Československý gymnasta se stal výraznou osobností brněnského Sokola I. Od roku 1946 nese jeho jméno ulice v městské části Židenice, ve které už přes sto let stojí sokolovna. V ní začínal. „Jde o jednoho z nejlepších členů v historii Sokola Brno I, a to jak po sportovní stránce, tak hlavně po morální,“ uvedl starosta brněnského Sokola I Martin Vlk.

Jeho památku uctívají brněnští sokolové už téměř sedmadvacet let, když v hale v Kounicově ulici pořádají každoročně v listopadu mezinárodní závod Memoriál Jana Gajdoše. Letošní ročník ovšem kvůli pandemii koronaviru organizátoři zrušili. „Jeho památku slavíme každý rok na závodech, což je asi největší úcta, kterou mu můžeme projevit,“ řekl Vlk.

Jan Gajdoš
Narozen: 27. prosince 1903 v Brně
Zemřel: 19. listopadu 1945 v Brně
Gymnasta Sokola Brno I
Středoškolský profesor
Úspěchy: LOH 1928 Amsterdam – stříbro v soutěži družstev, LOH 1936 – 4. místo v soutěži družstev, 5x na MS (Lyon – 1926, Lucemburk – 1930, Paříž – 1931, Budapešť – 1934, Praha – 1938), trojnásobný mistr světa 1938 (víceboj, prostná, družstva)

Urostlý člen Československé obce sokolské totiž trávil v tělocvičně spoustu času. „Poznal jsem jeho houževnatost, vytrvalost, nezlomnou vůli a touhu zvítězit. Měl deník, kde si přesně zapisoval, který den kolikrát zacvičil povinnou sestavu,“ pravil gymnastův přítel Jindřich Tintěra.

Gajdoš prokazoval svůj talent od roku 1923, kdy sbíral první úspěchy. Na ten největší si ale počkal dalších patnáct let. Na závodech Mezinárodní tělocvičné federace spojených s X. všesokolským sletem v Praze v roce 1938 získal titul mistra světa v tělocviku. „Patřil mezi nejlepší tělocvikáře světa. Jeho volné sestavy na hrazdě, koni na šíř a v prostných byly uchvacující,“ vzpomínal v seriálu Deníku Rovnost Když tady zářil bývalý starosta Sokola Brno I Josef Zezula.

Na svou první olympiádu zamířil Gajdoš v pětadvaceti letech. Z Amsterdamu si tenkrát odvezl stříbrnou medaili ze soutěže družstev. Stihl také hry v roce 1936.

Za války se zapojil do protinacistického odboje, což odnesl vězněním a mučením. Zemřel v roce 1945. Před dvěma lety při stém výročí vzniku Československa mu bylo propůjčeno nejvyšší státní vyznamenání.

A nyní v brněnské tělocvičně opět cvičí gymnasta s příjmením Gajdoš. „Je z jeho rodu, ale ne z přímé linie. Jeho vlohy pro gymnastiku přesto mohl zdědit. Je mu teprve deset let a je velmi šikovný,“ zmínil Vlk.