Šedá mračna se stáhla nad brněnským Masarykovým okruhem rychleji, než by kdo čekal. Déšť narušil právě probíhající kvalifikační trénink dvěstěpadesátek na Velké ceně, do kterého vyjeli i čeští jezdci Karel Abraham a Lukáš Pešek.

Zatímco Pražan Pešek v dešti zrychloval a nakonec dojel s devátým časem, brněnský Abraham spadl a zbylo na něj sedmnácté místo. „Čekali jsme, že sucho vydrží déle. Začalo ale pršet těsně před startem. Zkusili jsme zajet nějaké časy na suchém obutí, ale nemělo to cenu, tak jsme přezuli,“ vylíčil Abraham. Stejně si počínal i jeho český soupeř.

Ukázat své umění na čím dál tím mokřejší trati měl v plné parádě příležitost jen Pešek. „Jelo se mi čím dál tím lépe. Vůbec mi nevadilo, že přibývalo vody na trati. Naopak mě překvapil nový povrch okruhu, je o hodně lepší. Normálně se na mokru nedá jet v zatáčkách tak po zemi,“ pochvaloval si.

I Abraham dokázal zrychlovat, ale v devátém kole ho zabrzdil pád. „Bylo to na rovině. Vůbec jsem nevěděl, co se stalo. Pak jsme přišli s mechaniky na to, že jsem měl příliš tvrdou přední vidlici,“ popsal Abraham situaci, která k pádu vedla.

Brněnský jezdec alespoň vyvázl ze situace nezraněn. Možná proto, že s pády má v této sezoně dost zkušeností. Už je ani nedokáže spočítat. „Ani to nechci vědět. Přehled o tom dělá Dorna (promotér mistrovství světa – pozn. red.). Na mě už si museli vzít nový papír,“ pousmál se Abraham.

Déšť hned na začátku tréninku byl výzvou i pro mechaniky. „Musí přehodit kola, disky, pérování a rozetu. Ale jsou rychlí, zvládnou to za pět minut a kdyby byla potřeba, tak i rychleji,“ chválil Abraham svůj tým.

Velké deště by měly provázet i zítřejší kvalifikaci. Ta už se týká i třídy MotoGP. „Dobrý jezdec zvládne závod na suchu, i na mokru,“ podotkl Pešek.

Mezi dvěstěpadesátkami byl v dešti nejrychlejší Španěl Hector Barbera. Stopětadvacítkám zase vládl loňský šampión z Maďarska Gábor Talmacsi. MotoGP mělo na programu jen dva volné tréninky. Nejrychlejší kolo zajel Casey Stoner před Valentinem Rossim. Rekord okruhu z roku 2006 se zatím neotřásl.První kvalifikační trénink dvěstěpadesátek na Velké ceně ovlivnila velká průtrž mračen