Blokařka Jenna Pottsová je nejnovější americký přírůstek v kádru volejbalistek Králova Pole. Za poslední tři sezony se jedná už o pátou americkou hráčku, která se v brněnském extraligovém celku objevila. Klub prozatím udělal se zámořskými posilami dobrou zkušenost, byť výběr skýtá mnohé nástrahy. „Na trhu je kolem pěti až šesti stovek hráček. Člověk se může snadno zmýlit, ale také objevit velice kvalitní volejbalistku," nastínil hlavní trenér Králova Pole Marek Rojko.

Před třemi lety přivedl bývalý trenér Králova Pole Christopher Gonzalez do Brna svoji americkou krajanku Elizabeth Fieldovou, loni ji následovala Jennifer Keddyová a letos dvojice Amanda Brownová a Awele Nwaezeová. Poslední jmenovanou s přelomem roku nahradila Jenna Pottsová. „Chci získat nové zkušenosti a také poznat novou kulturu a jiný styl života," vysvětlila své motivy k odchodu z Ameriky Pottsová.

Američanky v KP
- Sezona 2014/2015: Elizabeth Fieldová – blok

- Sezona 2015/2016: Jennifer Keddyová – blok

- Sezona 2016/2017: Amanda Brownová – blok, Awele Nwaezeová – blok (z klubu již odešla), Jenna Pottsová – blok (přišla v lednu 2017)

Pro dvaadvacetiletou blokařku se jedná o první angažmá v Evropě, ale třeba Brownová už si loni vyzkoušela dánskou ligu v Lyngby. „Není tak dobrá jako česká extraliga. Ráda jsem odešla do Brna, člověk chce vždycky jít do lepší soutěže," porovnala Brownová.

I v Králově Poli tuší, že v případě amerických posil není třeba měnit něco, co funguje. A navíc, když to vyjde levněji. „Když chcete angažovat hráčku z Evropské unie, je to podstatně nákladnější. Vezmu za příklad Srbku – aby dostala licenci v České republice, platíte srbské federaci, evropské federaci a světové federaci. Naskáče to na sto tisíc, u Američanek jsou náklady poloviční," upozornil Rojko.

Letos bydlí americké hráčky v jednom bytě se slovenskou dvojicí Erika Salanciová a Barbora Koseková. Brownová strávila v Brně i vánoční svátky. „Strašně jsem si oblíbila náměstí Svobody, kde byl krásný velký vánoční strom a lidé se u něj setkávali. Město je celkově krásné. Jelikož bydlíme kousek od centra, často vyrážíme ven, nikdy tady není nuda," libovala si Brownová, která zaznamenala druhý nejvyšší počet bodů z bloku v extralize.

Největší problém podle očekávání činí zámořským akvizicím čeština. „Prostředí v klubu mám strašně ráda, ale jazyk je moc těžký. Umím tři slova, snažím se na tom pracovat," připustila Brownová.

Pottsová se připravuje už s předstihem. „Jeden z mých bratrů mi dal český slovníček, takže už jsem ho trošku studovala," řekla ještě před odletem do Brna.

Podle Rojka ovšem jazyková bariéra jemu ani hráčkám na trénincích či zápasech nepřekáží. Slovenský kouč zažil v kariéře i pestřejší Babylon. „Při angažmá v Německu jsme používali jako pracovní jazyk angličtinu, protože v týmu jsme měli jedinou Němku," vzpomínal.

Trenér slovenské reprezentace by dokonce uvítal, kdyby podobný model fungoval také v Králově Poli. „Možná by nebylo od věci na tréninku mluvit pouze anglicky. Beru jako součást progresu, že i lidé v klubu se učí angličtinu, bez ní nejde profesionální volejbal dělat. Zatím to nějak kombinuju, Američankám všechno ihned vysvětlím," objasnil Rojko.