Nezvané návštěvníky přijeli vyprovodit brněnští strážníci. „Hlídka nevěřila svým očím. Do ložnice ženy v nejvyšším patře panelového domu se nastěhovalo více než 160 netopýrů hvízdavých. Nově objevený úkryt nechtěli za žádnou cenu opustit. Strážníci proto zavolali ošetřovatelům z brněnské zoo,“ uvedla mluvčí strážníků Tereza Kadrnožková.

Spolu s odbornicí hlídka postupně prohledala celý byt a zdravé netopýry vypustila otevřeným oknem ven. „Zvířata se ukrývala nejen v záclonách a pod kobercem, ale také za obrazy, nábytkem nebo pod prostěradlem,“ upřesnila Kadrnožková.

Video: Městská policie Brno

Některé netopýry museli jejich zachránci uložit do přepravky, v ložnici totiž neměli přístup k vodě a byli dehydratovaní. „Ošetřovatelka je proto převezla do záchranné stanice v Jinačovicích, kde se o ně postarala a následně je vypustila do volné přírody,“ sdělila mluvčí.

Odborníci upozorňují, že nemusí jít o ojedinělý případ. Netopýři mají zrovna takzvané přelétavé období, kdy spolu se svými mláďaty hledají místo k zazimování. „Velká vedra a nedostatek vody je nutí vyhledávat chladnější prostory, kterými můžou být i byty. Netopýr se dokáže protáhnout i velmi úzkou štěrbinou, problém pro něj tedy není ani okno otevřené na ventilaci,“ vysvětlila Kadrnožková.

Jako prevence funguje okna k večeru zavírat nebo používat sítě do oken. Lidé mohou v horkých dnech zvířatům pomoci tím, že na okenní parapet umístí misku s vodou. „Pokud by se u někoho doma přesto netopýr objevil a nepodařilo by se ho ven dostat svépomocí, lidé se mohou obrátit na záchrannou stanici v Jinačovicích, která má pro tyto případy zřízenou nonstop telefonní linku 702 137 837,“ doplnila mluvčí.