V sobotu se tam totiž odehraje akce B42V Parkour Cup, čtvrtý díl neoficiálního mistrovství republiky. „Smysl akce je představit tuto stále populárnější aktivitu mladých lidem,“ říká jeden z organizátorů Tomáš John.

Závody navštíví i jedna z největších hvězd českého parkouru Taras „Tary“ Povoroznyk, který zasedne v hodnoticí porotě a předvede také své vlastní triky. „Parkour není sport, je to životní styl. Vyznáváme svobodu a volnost pohybu a chceme, aby to mohlo zažít co nejvíc lidí. Myslím, že se bude na co dívat a že akce přiláká aktivní parkouristy i všechny, které zajímá volnost pohybu a překonávání nejen překážek, ale i možností lidského těla,“ zve Povoroznyk.

Co je parkour
Jde o disciplínu francouzského původu, jejíž základ je schopnost dostat se z bodu A do bodu B hlavně bezpečně, plynule, účinně a efektivně za použití vlastního těla. Pomáhá v překonávání libovolných překážek v okolním prostředí, od větví přes kameny a skály až po zábradlí a betonové zdi. Může se provozovat jak ve městě, tak na venkově.

Parkour Cup představuje doposud největší akci svého druhu v republice. Brno je po Liberci, Plzni a Českých Budějovicích čtvrtá zastávka velkolepé tour. Další závody následují v Hradci Králové a Ostravě.

Do klání se může přihlásit kdokoli starší osmnácti let. Soutěží se dvoukolově, nejprve aktéři co nejrychleji překonávají vyznačenou trať. Ve druhém kole má každý závodník volný prostor pro svou exhibici a porota hodnotí celkový dojem.

V sobotu v pravé poledne startují v Lužánkách akreditace závodníků a volné tréninky, první kolo je na programu od tří hodin odpoledne. Výsledky budou vyhlášené v sedm hodin večer. „Pro návštěvníky jsme připravili bohatý program. Kromě závodu uvidí několik exhibic nejlepších domácích parkouristů,“ láká John.