Na stupních vítězů stál rovněž jeden z ambasadorů České obce sokolské beachvolejbalista Matyáš Džavoronok, který bral bronz v kategorii jednotlivců 19 až 23. Třetí skončil mezi cvičiteli dlouholetý člen Sokola Brno I Robert Šimík. Rozšířené pódium v kategorii do 18 let patří čtvrtému gymnastovi Danielu Bagovi a pátému šermíři Filipu Wágnerovi.

Šermíř Alexander Choupenitch
Choupenitch: Po olympiádě jsem byl chvíli popstar. Jednou se chci vydat na pouť

Bronzový olympijský fleretista z Tokia 2021 Choupenitch je hrdým členem Sokola Brno I. Loni vyhrál s francouzským klubem Issy les Moulineaux šermířskou Ligu mistrů, na mistrovství světa v Káhiře byl jen zásah od medaile, na mistrovství Evropy skončil pátý a vidět byl i na světových pohárech. Mezi zajímavosti patří, že v New Yorku propagoval šerm na exhibičním turnaji při týdnu módy. „Jsem mile překvapen. Loni byl neolympijský rok, takže jsme všichni absolvovali rovnocenné závody. O to je cennější, že jsem obhájil a v nabité konkurenci uspěl mezi dalšími sportovci z ostatních odvětví,” řekl ambasador České obce sokolské Choupenitch.

Sokol roku 2022 – brněnské úspěchy
Individuální sporty:
Dospělí: 1. Alexander Choupenitch (šerm/Sokol Brno I)
Do 18 let: 1. Alice Vlková (sportovní gymnastika/Sokol Brno I)
Od 19 do 23 let: 3. Matyáš Džavoronok (beachvolejbal/Sokol Brno I)
Cvičitel roku: 3. Robert Šimík (Sokol Brno I)

Zástupci Sokola Brno I se tradičně prosazují napříč sportovními kategoriemi. „Snažíme se mládeži intenzivně věnovat, zejména gymnastika má velký potenciál, směřujeme k nejbližším olympijským hrám, spolupracujeme se Sportovním gymnáziem Ludvíka Daňka, kde je nová gymnastická hala, a myslím, že nám tato spolupráce jde k duhu. Tedy alespoň podle toho, co vidím z výsledků na závodech a slyším od svěřenců i rodičů,“ říká k neobvyklé spolupráci sportovního oddílu a specializované školy starosta Sokola Brno I Martin Vlk, který je zároveň trenérem gymnastiky a předsedou České gymnastické federace. Není bez zajímavosti, že jeho dcera Alice, která se věnuje gymnastice, byla vyhlášena jako nejlepší sportovkyně v kategorii do 18-ti let. V intenzivní přípravě ji vede její maminka Kateřina.

Sedmačtyřicetiletý Robert Šimík působí jako vedoucí cvičitel mladšího žactva, staršího žactva a dorostu. Aktivně vede 30 tréninkových jednotek týdně se zaměřením na gymnastiku, atletiku, plavání a florbal. Je spolupořadatelem závodů ve šplhu jak na místní úrovni, tak mistrovstvích České republiky. Víkendy tráví s žactvem na různých turnajích, přeborech a soutěžích. „Na trénincích je přísný, ale spravedlivý a díky tomu je u svých svěřenců velmi oblíbený. Mnoho z jeho svěřenců připravil na práci cvičitelů, kteří s ním spolupracují a mají už i své oddíly,“ vyzdvihla porota.

Brněnský večer v sídle České obce sokolské - Tyršově domě - podtrhla i skutečnost, že moderátorkou byla brněnská rodačka působící v pražské redakci Branek bodů vteřin Barbora Černošková.

Kolektivům vládnou basketbalistky z Hradce Králové

Basketbalové lvice Sokola Hradec Králové ovládly pořadí kolektivů mezi ženami i mládeží. Nejlepším trenérem roku se stal Ladislav Včelička z bojových sportů v Písku a zápasník volného stylu Matěj Mlčoch z Vítkovic nejlepším jednotlivcem v kategorii 19 až 23 let. „Těší mne, že se každoročně sejdeme v našem sídle, abychom vyhlásili nejen nejúspěšnější sportovce, ale ohlédneme se také za tím, co pro své svěřence udělali cvičitelé všestrannosti a co se povedlo našim vzdělavatelům. Právě sport pro všechny je základem naší činnosti a neoddiskutovatelnou součástí je také kulturní a vzdělavatelská činnost. Jsem moc ráda, že se na to nezapomíná a všem vítězům srdečně gratuluji,” řekla starostka České obce sokolské Hana Moučková.

Cvičiteli roku se stali Pavlína Maňásková z TJ Sokol Uherské Hradiště a Stanislav Trávníček ze Sokola Písek. Cenu Radky Daňkové pro objev roku převzal Petr Kostka ze Sokola Malenovice. Můžským kolektivem roku jsou Pomahatelé Sokola Turnov.

Finálová osmička letošního Sokol Cupu v Brně.
Choupenitch jen rozdával rady. Přesto byl Sokol Cup v Brně rekordní

Cenu Fair Play Aloise Hudce obdržel Ondřej Škultety ze Sokola Vřesovice za záchranu života pohotovou masáží srdce. V závěru večera byla udělena i Cena starostky ČOS za mimořádný počin, kterou si odnesli sokolové z pražského Spořilova za hromadné odběry krve.