Stačí vteřina či její pouhá desetina a lidské osudy naberou zcela opačný směr. Bohužel až příliš často nechtěný. Názorně to dokázala i víkendová Velká cena San Marina v Misanu, kde tragicky havaroval Šoja Tomizawa.

V dubnu se do análů mistrovství světa silničních motocyklů zapsal coby historicky první vítěz nové třídy Moto2, v neděli se stal po Daijiru Katoovi druhým Japoncem, který během posledních sedmi let v šampionátu zahynul. „Je to hrůza, všichni v paddocku ho měli hrozně rádi,“ vzpomíná na sympatického mladíka brněnský jezdec Karel Abraham.

Jak často jste se mimo trať spolu vídali?
Ne nějak extrémně, ale znali jsme se a povídali si. Naposledy v Misanu večer před závodem, kdy jsme se i dost zasmáli. Na Sachsenringu jsme se s Tomizawou domlouvali, že v zimě přijede za mnou do Brna. V Česku se cítil fajn, líbily se mu naše holky, říkali jsme si, že vymyslíme nějakou srandu. Bohužel už to nevyjde.

Zdálo se, že Tomizawu rozhodil výjezd na obrubník.
Stalo se to v nejrychlejší zatáčce okruhu, jezdí se tam kolem dvěstěpadesáti kilometrů v hodině. Myslím, že Šojovi ujela motorka už před obrubníkem. V tréninku jsem tam měl v podstatě stejný problém. Pro něho to však dopadlo špatně…

Za Tomizawou jeli De Angelis a Redding. Měli vůbec nějakou šanci se mu vyhnout?
Určitě s tím nemohli nic dělat. V takové rychlosti nejde s motorkou nijak manipulovat, natož udělat myšku.

Už tři týdny vás brzdí zdravotní problémy, teď došlo k smutné události v Misanu. Neobáváte se trochu psychických šrámů?
V minulosti se při jiných závodech, v nichž jsem startoval, podobné tragédie už staly. Nešlo ale o mistrovství světa a ty jezdce jsem navíc neznal. Tomizawu však ano, o to je tahle událost pro mě strašnější. Budeme na něho v dobrém vzpomínat, byl to super kluk. Všichni v paddocku ho měli rádi. Ale na ten incident musíme zapomenout, s tím by se závodit nedalo. Doufám, že to nic neudělá s De Angelisem a Reddingem. Absolutně za nic nemohou, Tomizawa jim spadl pod kola. Přesto někoho zabít není jenom tak…

Vy jste nakonec Velkou cenu v Misanu sledoval jen z boxů. Po pádu v Brně ještě pořád nejste fit?
Při tréninku v Misanu jsem ujel vždy tři čtyři kola, dál jsem se nebyl schopný koncentrovat. Nestíhal jsem reagovat na různé věci, například při brzdění a přidávání plynu. Nebyl jsem si ani jistý při odhadu rychlosti.

Jak jste vnímal na trati ostatní jezdce?
Ti mi možná paradoxně pomáhali. Závodník přede mnou nebyl o moc rychlejší, takže byl pro mne jakýmsi záchytným bodem, který jsem zřetelně viděl.

Jinak jste měl potíže s rozostřeným zrakem?
Nebylo to vyloženě o rozostřenosti, věci kolem se spíš míhaly. Ale ne tak, jako když má člověk popito. Hrozně těžko se to popisuje…

Asi jde o úplně něco jiného, než když má jezdec třeba zlomenou ruku.
Ta sice bolí, ale můžete s ní jet, přemýšlíte a jednáte úplně normálně. Ale když není v pořádku hlava, je to úplně něco jiného.

Nebyla tedy chyba, že v Misanu a předtím v Indianapolis jste vůbec za řídítka sedal?
Bez motorky bych se vůbec nedozvěděl, jak na tom vlastně jsem. Takže za chybu ty pokusy nepovažuji.

Neexistuje jiná možnost testu hlavy než na závodním motocyklu?
Cétéčko akorát ukáže nějaké zranění, například krvácení. Ale jinak do hlavy vidět není. Po prvním tréninku v Indianapolis se mi točila hlava, a tak mě poslali do nemocnice na magnetickou rezonanci. Testy byly v pořádku. Chtěl jsem jet druhý trénink, jestli nejde třeba jenom o dehydraci, americký doktor mi to však nepovolil. V takových případech nemají rozhodující slovo lékaři z mobilní kliniky, ale šéflékař dané Velké ceny.

V Misanu jste to zkusit nechtěl?
Závod jsem moc chtěl jet, zároveň jsem však věděl, že ho nedokončím. Žádný frajer nezajede do boxu dobrovolně, ani já. Určitě bych chtěl závod dojet a právě v tom spočívalo riziko. Po dohodě celého týmu jsem toho v sobotu raději nechal. V tu chvíli to bylo asi nejlepší řešení. Protože kdybych se v závodě vyflákl a něco si udělal, bylo by opačné rozhodnutí blbou chybou.

Za necelé dva týdny pokračuje šampionát ve španělském Aragonu. Doufáte, že tam vaše zdravotní pauza skončí?
Do Aragonu určitě pojedu. V Misanu bylo oproti Indianapolis vidět velké zlepšení, takže si myslím, že v Aragonu by mohla být moje hlava už dobrá. Víc ale poznám až na motorce.

AMOS KREJČÍ