Jeden chce v domácím závodě vyjet bednu, druhý bude rád alespoň za bod. Dva jihomoravští motocyklisté v mistrovství světa silničních motocyklů Jakub Kornfeil a Karel Abraham vyrazí 5. srpna do Velké ceny České republiky na Masarykově okruhu s úplně odlišnými ambicemi.

Kornfeil prožívá v kategorii Moto3 výbornou sezonu. Zatím mu patří s jedenašedesáti body sedmé místo. Loni jich za celý ročník nasbíral jen šestadvacet. Navíc letos jako jediný jezdec dokončil všech devět závodů. „Po tom, co jsme předváděli v testech, je sezona nadprůměrně dobrá. Poslední tři závody v Barceloně, Assenu a na Sachsen-ringu byly moje nejsilnější. Dařily se nám už tréninky, jezdil jsem vždy mezi nejlepšími deseti,“ liboval si jezdec z Rohatce na Hodonínsku.

Problém ale zatím tkví v kvalifikacích. Kornfeil se bez nadsázky dá označit za skokana roku. Nejdříve se do paměti fanoušků zapsal kaskadérským přeskočením ležící motorky ve francouzském Le Mans, v posledních dvou podnicích zase skákal pořadím. Špatnou pozici po kvalifikaci vylepšil o osmnáct a čtrnáct příček a dojel pátý a sedmý. „Poslední závody byly povedené, za výkony se nemusím stydět. Asi nikdo ze startovního pole neměl takové posuny jako já a jsem za to strašně rád. Když zapracujeme na kvalifikaci, výsledky budou ještě úplně jiné,“ zmínil.

Před brněnským závodem sní o tom, že skončí do třetího místa. „Top desítka je dobrá, nejlepší pětka vynikající a bedna na domácí půdě je sen,“ dodal.

Naopak brněnský pilot Karel Abraham se v kubatuře MotoGP trápí. Za devět podniků nastřádal jen čtyři body. Loni jich měl před domácím závodem dvacet. „Je to velký propad. Samozřejmě s ním nejsme spokojení. Bohužel nemáme ve srovnání s předchozí sezonou tak dobrý materiál. Minulý rok jsem jezdil pravidelně skoro každý závod na bodech a letos je obtížné vůbec nějaký vyjet, což je frustrující,“ řekl Abraham.

V Brně ho potěší, když skončí v nejlepší patnáctce. „Pokud se podaří odvézt nějaký bodík do šampionátu, bude to super úspěšný víkend,“ zadoufal závodník, jenž letos zajel nejlépe ve Velké ceně Katalánska, kde skončil třináctý.

Domácí fanoušci šampionátu silničních motocyklů se v Brně rozloučí s populárním Danim Pedrosou. Ten o víkendu v Německu potvrdil svůj avizovaný konec v MotoGP. „Rozhodnutí jsem promýšlel opravdu dlouho. Bylo těžké, protože tenhle sport miluju. Cítím, že závoděním už nežiju tak intenzivně jako dřív. Mám jiné priority,“ uvedl na tiskové konferenci dvaatřicetiletý Španěl.

Jihomoravští jezdci v šampionátu:
Jakub Kornfeil
(kategorie Moto3)
Aktuální pozice v seriálu: 7 (61 bodů, ztráta na lídra 69 bodů)
Nejlepší výsledek: 5. místo v nizozemském Assenu
Stáj: Redox Prüstel GP (týmový kolega Marco Bezzecchi, druhý v pořadí šampionátu)

Karel Abraham
(kategorie MotoGP)
Aktuální pozice v seriálu: 23 (4 body, ztráta na lídra 161 bodů)
Nejlepší výsledek: 13. místo ve španělské Barceloně
Stáj: Ángel Nieto Team (týmový kolega Álvaro Bautista, třináctý v pořadí šampionátu)

Kornfeil: Okruh za barákem mě nezvýhodňuje

Prostě nepadá. Motocyklový závodník Jakub Kornfeil drží zajímavé prvenství – jako jediný jezdec v kategorii Moto3 mistrovství světa silničních motocyklů dokončil všech devět dosavadních podniků. V minulém ročníku se mu také dařilo dojíždět, letos ale navíc přidává i body. Už jich nasbíral jedenašedesát. „Jet opatrně je moje taktika. Až podle toho, jak se závod vyvíjí, se pak rozhoduju, jestli tlačit na pilu i za cenu pádu, nebo dovézt body,“ říká pětadvacetiletý pilot.

STÍHACÍ JÍZDY V NIZOZEMSKU A NĚMECKU. Jsem určitě spokojený s tím, že se mi kluky dařilo předjíždět. Ale bez dobře nachystané motorky by to nebylo možné. Můj šéfmechanik je závod od závodu lepší a lepší. Pracuje se nám spolu hodně dobře.

NEPODAŘENÉ KVALIFIKACE. Pořád se ještě hledáme. Jsou týmy, které mají dobré nastavení už v pátek odpoledne, ale například na Sachsenringu nám motorka absolutně nefungovala, zkoušeli jsme hodně variant a zhoršovala se.

ZNALOST BRNĚNSKÉHO OKRUHU. To, že mám okruh za barákem, ještě neznamená, že mám velkou výhodu. Jedu tady jednou za rok stejně jako jinde na světě. Jediné, co mě žene dopředu, je atmosféra na okruhu a domácí fanoušci.

K VOLNU. Budu hodně trénovat i odpočívat, abych se na druhou půlku sezony dobře nachystal. Měl jsem závodit na jetsurfu v Číně, ale nakonec neletím. Jsem za to rozhodnutí rád, chci si pořádně oddechnout.