Když vám po nákupu přeletí přes hlavu česká výškařská jednička Jaroslav Bába, znamená to jediné. Po roce se vrací Brněnská laťka. Mezinárodní atletický mítink v úterý hostí nákupní centrum Olympia v Modřicích.

Kvůli sníženému rozpočtu chybí mezinárodní závod žen. V soutěži mužů se ovšem představí hned dva seniorští a juniorský mistr světa. „V Evropě je v těchto týdnech na programu řada specializovaných mítinků výškařů, takže je těžké nalákat nejkvalitnější závodníky. Proto je Brněnská laťka skromnější. Přesto čtyři atleti skákali na olympiádě v Londýně," vypočítal ředitel závodu Ctibor Nezdařil.

Na prémii tisíc dolarů pro vítěze pomýšlí především Bába. Osmadvacetiletý atlet ve všech třech úvodních startech sezony překonal výšku 226 centimetrů, čímž si zajistil letenku na březnové halové mistrovství Evropy do Göteborgu. „Splnit limit byla povinnost, můj úkol. V přípravě jsem skákal vysoko. Jenže jsem se chtěl hned po zisku limitu na dalších závodech zvednout na 230, což se těsně nedařilo. Potřebuju si osahat laťku výš," připomněl Bába, který v Göteborgu obhajuje dva roky staré evropské stříbro z Paříže.

Vedle Báby patří k největším favoritům mistr světa z roku 2005 Jurij Krymarenko z Ukrajiny. Na nejvyšší stupínek se chce prokousat také mistr světa z roku 2007 Donald Thomas z Baham a juniorský světový šampion z loňského roku Andrej Churyla z Běloruska.

Mítink tradičně hostila hala ve Vodově ulici. Už podruhé v řadě se ovšem špičková atletika blýskne v Olympii. „Olympii pomůžeme závodem v prezentaci a Olympia zase pomůže nám skvělou atmosférou. Loni se závody divácky vyvedli, proto se rádi vracíme. Cestu za atletikou si tam najdou lidé, kteří sportu rozumí," vyprávěl Nezdařil.

Národní závod žen startuje ve tři hodiny odpoledne. O dvě hodiny později následuje vyhlášení nejlepších atletů Jihomoravského kraje. Závod mužů je na programu od šesti večer. „Mítink má druhý díl v Praze, která hostí Novinářskou laťku. Tradičně se skáče v nákupním centru na Zličíně, což inspirovalo před dvěma lety i nás," dodala manažerka akce Alena Nezdařilová.

Hvězdy mítinku

Jaroslav Bába (ČR)

rekord v hale – 237 cm

Jurij Krymarenko (Ukrajina)

rekord v hale – 234 cm

Donald Thomas (Bahamy)

rekord v hale – 233 cm

Viktor Ninov (Bulharsko)

rekord v hale – 227 cm