"Vyšetřování stále probíhá, ale už je jasné, že tragický úraz studenta 1. ročníku Univerzity obrany se stal při pěším přesunu se zbraněmi bez munice. Nedošlo tedy k žádnému výstřelu," uvedla univerzita na facebooku.

Na případ z minulého týdne upozornily Seznam Zprávy, podle kterých se událost stala při běhu s puškou. Podle Šidly ale výstřel nenastal. "Při taktickém výcviku nebyla použita ani cvičná, ani ostrá munice, lze tedy vyloučit zranění v důsledku výstřelu ze střelné zbraně," řekl mluvčí univerzity bez dalších podrobností.

Ilustrační foto
Tragédie při výcviku ve Vyškově: zemřel student brněnské Univerzity obrany

Podle mluvčího je úmrtí studenta pro Univerzitu obrany, její zaměstnance i studenty obrovská tragédie. "Nehoda mladého nadějného vojáka všechny silně zasáhla, zejména studenty 1. ročníku, kteří s ním prodělávali běžný vojenský výcvik. Vedení školy je v trvalém kontaktu s rodinou," uvedl Šidla.

Případem se zabývá Vojenská policie. "Policejní orgán Vojenské policie opatřuje potřebné doklady a nezbytná vysvětlení a vyžádal si od příslušných orgánů vypracování znaleckého posudku. Dozor nad zachováváním zákonnosti vykonává věcně a místně příslušné státní zastupitelství," uvedla na dotaz ČTK mluvčí Vojenské policie Kateřina Mlýnková.

Server iDNES.cz uvedl, že při běhu se samopalem mladý muž zakopl a hlaveň zbraně se mu zapíchla do krku a čelisti. Následkům zranění i přes okamžitou pomoc instruktorů a lékařů podlehl v nemocnici. Mluvčí univerzity to označil za spekulaci s tím, že se událost teprve vyšetřuje.

Univerzita obrany připravuje budoucí vysokoškolské profesionály pro českou armádu. Vznikla v roce 2004 splynutím tří institucí - Vysoké vojenské školy pozemního vojska ve Vyškově, Vojenské akademie v Brně a Vojenské lékařské akademie Jana Evangelisty Purkyně v Hradci Králové jako výsledek reformy vojenského vysokého školství po restrukturalizaci ozbrojených sil. Má kolem 1600 studentů.