Pražská nadvláda nad Českou ligou amerického fotbalu trvá. Tradiční finálové složení chtěli narušit hráči VSK VUT Alligators Brno. Jenže ambiciózní tým, třetí ze základní části soutěže, v rozhodujícím zápase narazil. Prague Lions zvítězili nad Aligátory 24:0.

Ve finále se tak Lvi znovu střetnou s favorizovanými Prague Panthers. Brno končí na třetím místě. „Ten výsledek možná vypadá hrozivě, ale řečeno fotbalovým počítáním, prohráli jsme tak nula tři. Nepovedla se nám první čtvrtina, kdy hráči nenaplnili, co jsme si řekli, a Lions v ní dominovali,“ našel hlavní příčinu porážky Jan Raspopčev, trenér Alligators.

První dějství ovládli Pražané 17:0, skóre pak navýšili až v poslední čtvrtině. „Potom jsme se chytili a rozehráli hlavně v defenzivě. Jenže nástup obrany nezachytil náš útok. Nedařilo se nám skórovat, k tomu se nám zranili oba fulbeci, což jsou pro každého trenéra klíčoví hráči,“ litoval kouč ztráty Zbyška Lavičky a jednoho z nejlepších útočníků ligy Martina Brablce.

Vysokoškoláci tak stejně jako loni skončili před branami finále a znovu ztroskotali na pražských Lvech. I když loni prohráli výrazněji – 8:50. „U mě převládá spokojenost, zahráli jsme si dobrý fotbal a třetí místo je pro nás výborné, jsme nejlepší za Prahou. Lions vědí, že nedostali nic zadarmo a od nás cítí stále větší tlak na druhé místo,“ nepropadá Raspopčev panice.

Oproti předcházejícímu ročníku vypozoroval kouč zlepšení především v defenzivní činnosti. „Hráči jsou zkušenější, kádr vyzrává, ale v útoku to nejde tak rychle jako v obraně. Přece jenom zapracovat na konstruktivitě jde o něco hůře než vybudovat agresivní obranu. V útoku jsme se o moc nezlepšili, pes je zakopaný v tréninkové morálce. Ale jsme amatérský tým, takže hráčům nemohu nic přikazovat,“ poznamenal trenér Alligators.

V příštím ročníku se ovšem kouč Raspopčev bude muset obejít bez dvou platných hráčů. „Odchází veterán Lukáš Dočkal, který byl s týmem dlouho a bude chybět. A bohužel do Ostravy se stěhuje Honza Klimeš, což je podle mě jeden z nejlepších hráčů ligy,“ vyjmenoval ztráty.

„Od příští sezony chceme zvětšit trenérský tým, abychom se mohli hráčům věnovat víc individuálně. Letos se nám podařilo zapracovat na special týmech, jejich hru musíme nadále pilovat. Kádr chceme udržet v co největším počtu a snad se ještě povrací několik hráčů. A už nezbytně potřebujeme zorganizovat nábor, i kdybych měl plakáty lepit sám,“ usmál se Jan Raspopčev.

Zároveň věří, že se VSK VUT Alligators Brno vrátí na své domovské hřiště pod Palackého vrchem. „Probíhají intenzivní jednání a snad by to mohlo vyjít. Jsou tam tribuny a lepší zázemí pro fanoušky, to by pro nás mohlo být v příští sezoně velké plus,“ uvědomuje si kouč vysokoškoláků.