Z pětice závodníků bude na berlínský olympijský stadion vzpomínat s nádechem smutku trojskokanka Martina Šestáková. Stejně tak i dálkaři Roman Novotný a Štěpán Wagner. I když posledně jmenovaný si pětatřicátým místem nemusí rozhodně nechat zkazit náladu.

To půlkařka Lenka Masná a překážkářka Lucie Škrobáková odvedly v Berlíně slušnou práci. „Jsem spokojená s dvacátým místem, ale s časem už tolik ne,“ konstatovala třiadvacetiletá osmistovkařka Masná, která se prezentovala časem 2:02,55.

Brněnská atletka si před vrcholem sezony kladla za cíl postup do semifinále, ovšem s podmínkou atakování osobního rekordu 2:00,10. „Takticky jsem to jinak běžet nemohla. Kdybych závod odtáhla, tak je jasné, že by si mě ostatní holky na dvoustovce podaly,“ hodnotí. Na půlce vyhořela zlatá medailistka z olympijského Pekingu Pamela Jelimová. Devatenáctiletá talentovaná běžkyně vzdala svůj boj už v semifinále.

Stejně jako nakonec stříbrné Keňance Janeth Jepkosgeiové se Masné týkala aféra Jihoafričany Caster Semenyové. Ta brala zlato za neuvěřitelných 1:55,45. Čas vítězky atakoval i rekord šampionátu Jarmily Kratochvílové. Spekulace o pohlaví atletky provázely celou druhou polovinu mistrovství. Zlepšení jejího osobního rekordu o více než sedm vteřin je přinejmenším zarážející. „Je to divné. Jsem ráda, že se toho chytla i IAAF a vyšetřuje se to. Já jsem si také původně myslela, že je to chlap. Pokud je čistá, tak klidně může překonat světový rekord,“ říká Masná na adresu půlkařky, která musí podstoupit sex-test.

Kvalitní je i výsledek Lucie Škrobákové na stovce překážek. „Určitě je dvanácté místo na světě skvělé. Když jsem viděla záznam, tak jsem ztratila desetinu na startu. Na osobák jsem prostě neměla,“ povídala trošku posmutněle Škrobáková. Sedmadvacetiletá sprinterka slibuje, že se v halové sezoně zaměří právě na startovní reakci. Nevadí jí ani nové pravidlo, kdy po ulitém startu bude okamžitě následovat diskvalifikace. „Já osobně pravidlo vítám. Nejsem typ, který by ulíval starty. Naopak na startech ztrácím, takže by mi to mohlo i pomoci,“ vyhlíží.

Svým věkem byla odchovankyně čejkovické atletiky ve startovním poli jednou z těch mladších. Vždyť novopečené mistryni světa Brigitte Fosterové-Hyltonové bude pětatřicet. „Já říkala hned, že vyhrály veteránky. Motivuje mě to. Brigitte má osobák kolem pětačtyřiceti setin. Muselo jí to sednout a byla stoprocentně fit,“ usmívá se a uznává Škrobáková.

Česká závodnice je s osobním rekordem 12:73 letos druhou nejlepší Evropankou za Irkou O’Rourkeovou. „Ona mě hodně překvapila. Celou sezonu jsem ji porážela. Až na Zlatou tretru. Naposledy před mistrovstvím měla čas 13:20, takže vůbec netuším, kde to vzala,“ směje se sympatická atletka.

S rozporuplnými pocity odjela domů trojskokanka Martina Šestáková, která zůstala s výkonem 13,84 v kvali­fikaci. Třicetiletá Břeclavanka obsadila v konkurenci čtyřiatřiceti žen dvaadvacáté místo. „Jsem ráda, že mám konečně něco zapsáno. Mrzí mě ale, že k finále stačilo tak málo,“ říkala zkušená sportovkyně, kterou v posledních letech provázela smůla na opakované přešlapy. Šestákovou prohra mohla mrzela o to víc, že v posledních závodech skákala vždy přes čtrnáct metrů.

Na jednom se ale atleti shodují. „V Berlíně byla fantastická atmosféra. Člověku se při povzbuzování třásl stadion pod nohama,“ chválila za všechny Masná.

Více čtěte ve středečním vydání Brněnského deníku Rovnost