Při nehodě se lehce zranil řidič autobusu, který byl ve voze sám. „Utrpěl drobná řezná poranění na ruce, byl také podchlazený. Po ošetření a poskytnutí tepelného komfortu jsme ho převezli do Nemocnice Milosrdných bratří," řekla mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Voda zaplavila tramvajový pás a silnici v Bystrcké ulici i s několika vozy. Odčerpávali ji pak hasiči. „Provoz tramvají jsme u zastávky Kamenolom už obnovili," sdělila krátce po desáté hodině mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Pětisettunový mobilní jeřáb.
Pětisettunový kolos v ulicích Brna: věžový jeřáb postavil za tři dny, podívejte

Na místě byl havarovaný autobus městské hromadné dopravy. „Kvůli velké vlně vody poslední vůz noční linky 89 narazil do sloupu," přiblížila Tomaštíková. Škoda se na něm vyšplhala až na 150 tisíc korun.

Autobusy a trolejbusy jezdí místo po Bystrcké přes sousední Kníničskou ulici. Trolejbusy tak mohou jezdit po trase, ale vynechávají zastávku Podlesí. Nástupiště Kamenolom obsluhuje v přeložené poloze v Kníničské na úrovni tramvajové zastávky. Změna v organizaci městské hromadné dopravy zůstane v platnosti do odvolání.

Přes Bystrckou řidiči neprojedou nejméně do soboty, po sousední Kníničské s omezením. Nárazově se tam ve směru z centra města do Bystrce tvoří kolony.

Přivaděč je v současné době odstavený z provozu. „Havárie způsobila krátkodobé přerušení dodávek vody na bystrckém sídlišti a pro obce Nebovidy a Moravany. Krátkodobé přerušení dodávek může mít za následek zákal vody, na jehož odstranění intenzivně pracujeme," ujistila mluvčí Brněnských vodáren a kanalizací Renata Hermanová. Kvůli havárii mají lidé stále omezené dodávky vody i v pátek večer.

Správa železnic řeší nadměrný hluk v Židlochovicích.
Nadměrný hluk ve stanici v Židlochovicích: železničáři pracují na změně

Na odstranění havárie se podílejí i pracovníci vodáren, kteří nemají pracovní pohotovost. „Opravě této poruchy věnujeme mimořádnou pozornost, protože jsme si vědomi případných problémů plynoucích z omezení dopravy v lokalitě. Rozsah havárie není v současné době znám, stejně jako termín opravy a zprovoznění přivaděče," dodala Hermanová.

Hned od začátku havárie usměrňovali a odkláněli dopravu v zasažené oblasti strážníci. „Na silnici byly nánosy bláta, a byla proto neprůjezdná. Několik hlídek městské policie pomáhalo řidičům přibližně tři hodiny, tedy až do půl deváté," upřesnil mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Havárie v Černovicích

V noci na pátek se stala havárii vodovodu také v Turgeněvově ulici v Černovicích. „V důsledku havárie došlo k přerušení dodávek vody do jedné nebytové nemovitosti. Havárie bude ještě v pátek odstraněna," informovala Hermanová. Pracovníci vodáren ji vyřešili v pátek odpoledne.

Přímo u havárie byl v noci Brňan Alexandr Burian. „Na místě hasiči, policisté i přihlížející. Ulicemi se linul silný zvuk vody. Jednu chvíli to vypadalo, že spadne lampa pouličního osvětlení, které podemlela voda, přímo na auta," popsal Deníku Rovnost.