Obrovský a podivně vyhlížející tvor s chapadly podobný květině vlající ve vodě. Právě takový pohled se naskytl vědcům, kteří s podmořským plavidlem prozkoumávali hlubiny Tichého oceánu. Většina z nich byla překvapená a nadšená. Právě totiž možná našli úplně nový druh živočicha.

Atlantský oceán pokrývá jednu pětinu zemského povrchu, ilustrační foto.
Mořský predátor, nebo mimozemšťané? Vědce překvapily záhadné díry na dně oceánu

Portál Science Alert informuje, že tým vědců objevil tvora díky dálkově řízenému plavidlu (ROV) umístěnému na výzkumné lodi E/V Nautilus. Tu využívá nezisková organizace Ocean Exploration Trust specializující se na hlubokomořský výzkum.

Video zachycující neobvyklého živočicha:

Zdroj: Youtube

Překvapení vědci

Podivný výjev je zachycen na videu. Plavidlo na něm skenuje dno Tichého oceánu přibližně tři tisíce metrů pod hladinou a pomalu se přibližuje k neznámému tvorovi. „Vyrazilo mi to dech,“ jde slyšet nadšená reakce jednoho z vědců, kteří úkaz spatřili na kameře na palubě lodi. 

Živočicha tvořily čtyřiceticentimetrová chapadla, jeden krmný polyp a přibližně dva metry dlouhý stonek. S takovou velikostí byl velký zhruba stejně jako průzkumné plavidlo. Vědcům chapadla připomínala okvětní lístky a tak se rychle vžilo označení volně plovoucí podmořské květiny. Tvor se nacházel poblíž podmořské hory severně od Johnstonova atolu.

Mořské pero

Odborníci si nejdříve mysleli, že narazili na druh mořského pera Solumbellula. Jediná známá pozorování mořského pera však dosud proběhla jen v Atlantském a Indickém oceánu. „Čas od času narazíme na něco, co jsme vůbec nečekali. To jsou ty nejsilnější momenty,“ řekl vedoucí výzkumník expedice a postdoktorand na Bostonské univerzitě Steve Auscavitch pro portál Live Science. Na základě neobvyklé velikosti tvora vědec předpokládal, že je poměrně starý, ale přesné stáří nedokázal určit.

Aby se zjistilo, zda se opravdu jedná o prvního zaznamenaného zástupce rodu Solumbellula v Tichém oceánu, nebo o úplně nový druh, je ale podle vědce třeba další výzkum. „Nejzajímavější na tomto výzkumu je, že na takové věci čas od času narazíme a opravdu nám to rozšiřuje obzory o tom, kde mohou živočichové žít a existovat v mořských hlubinách,“ dodal Auscavitch.

Domov sopek a ostrovů

Portál Nautilus Live informuje, že expedice prozkoumává hlubinnou biologickou rozmanitost a starověké sopky poblíž Johnstonova atolu. Ten se nachází ve střední části Tichého oceánu, mezi Havajskými ostrovy, Liniovými ostrovy a státem Kiribati. Tým využívá data z víceleté kampaně Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) a zaměřuje se na ponory ROV, aby rozšířil znalosti o hlubokomořských korálech a houbách.

Celé jezero Taupo představuje na Novém Zélandu jediný sopečný kráter. Tento kráter je ale obří a aktivní. A co by se stalo, kdyby se probudil, je lépe si nepředstavovat
Nová hrozba: Podzemní supervulkán na Novém Zélandu duní tak, až se hýbe země

Britannica vysvětluje, že Tichý oceán, jinak zvaný také Pacifik leží mezi kontinenty Asie a Austrálie na západě a Severní a Jižní Amerikou na východě. Z pozemských oceánů je svou rozlohou zdaleka největší a zabírá asi třetinu zeměkoule. Atlantský a Tichý oceán spojuje Panamský průplav, který měří osmdesát kilometrů.

Zajímavostí o Pacifiku popsanou portálem NorthShore je třeba to, že je nejhlubším oceánem a sídlí v něm většina světových ostrovů. Obsahuje také více než pětasedmdesát tisíc sopek, a tak v něm často dochází k zemětřesení. Pohyb tektonických desek způsobuje, že se stejně jako Atlantský oceán každý rok zmenšuje o jeden palec, tedy o 2,54 centrimetru.