Z nově narozených mláďat ledních medvědů se chovatelé v brněnské zoo radovali jen pár dní. Medvědice Cora je porodila v noci ze soboty na neděli, ve středu dopoledne je však sežrala. Své starší potomky Billa a Toma, kteří se jí narodili před třemi lety, přitom odchovala v pořádku.

Přestože se podle chovatelů Cora nejdříve o medvíďata spořádaně starala, ve středu dopoledne se jim její chování přestalo líbit. „Začala se chovat nestandardně a nervózně, z boxu navíc nebyly slyšet ani žádné zvuky,“ popsal ředitel brněnské zoo Martin Hovorka.

Chovatelé se proto rozhodli medvědí brloh navštívit, mláďata tam však nenašli. „Pravděpodobné je, že medvíďata nebyla životaschopná, a jejich matka proto situaci vyřešila tak, jak tomu ve volné přírodě zpravidla bývá. Zřejmě je tedy sežrala,“ nastínil Hovorka.

Stejně se Cora zachovala už v roce 2005, kdy porodila podruhé. První vrh jejích mláďat zase nepřežil proto, že je Cora odmítla.

Úspěšný byl až odchov medvědích bratrů Billa a Toma, kteří se Coře narodili před třemi lety. Medvědi se tehdy stali miláčky brněnské zoo, díky nim se návštěvnost zahrady zvedla na rekordních 320 tisíc návštěvníku ročně. „Bill a Tom patří k našim velkým úspěchům, odchov ledních medvědů v zajetí je totiž velice složitý a zdaří se jen málokdy,“ řekl hlavní zoolog brněnské zoo Jiří Vítek.

To potvrzuje i jeho kolega Jaroslav Šimek z pražské zoo. „Vzhledem k úspěšnému odchovu medvíďat před třemi lety už měli v Brně dostatek zkušeností. To, že tentokrát mláďata nepřežila, nelze brát jako neúspěch. V případě ledních medvědů se to stává velice často,“ potvrdil Šimek.

V pražské zoo, která má z chovem ledních medvědů dlouholeté zkušenosti, podle něj také není podobně smutný konec medvíďat výjimkou. „Poslední mládě se nám podařilo odchovat v roce 2003, od té doby už také jeden další porod nedopadl dobře,“ podotkl Šimek.

Větší naději na úspěch má podle brněnského zoologa Vítka odchov medvědů hnědých, které zoo letos na podzim ubytovala v nové expozici Beringia. „Medvědi hnědí se totiž v zajetí množí rozhodně snadněji než medvědi lední,“ zhodnotil Vítek.

Přesto chovatelé doufají, že příští rok se Cora znovu stane matkou a odchov mláďat bude tentokrát úspěšnější než letos.

Nyní čeká medvědici ještě krátký pobyt v porodním boxu. Chovatelé totiž plánovali, že výběh ledních medvědů pořádně vyčistí a uklidí. Cora tedy bude muset počkat, než tuto práci dokončí.

Poté se ve výběhu potká se svým partnerem a otcem mrtvých medvíďat Umcou. Ten v posledních dnech přečkal zákrok zubaře a chovatelé ho plánovali poslat do jiné zoo. Tam měl zůstat do doby, než medvíďata vyrostou a opustí matku. „Vzhledem ke smrti mláďat však Umca nikam nepojede a vrátí se zpět ke Coře,“ doplnil ředitel zoo Hovorka.