Ačkoliv nepodal svůj nejlepší výkon, řadí se mezi favority na medaili. „Adam je nejlepší skalní lezec na světě. Ve finále může být nejlepší v boulderingu a v lezení na obtížnost. Má dokonce větší šanci vyhrát obě disciplíny než Tomoa Narasaki (Japonec všeobecně považovaný za hlavního favorita na zisk zlaté medaile – pozn. red.),“ věří brněnskému závodníkovi lezecký expert Eurosportu Christopher Hardy.

Achilovou patou osmadvacetiletého brněnského rodáka je lezení na rychlost, kde v kvalifikaci ovšem předvedl jeden ze svých nejlepších výkonů a skončil osmnáctý ze dvaceti závodníků.

„Hodně v poslední době zapracoval na lezení na rychlost. Ještě před pěti lety se rozhodl na mistrovství světa ve Francii nestartovat v kombinaci právě proto, že zahrnuje také rychlost. Této disciplíně se ale dost věnoval,“ poznamenal Hardy.

V boulderingu se letos Ondrovi dařilo a fazónu potvrdil i v kvalifikaci, kde obsadil třetí místo. „Je to ale totální vabank. Naštětí jsem umístil dobře,“ uvedl o boulderingu Ondra.

Nejvíc se od něj očekávalo v jeho parádní disciplíně lezení na obtížnost. V té nepředvedl svůj nejlepší výkon, když dosáhl na kótu 39+ a skončil čtvrtý. „Šel jsem hodně na jistotu, dost jsem si to hlídal. No a tímhle stylem se pro mě nedá vylézt moc vysoko. V kombinaci s vlhkostí, která panuje tady v Tokiu, je těžké mít v lezení na obtížnost tu jistotu na chytech,“ přiznal trojnásobný mistr světa v lezení obtížnost.

Hlavním favoritem na zlato je Japonec Narasaki, jenž v kvalifikaci obsadil druhé místo za překvapivým vítězem Mickaëlem Mawem z Francie. „Japonci jsou v lezení výjimeční, protože mají schopnost lézt jako muži i ženy, konkrétně zvládají překonávat všechny mezery, mají neuvěřitelnou flexibilitu a správný somatotyp,“ popsal výhody japonského favorita Hardy.

Finále začne lezením na rychlost ve čtvrtek od půl jedenácté dopoledne středoevropského času.