Blesk dvakrát na stejné místo neudeří, říká slavné přísloví. Znají jej lidé ve vícero jazycích, ovšem ne každé přísloví je pravdivé, a toto o blescích patří mezi ta, která jsou od reality poněkud vzdálená. Seriál Deníku 100 otázek a odpovědí přináší vysvětlení k dotazu: Může blesk dvakrát uhodit na stejné místo, a o jaká místa případně typicky jde?

Pravdivost přísloví o blescích pro Deník jednoznačně vyvrací Petr Zacharov z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd České republiky. „Blesk může uhodit dvakrát do stejného místa a jistě se tak děje. Záleží ovšem na době opakování. Z jedné bouřky pravděpodobně dvakrát do stejného místa neuhodí, neboť za čas, než se v bouři nahromadí nový náboj, bouřka postoupí s větrem dále. Pokud ale bude následovat další bouřka, může se stát, že udeří z té druhé bouřky do stejného místa,“ vysvětluje Zacharov.

Podle něj jsou samozřejmě na světě místa, u kterých je opakovaný úder blesku pravděpodobnější, než u jiných. „V delším časovém horizontu, například v průběhu roku, je velmi pravděpodobné, že do vysokých, špičatých a izolovaných objektů udeří blesk opakovaně,“ konstatuje Zacharov.

Terč: Empire State Building

Ideálním „cílem“ pro blesky tak mohou být například mrakodrapy. „Podle záznamů NOAA (americká vládní agentura Národní úřad pro oceán a atmosféru, pozn. red.) udeří například do Empire State Building blesk třiadvacetkrát za rok,“ říká odborník.

100 otázek a odpovědí100 otázek a odpovědíZdroj: DeníkTaké vás trápí nějaká otázka, na kterou jste vždy chtěli znát odpověď? Pošlete nám je na adresu 100otazek@denik.cz.

Podle Zacharova ale kromě výšky budovy hrají u opakovaných úderů blesku roli i další proměnné. „Záleží samozřejmě i na geografické poloze. Na Zemi existují místa, kde je frekvence blesků výrazně vyšší, než jinde, a to hlavně u jezera Maracaibo ve Venezuele, nebo v horách v Kongu. U zmíněného jezera zuří bouřky v průměru 297 dní v roce a změřeno je 233 blesků na kilometr čtvereční za rok – takže si dokážete představit, že některé výškové body budou zasaženy i několikrát za sebou,“ nastiňuje Zacharov.

Jak uvádí webové stránky NOAA, mýtů ohledně blesků panuje ještě mnohem víc. Nepravdivé jsou podle nich také ty, že v domě je člověk před blesky v absolutním bezpečí, či že pokud nezuří bouřka s deštěm přímo člověku nad hlavou, nemusí se bát ani blesků.