V posledních dnech na golfový areál ve Slavkově u Brna shora pohlížely černé mraky a trávu okolo skrápěl déšť. Teď místní hřiště svítí hned dvakrát.

Nedaleko od místa, který slavný vojevůdce Napoleon triumfálně ovládl Bitvu tří císařů, září nejen sluníčko, ale i úsměv dobře naladěné tenisové legendy. Loni tady po greenech pobíhala ruská kráska Anna Kurnikovová, tentokrát ji nahrazuje vítěz osmi grandslamových titulů Ivan Lendl.

REPORTÁŽ

Na tradičním turnaji osobností svými vtípky baví všechny kolem sebe. Nejprve na setkání s novináři, poté i s golfovou holí v ruce. „Mám nejlepší formu za posledních šestnáct let, ale Jirku Nováka musím porazit tady, protože po naší tenisové bitvě asi slavit nebudu,“ naráží Lendl s úšklebkem na exhibiční utkání s dalším vynikajícím českým tenistou, které je na programu v sobotu v Prostějově.

V ruce žmoulá triko podepsané fenomenálním jamajským sprinterem Usainem Boltem, jenž nedávno okouzlil fanoušky Zlaté tretry. Jednatel pořádající agentury TK plus Miroslav Černošek mu vzápětí slibuje, že pro něj na ostravském atletickém mítinku také připraví disciplínu. „Hmm, tak maximálně něco na vozíčku nebo o berlích,“ glosuje nabídku nejlepší český tenista historie.

A ze svého věku si dál nepokrytě utahuje. „Můžete zopakovat tu druhou část otázky?“ obrací se směrem k jednomu z novinářů. „Přeci jenom už mi je padesát,“ rozesměje všechny přítomné borec, který „půlstoletí“ od svého narození oslavil letos v březnu. Ještě než slavný tenista s přezdívkou „Ivan Hrozný“ vyráží na první odpaliště, stihne po telefonu povzbudit Tomáše Berdycha. Ten se zrovna chystá na semifinálový duel French Open se Švédem Söderlingem. „Tome, až budeš nervózní, uvědom si, že přišla ta chvíle, kvůli které hraješ tenis. Nervozita je totiž cena za úspěch. Když vyhraješ ještě dvakrát poslední balon, tak je to dobrý,“ udílí Lendl cennou radu.

Na start golfové exhibice přichází s patnáctiminutovým předstihem, čímž potvrzuje pověst velkého profesionála a perfekcionalisty. Ještě před ním se na trávníku mihnou další účastníci turnaje – nechybí mezi nimi například moderátor Marek Eben, zpěvák Jiří Korn nebo fotbalové legendy Ladislav Vízek, Antonín Panenka a Ivan Hašek.

Na okružní cestu po slavkovských jamkách vyráží Lendl s dalšími bývalými tenisty Jiřím Novákem a Karlem Nováčkem. „Teď se podíváme, kolik máš šedivých vlasů a po našem zápase je přepočítáme,“ směřuje vítěz čtyřiadevadesáti singlových titulů k prvnímu z nich další ze svých fórků. Toho druhého si dobírá hned vzápětí, když mu spadne míček z odpalovací stopky. „Karle, seš nervózní, nebo co?“ usmívá se.

Pak už je na řadě sám legendární ostravský rodák. Jeden švih naprázdno, o pár vteřin později přesná rána doprovázená potleskem okolo stojících diváků. Lendl mává na rozloučenou a s vyráží směrem za míčkem, který před chvílí odpálil…