vozidel a 22 traktorů s radlicemi. Všechny komunikace v naší správě jsou nyní sjízdné, ovšem většinou jsou pokryté rozježděnou vrstvou sněhu, proto je i nadále nutno věnovat jízdě zvýšenou pozornost," uvedl technický ředitel Brněnských komunikací Leoš Chasák.

18:44 - Silnice v Ořešíně je stále ucpaná. "Traktor místního zemědělce už sice autobus vytáhl, řidiči stále čekají až se rozjede i autobus v protisměru, který uvízl v koloně," řekla redaktorka Brněnského deníku Rovnost Gábina Peringerová, která situaci sleduje na místě.

18:21 - Hasiči mají dnes napilno. Kromě zásahů souvisejících se sněhem, vyjížděli krátce před šestou večer do brněnské Teyschlovy ulice. Hoří tam osobní automobil. Na místě jsou dvě jednotky hasičů.

18:18 - V brněnském Ořešíně zapadl autobus městské hromadné dopravy do příkopu. Cestující jsou v pořádku, ale silnice je zablokovaná. Na místo vyjíždějí hasiči, kteří pomocí těžké techniky autobus vyprostí.

17:58 - Nedaleko Žabčic na Brněnsku zapadl ve sněhové chumelenici kamion. Na místě je jednotka dobrovolných hasičů ze Žabčic, která se snaží nákladní auto s návěsem vytáhnout z příkopu.

17:56 - Dálnice D1 mezi 190. a 175. kilometrem je v obou směrech nesjízdná. Ze zpravodajství Jednotného systému dopravních informací vyplývá, že na dálnici je množství sněhu a kolony. Silnice je také kluzká a silničáři se kvůli kolonám nemohou leckdy k údržbě vozovky vůbec dostat.

17:48 - Silnice mezi brněnskou Lesnou a Soběšicemi je nesjízdná. Auta i autobusy stojí. Přestože se na město přestal snášet sníh, silničáři stále kalamitu odklízejí. Okrajové části Brna ale přijdou na řadu až jako poslední.

17:18 - Mokrý a těžký sníh dál láme stromy. Hasiči vyjížděli krátce po páté odpoledne hned na dvě místa v Brně, aby nalomené stromy zlikvidovali. Jeden strom se vyvrátil do silnice u Brněnské přehrady, další strom spadl v Jílkově ulici v brněnských Židenicích na dům.

16:55 - Brněnské komunikace posilují techniku k odklízení sněhu. "Devatenáct posypových aut jsme posílili dvaadvaceti traktory s radlicemi," řekl technický ředitel Brněnských komunikací Leoš Chasák.

16:53 - Sníh zkomplikoval provoz i městské hromadné dopravy v Brně. Na mnoha linkách stojí trolejbusy a tramvaje. Těžko sjízdný je kopcovitý terén v okolí města. Komplikace tak mohou čekat cestující, kteří jedou do městských částí Vinohrady, Líšeň, Kohoutovice, Soběšice a Útěchov.

16:34 - Na dálnici se zastavily kamiony. Podle dopravních informací policie nemohou kamiony a nákladní auta vyjet stoupání na zasněžené dálnici. Kamiony tak stojí od 186. kilometru ve směru na Prahu. Ostatní auta po dálnici jedou, jejich rychlost se však pohybuje zhruba okolo padesáti kilometrů v hodině.

16:28 - Sníh strhl větve v brněnských Chrlicích. V ulici Jana Broskvy tak leží na silnici kromě několikacentimetrové vrstvy sněhu také kusy stromu. Řidiči by měli ulicí projíždět se zvýšenou opatrností. Zasněžená silnice je navíc kluzká a hrozí riziko karambolu.

16:02
- Krátce po třetí hodině odpoledne vyjížděli hasiči do Dusíkovy ulice na brněnském sídlišti Lesná. Sníh tam nalomil větve stromu, které pak zasahovali do silnice. Hasiči strom pořezali a vrátili se zpátky do požární stanice.

15:58 - Sněžení komplikuje provoz i na dálnici D1. Policie tam vyšetřuje nehodu na 177. kilometru ve směru na Prahu. Podle zpráv Jednotného systému dopravních informací tam havaroval kamion. Dálnice je průjezdná pouze jedním jízdním pruhem a za místem havárie se tvoří kolony.

14:38 - Mnohem horší je situace u Ivančic na Brněnsku. Hasiči tam vyjížděli kvůli kamionu, který zatarasil silnici. „Silnice je v tuto chvíli nesjízdná. Hasiči stojí v místech, kde mohou řidiči odbočit a řídí dopravu,“ řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. Silničáři dělají, co je v jejich silách. „Vzhledem k neustálému sněžení jsou na pomoc posypovým autům vysílány na údržbu komunikací traktory s radlicemi a to především do okrajových poloh města. Pluhy jezdí do Kohoutovic, Útěchova, Líšně a Vinohrad,“ řekl technický ředitel Brněnských komunikací Leoš Chasák.

14:32 -Krátce po půl třetí odpoledne vyjížděli hasiči do Jihlavské ulice v brněnských Bohunicích. Vrazila tam do sebe tři auta. Z jednoho unikaly pohonné hmoty. Hasiči je ze silnice likvidovali pomocí sorbentu. Za místem karambolu se vytvořila okamžitě nárazová kolona.

14:16 - Husté a vydatné sněžení zaměstnává od druhé odpoledne všechny složky integrovaného záchranného systému. V pohotovosti jsou však kromě zdravotníků, hasičů a policie také sypači. Mokrý a těžký sníh už zavinil několik dopravních nehod.