Ve středu se na atletickém mítinku Zlatá tretra v Ostravě loučil ve společném běhu s legendou. Teď už se bude brněnský sprinter Jan Veleba soustředit na splnění individuálního limitu na mistrovství Evropy v Berlíně, které se uskuteční v první půlce srpna.

Ve slabším B finále sprintu na sto metrů se v Ostravě loučil s kariérou mistr světa z roku 2003 Kim Collins. Závod vyhrál a třetí skončil právě Veleba. „Bylo to speciální, protože už taky nějaký pátek dělám atletiku a Collins je na vrcholu dvacet let, takže prakticky celou dobu mé kariéry. Věděl jsem o běhu dlouho dopředu a těšil se na něj. Rozhodně mu vítězství přeju,“ poznamenal běžec, jenž závodí za pražskou Duklu.

Veleba už místenku do Berlína má. Se sprinterskou štafetou se kvalifikoval časem 38,99 vteřiny. Individuální limit mu ale zatím uniká. Nejrychleji běžel stovku za 10,4 vteřiny, ubrat musí ještě pět setin. „Věřím si, že limit zvládnu, v nejbližší době se o něj pokusím. Útočit jsem chtěl už v Ostravě, ale bohužel nebylo dobré počasí a nepředvedl jsem dobrý výkon. Dvakrát mě chytla křeč,“ popsal nepříjemný zážitek.

Jihomoravští atleti se splněným limitem:
Dominik Záleský (klub: VSK Univerzita Brno, narození: Ústí nad Orlicí – sprint 100m 10,29s a štafeta 4x100m 38,99s)
Martin Tuček (VSK Univerzita Brno, Brno – běh 400m překážek 50,42s)
Radek Juška (PSK Olymp Praha, Hustopeče – skok daleký 8,27m)
Vítězslav Veselý (TJ Dukla Praha, Hodonín – oštěp 82,30m)
Jan Veleba (TJ Dukla Praha, Brno – štafeta 4x100m 38,99s)

Ve štafetě se potká i s Dominikem Záleským z oddílu Univerzita Brno. Letos si zlepšil osobní rekord na 10,29 vteřiny a o čelo domácích tabulek se dělí se Zdeňkem Stromšíkem. Limit na mistrovství už tedy splnil, brzdí ho však zranění. „Na Memoriálu Josefa Odložila jsem si natrhl zadní stehenní sval, takže mě bohužel další závody čekají asi až na mistrovství České republiky na konci července,“ sdělil dvaadvacetiletý sprinter.

Na konci května podílel na velkém úspěchu brněnského oddílu při výhře v B skupině Evropského poháru atletických družstev ve finském Tampere.

Záleský věří, že se do berlínského šampionátu dá dohromady. „Zranil jsem se i loni a za měsíc jsem už byl schopný závodit. Teď je to podobné. Pokud se nic nestane, dostanu se před mistrovstvím do formy,“ dodal.

Do Berlína se podívá i dálkař ze Staroviček na Břeclavsku. Letos skočil nejdál 827 centimetrů v Turnově. Na Zlaté tretře zaznamenal výkon 785.

Ženský výškařský limit pro evropský šampionát visí na 190 centimetrech. Michaele Hrubé k němu zatím chybí šest centimetrů. I ji totiž trápilo zranění stehna. „Léčila jsem se a měla skoro třítýdenní výpadek tréninku. Ale myslím, že jsem na dobré cestě. Chci hlavně splnit limit. Doufám, že se znovu dostanu do finále a potom se uvidí. Úžasné by bylo skončit v top pětce, ale to jsou velké cíle,“ řekla Deníku dvacetiletá atletka z Bořitova na Blanensku.