Že to zní jako příběh sportovního filmu s Markem Wahlbergem? Možná. Ve skutečnosti je řeč o atletických závodech z uplynulého víkendu, kdy atleti Univerzity Brno po devíti letech ukončili vítěznou sérii vojenské Dukly Praha a poprvé v historii získali pro největšího moravské město zlatou medaili na mistrovství republiky.

Jeho svěřenci získali v součtu 213 bodů, a o čtyři body tak porazili pražského rivala. Historický úspěch patřil zejména mladším ročníkům, na kterých trenér Kotyza staví. „Tým prošel velkou obměnou. Máme půlku mančaftu do pětadvaceti let, většina kluků jsou ještě studenti,“ popsal Kotyza.

Mezi zelenáče patří také sedmnáctiletý Tadeáš Plaček, který svým druhým místem v běhu na čtyři sta metrů týmu výrazně pomohl. Zároveň se účastnil štafet, kde brněnští běžci vybojovali jedno první, tři druhá a jedno třetí místo. „Všichni jsme z toho nadšení, že jsme získali pro Brno takový historický úspěch,“ pochválil Plaček.

O nevídaný úspěch mladých atletů už se zajímají také ostatní kluby, zejména potom ty pražské. Podle trenéra Kotyzy se je pokusí vylákat do lepšího zázemí. „Vynasnažíme se kluky udržet a budovat juniorský tým, snad nám brzo postaví i tu halu,“ řekl trenér.

Strach ale mít nemusí, brněnským sportovcům se ve městě líbí a s trenérem si rozumí. S drsnějšími tréninkovými podmínkami si velkou hlavu nedělají. „Prostě bereme, co máme. Ani kdyby teď přišla nabídka, určitě v dalších dvou letech nikam přestupovat nebudu, jsem tu maximálně spokojený,“ ujistil mladík Plaček.

V dalších dnech čeká brněnské atlety hned několik akcí. Už dnes startuje akademické mistrovství, příští sobotu 5. září pak následuje juniorské mistrovství České republiky jednotlivců. Ambice po posledním úspěchu vzrostly. „Jestli z mistrovství odejdeme bez medailí, budu zklamaný,“ přiznal trenér Kotyza, který vkládá spoustu nadějí i do Plačka.

ONDŘEJ MAREČEK