KP Brno naposledy hrálo finále v roce 1994 a také se utkalo s USK. Družstvu nabitému českými reprezentantkami ale podlehlo 0:2 na zápasy. „Na finále tenkrát přišel plný barák, tedy stará hala Vodova. Tehdy jsme však na Pražanky neměli, šlo v podstatě o nároďák. Hrávali jsme kombinovanou obranu, atypickou zónu a zakončovali rychlé brejky. Na všechny v lize to platilo, jen na USK ne,“ vzpomínal tehdejší královopolský trenér Libor Pospíšil.

Ani tentokrát není Královo Pole favorit. USK usiluje o osmý titul v řadě, v domácí soutěži navíc naposledy prohrálo před téměř pěti lety. Mezi oběma kluby je velký rozdíl v rozpočtu. Zatímco stěžejní hráčky pražského družstva dostávají automobil, některé basketbalistky KP Brno obdrží šalinkartu. „Basketbalově se možná mohou týmy srovnávat, ale v silové a fyzické vybavenosti je mezi Královým Polem a USK velký rozdíl,“ přemítala pamětnice finále před 24 lety Martina Bobrovská, rozená Greplová.

Ta mezi oběma boji o zlato ale přece jen vidí rozdíl. „Tenkrát za USK nastupovaly české reprezentantky, dnes má kádr nabitý samými cizinkami, což se mi nelíbí. Domácí hráčky si kvůli nim pořádně nezahrají,“ řekla sedmačtyřicetiletá bývalá pivotka.

Z poslední finálové účasti brněnského celku si už příliš detailů nepamatuje. „Jediné, na co si vzpomínám, je, že finále v roce 1994 bylo moje poslední utkání za KP Brno. Bylo to smutné. Už tenkrát jsem věděla, že končím a odcházím do Žabin,“ zamyslela se Bobrovská.

Do Králova Pole se vrátila na konec kariéry, dodnes mu fandí a ráda se přijde podívat na jeho zápasy. „S bývalými spoluhráčkami máme od klubu doživotně zajištěné volné vstupenky na každou sezonu,“ doplnila.

Možnost má v neděli, kdy se hraje druhé finále v brněnské hale ve Vodově ulici. „Přeji si, aby všechny duely byly co nejdéle napínavé a pro diváky atraktivní. Při současné síle USK bude cokoli navíc malý zázrak, ale chceme v něj věřit,“ dodal Foltýn.

Srovnání soupeřůZVVZ USK Praha – 14x po sobě ve finále ŽBL
Klub odehrál 62 ročníků v nejvyšší soutěži. Mezi největší úspěchy patří vítězství v Eurolize v roce 2015, dvakrát 4. místo v letech 2016 i 2017 a vítězství v poháru Ronchettiové v roce 1976. V ŽBL slavilo USK devatenáct titulů (naposledy 2017) soutěži vládne nepřetržitě sedm let po sobě a v domácí soutěži prohrálo naposledy 30. dubna 2013. Rozpočet má na úrovni předních evropských týmů. Stěžejní hráčky USK dostávají klubový automobil.

KP Brno – po 24 letech ve finále ŽBL
Klub odehrál 53 ročníků v nejvyšší soutěži. Mezi největší úspěchy patří vítězství v Českém poháru v roce 2018, ve Středoevropské lize v roce 2017 a finále poháru Ronchettiové v roce 1982. V ŽBL získalo KP Brno osmkrát stříbro (naposledy v roce 1994), poslední dva roky po sobě dosáhlo na medailové umístění. Rozpočet má několikanásobně nižší než USK, na úrovni předních ligových celků. Některé hráčky KP Brno mají od klubu šalinkartu.