„Velké štěstí měl koncem roku dvaatřicetiletý cizinec, kterého v Kuřimi srazil projíždějící rychlík. Mladý muž se do jízdní dráhy vlaku dostal z málo pochopitelných důvodů. Mezi pražce mu měly vypadnout cigarety, kvůli kterým opustil nástupiště a vydal se do kolejiště,“ přiblížil v pátek situaci policejní mluvčí David Chaloupka.

Jak dále uvedl přes to, že mladík nebyl pod vlivem alkoholu nebo návykové látky, tak si nevšiml tiše a rychle se přibližující soupravy. „Spatřil ji až z bezprostřední blízkosti, kdy už nemohl nic dělat. Vlak jej zachytil a odhodil na nástupiště, kde mu po zastavení soupravy poskytl vlakový personál první pomoc a přivolal záchranáře,“ upozornil mluvčí policie s tím, že hrozivě vypadající srážku muž naštěstí přežil bez tragických následků.

Chaloupka připomněl, že loni došlo na jižní Moravě k 35 střetům vlaku s člověkem. „Jen šest lidí při nich nezemřelo. Několik osob se na koleje vydalo dobrovolně ukončit svůj život, ale u osmi z celkového počtu sražených se jednalo o neopatrnost či snahu zkrátit si cestu přes koleje,“ doplnil policejní mluvčí.

Drastický záběr z kolejiště v Kuřimi zveřejnila v pátek policie. S příjezdem vlaku tam totiž vůbec nepočítal mladý muž. | Video: Policie ČR

Jeho kolegové se právě na neoprávněný vstup do kolejiště se zaměřili. „Například ve Vyškově během hodiny odhalili hned devět přestupců, kteří při přecházení přes koleje riskovali nejen pokutu, ale především svůj život,“ dodal Chaloupka.