V terénu byli pořádkoví i dopravní policisté. „Hlídky zastavily a zkontrolovaly několik tisíc převážně zodpovědných šoférů. Našli se ale i tací, kteří z kontrol rozhodně radost neměli. Policisté totiž odhalili téměř stovku řidičů motorových i nemotorových vozidel, kteří za volantem, potažmo i řídítky, neměli co pohledávat,“ informoval jihomoravský policejní mluvčí Petr Vala.

Zdroj: Youtube

Alkohol v krvi mělo devětašedesát řidičů a osm jezdců na kolech či koloběžkách. Pod vlivem drog bylo šest hříšníků. „Dalších osm řidičů se zkouškám odmítlo podrobit. Za sledované období policisté na jižní Moravě řešili téměř osm desítek dopravních nehod, kdy u devatenácti karambolů sehrál roli právě alkohol,“ vyčíslil Vala.

Hasiči. Ilustrační fotografie.
Požár kabelů v centru Brna: Benešova ulice byla zavřená

Už ve čtvrtek skončila vážnou nehodou kolize dvou vozů v obci Žabčice na Brněnsku. Jeden automobil po střetu dokonce skončil na střeše. Po nehodě musely být dvě osoby převezeny do nemocnic. „Kuriózně ale dopadly dechové zkoušky. Pozitivní alkohol totiž neměl evidentní viník nehody, ale druhý účastník. Čtyřiapadesátiletý muž nadýchal téměř půldruhého promile. Způsobená škoda převyšovala tři sta tisíc korun,“ překvapil mluvčí.

Hořkou tečku měla čtvrteční jízda i pro devětatřicetiletého muže na Vyškovsku. Jeho snahy ujet od nehody s „vypůjčenou“ dodávkou ve Slavkově u Brna překazil policista. Přestože nebyl ve službě, za opilým mužem, který naboural dvě zaparkovaná auta, se vydal a zadržel ho do příjezdů tamější hlídky. „Před zkouškou na alkohol se řidič dušoval, že nejspíš bude mít nějaký zbytkový alkohol. Z toho se ale nakonec ukázala závratná hodnota dosahující téměř tří promile. Kromě nehody pod vlivem alkoholu bude muset ještě vysvětlovat, jak přišel ke svému autu,“ poznamenal Vala.

Nabouraná auta

Řidiče, který způsobil asi stotisícovou škodu, nyní policisté vyšetřují pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky a z neoprávněného užívání cizí věci. Muži hrozí až tříletý pobyt za mřížemi. Škoda byla zatím vyčíslena na 100 tisíc korun.

Téměř tři promile nadýchal také dvaašedesátiletý řidič v Letovicích na Blanensku. Ten v neděli ráno při parkování lehce poškodil jiný zaparkovaný automobil. „Orientační zkouškou bylo u něj naměřeno 2,81. Škoda na nabouraných vozidlech ale byla naštěstí minimální,“ uvedl mluvčí.

Zloděje od krádeže neodradila ani výška, kterou kvůli krádeži kola musel překonat.
Zloděj ukradl v Líšni kolo, vyšplhal si pro něj do druhého patra. Podívejte se

Nehodou skončila i jízda opilého třiadvacetiletého šoféra v obci poblíž Boskovic na Vyškovsku. „Časně ráno na Velikonoční pondělí narazil do plotu rodinného domu. Předběžně tím způsobil škodu za 130 tisíc korun. Zjištěno u něj bylo 2,27 promile alkoholu v dechu,“ sdělil Vala.

Podobnou hodnotu nadýchal v pondělí ráno hlídce dálničních policistů na dálnici D46 i dvaatřicetiletý šofér zahraničního nákladního automobilu. „S téměř třemi promile nakonec ale musel putovat na záchytku. Začal být agresivní a roztrhal několik policejních písemností. Muži kolegové na místě uložili kauce ve výši 40 tisíc korun a zadrželi mu byl i jeho řidičský průkaz,“ řekl mluvčí.