Uvědomil jste si před pátečním zápasem, že můžete hranici pěti set úspěšných odpalů pokořit?

Věděl jsem to. Už před sezonou po nás chtěl sportovní ředitel Honza Felkl informace, jestli se přibližujeme nějakému milníku. Statistiky dal dohromady a viděl, že se pětistovce blížím. Věděl jsem proto, že mi chybí jeden odpal.

Sledujete v sezoně individuální statistiky?

Občas se podívám. Když se daří, je super vědět, že se pohybujete mezi nejlepšími hráči v republice. Jinak bývá ale nejdůležitější, že hrajeme týmově, daří se nám a vyhráváme.

Aktuální sezona Draků
Vedoucí Draci odešli z dosavadních osmnácti extraligových utkání pouze jednou poražení, a to z dubnového domácího duelu proti druhým Arrows Ostrava. V neděli si výhrou 5:0 nad Technikou Brno zajistili postup do semifinále domácího poháru.

Extraligový rekord drží ostravský Aleš Navrátil, který má víc než osm set hitů. Věříte si na jeho překonání?

Těžko říct. Aleš hraje strašně dlouho a je skvělý pálkař. Potvrzuje to celou kariéru, jeho číslo je neskutečné. Neříkám, že chci někoho překonávat, ale doufám, že mi zdraví vydrží, ať pár hitů ještě přidám. Číslo tisíc by bylo nádherné, až tak daleko se však nedívám. Musel bych hrát dalších deset let, takže je to především o zdraví.

Máte tajný recept na povedené odpaly?

Je to o kvalitním tréninku a přípravě celého týmu. Říká se, že baseball je týmový sport individualit. (úsměv) Pokud celý tým hraje dobře a daří se nám, jsou pak i jednotliví hráči v pohodě. Velmi důležité je taky rodinné zázemí. Mám skvělou manželku a syna, kteří mě podporují a jsou moji největší fanoušci. Je tedy i jejich zásluha, že se mi daří.

Hraje v baseballu velkou roli i psychika hráčů?

Baseball je z osmdesáti až devadesáti procent o psychice. Můžete mít natrénováno a obrovský talent, ale pokud nejste mentálně silní, neproměníte potenciál v odpovídající výkon. Baseball je jediný sport, kde jste při třicetiprocentní úspěšnosti skvělý hráč. Je strašně náročné na psychiku vyrovnat se s prakticky dvoutřetinovým neúspěchem.

Ve hře nastupujete také na postu nadhazovače. Která pozice je vám bližší?

Od začátku kariéry hraju obojí. Vždycky jsem říkal, že jsem pálkař a hraju raději v poli. Na druhou stranu i na nadhozu jsem rád, obzvlášť v těžkých zápasech. Vypjaté situace si užívám a trenér o tom ví, proto mě do nich staví. Baví mě tedy i nadhoz, ale v srdci a vnitřně jsem víc pálkař.

Díky herní univerzalitě jste se stal osobností loňské extraligové sezony. Překvapilo vás ocenění?

Překvapilo mě moc. Nevěděl jsem o tom a výsledek se dozvěděl až den před vyhlášením. Ocenění mě velmi potěšilo, každá individuální cena je hezká, ale pořád hledím především na týmový výkon.

Baseballista Martin Schneider zaznamenal v domácím utkání proti Třebíči pětistý úspěšný odpal v nejvyšší domácí soutěži. Zdroj: Draci BrnoPáteční utkání s Třebíčí bylo výjimečné taky díky oslavě Dne matek, kvůli které jste nastoupili s růžovými doplňky. Co konkrétně jste navlékl?

Měl jsem růžová potítka. Růžovou pálku jsem nevyužil, protože mám vlastní, kterou jsem dostal teprve minulý týden, takže ji zkouším a snažím se s ní co nejvíc pálit. Kluci s nimi ale hráli. (úsměv)

Souhlasili s netradičním oživením všichni spoluhráči?

Nikdo se necukal. Růžové doplňky jsem si přímo vyžádal, protože jsem chtěl uctít všechny maminky a především pak svoji, která mě odjakživa podporuje. Některým spoluhráčům jsem potítka dokonce vyloženě přinesl, ať si je nasadí. Akce se mi líbila a doufám, že se udrží, protože bez maminek bychom nebyli nic.

V současné chvíli se sedmnácti výhrami dominujete extraligové tabulce. Vypadá to tedy, že si Draci jdou pro další titul…

Titul znamená číslo jedna před každou sezonou. V červnu nás čeká ještě Pohár mistrů evropských zemí, což je druhá největší meta, které chceme letos dosáhnout. Kvalitních týmů je letos v extralize spousta a každý zápas bývá těžký, pro titul ale samozřejmě jdeme.

Máte tedy stále stejnou chuť vyhrávat i po loňském jubilejním titulu?

Chuť vyhrávat bude vždycky. (úsměv)

MARKÉTA WEINLICHOVÁ

Baseballista Martin Schneider. Zdroj: Draci Brno