VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bábek splnil, co slíbil medaili. Přidal jí stříbrnou sestru z kilometru

Hongkong (od zvláštního zpravodaje Deníku) – Sezona snů dráhového cyklisty brněnské Dukly Tomáše Bábka dosáhla vrcholu na mistrovství světa. Z Hongkongu si odveze dvě medaile, k bronzu z keirinu přidal poslední den šampionátu stříbro v pevném kilometru. „Pocity jsou úžasné, jsem za to strašně rád. Vždycky jsem se díval jen zpovzdálí na bednu, kde stojí ti nejlepší, a říkal jsem si, jak by bylo krásné se tam postavit. Teď se mi to podařilo a dvakrát," radoval se devětadvacetiletý dráhař.

16.4.2017 AKTUALIZOVÁNO 16.4.2017
SDÍLEJ:

Sezona snů dráhového cyklisty brněnské Dukly Tomáše Bábka (vlevo) dosáhla vrcholu na mistrovství světa. Z Hongkongu si odveze dvě medaile, k bronzu z keirinu přidal poslední den šampionátu stříbro v pevném kilometru.Foto: Dukla Brno/Svatopluk Buchta

V dopolední kvalifikaci předvedl čtvrtý nejrychlejší čas, který ve finále jako jediný z postupující osmičky zlepšil. Došlo dokonce k nečekané shodě, když Bábek a po něm Quentin Lafargue z Francie zajeli na tisícinu sekundy stejný čas 1:01,048. Oba brali stříbrné medaile. „Pro mě je to satisfakce za keirin, po kterém jsem nebyl spokojený s bronzem, i když se nechci rouhat. Jsem strašně rád za stříbrnou medaili. Před finále jsem chytl bronzovou a řekl, že jí teď přivezu sourozence, a ono to klaplo. Mrzí mě, že to nestačilo až na duhový dres, ale zase mi to dává motivaci do budoucna,“ vyznal se Bábek.

Titul mistra světa získal v kilometru s pevným startem počtvrté za posledních pět let Francois Pervis z Francie. Nakonec bez medaile zůstal druhý muž kvalifikace Krzysztof Maksel z Polska. „Když bych srovnal konkurenci s ostatními mistrovstvími světa, nepamatuji si nikdy tak velkou a silnou jako letos. David Sojka zajel vynikající čas, jen o vteřinku pomalejší než já a skončil devatenáctý. Ve finále mělo všech osm lidí neuvěřitelné časy, osmý by loni stačil na třetí či čtvrtou příčku. Podařilo se mi jako jedinému ve finálové osmičce zlepšit čas oproti kvalifikaci, což je prostě super a jsem za to hrozně vděčný,“ radoval se brněnský rodák Bábek.

Pro brněnskou Duklu zajistil už bronzem v keirinu první cenný kov na mistrovství světa po třinácti letech. „Nikdy si hlavu nesvazuju tím, že můžeme získat medaili, z toho pohledu se mi těžko hodnotí, zda jsem medaili očekával, ale jsem šťastný. Každý kov nese svou práci a pocit štěstí, když ho kluci získají, takže jejich hodnotu nerad škáluji, byť bronzovou z keirinu podpořil pátým místem Pavel Kelemen. Kilometr přinesl boj, startovka byla plná a dopadlo to parádně,“ usmíval se reprezentační kouč sprinterů Petr Klimeš.

Bábek nadmíru splnil očekávání, které v sezoně nastalo po jeho titulu mistra Evropy a celkovém vítězství ve Světovém poháru v keirinu, v pevném kilometru rovněž vládl světovému žebříčku. „Cítil jsem poměrně velký tlak, ale nechtěl jsem si ho připouštět. Šel jsem do závodů stejně jako do ostatních, kdy chci mít čistou hlavu, nechat na dráze všechno a porvat se. Buď to vyjde, nebo ne. Držím se své teorie válečníka, že když jdeš do bitvy, nevíš, zda vyhraješ, ale uděláš vše, abys vyhrál. Nejdůležitější je věřit, že to vyjde, to ti dovolí do závodu dát všechno,“ popsal Bábek.

Sojka si na devatenáctém místě výkonem 1:02,161 zlepšil při své premiéře na světovém šampionátu osobní rekord. „Jsem rád, vylepšil jsem si ho o vteřinu a dvě desetiny, ale umístění není zase tak dobré. V rozmezí tří desetin nás bylo pět. Pořád mám na čem pracovat a mám do toho velkou chuť,“ pronesl Sojka.

V Dukle Brno vedle účastníků mistrovství světa v Hongkongu rostou i další talentovaní závodníci. „Věřím ve světlé zítřky, nemůžeme však usnout na vavřínech. Každý pracuje dál a závody se zrychlují. Ačkoliv je poolympijský rok, konkurence v účasti byla na osmadevadesáti procentech. Dosažené časy a výkony jsou obrovské,“ doplnil Klimeš.Jiří Hochmann a Martin Bláha.

Jak se šampionát povedl sprinterům, nevyšel naopak českým vytrvalcům z Dukly Praha. Poslední den je nepodržely ani jejich parádní disciplíny. Jarmila Machačová skončila v bodovačce jednotlivkyň až na devatenácté pozici, Martin Bláha s Jiřím Hochmannem obsadili v bodovacím závodě dvojic dvanáctou příčku. „Nemyslím si, že připravenost byla tak zlá jako výsledky, neznamená to, že nemáme špičkové závodníky, je to o momentální situaci. Kvalifikovali jsme se na mistrovství světa ve všech disciplínách, jeli jsme i omnium. Jarmila vede světový žebříček a vyhrála Světový pohár, taková tragédie to za celý rok není. Výsledky se však tady nepovedly," litoval kouč vytrvalců Milan Kadlec.

Machačová ve své parádní disciplíně bojovala, třikrát se pokusila o únik, jenže ani jednou neuspěla. Světovou šampionkou se stala Elinor Barkerová z Velké Británie před Sarah Hammerovou z USA a Kirsten Wildovou z Nizozemska. „Myslím, že připravená jsem byla dobře, nevím, co se stalo. Jak jsme přijeli, jezdilo se mi dobře, ale závody ne. V bodovačce jsem se snažila neplýtvat silami, zbytečně nenastupovat, což někdy dělám. Občas záleží ke konci na štěstí, jenže už jsem na to neměla. Nebyla jsem na tom špatně, tím spíš jsem takové výsledky nečekala, tohle mistrovství světa je po mě opravdu velké zklamání," posteskla si Machačová.Jarmila Machačová.

Brněnský tandem v bodovacím závodě dvojic je ověnčený stříbrem a bronzem z minulých mistrovství světa a dvěma evropskými tituly. Přestože hned v prvním spurtu bodoval, pak už jej stíhaly pohromy a skončil poslední z párů, které dojely do cíle. „Nebylo to úplně podle našich představ, bohužel jsou rozdíly tak malinkaté, že stačí dvě chyby. Nejprve nám Poláci vjeli do střídání, takže jsme se rozpojili a hned chytli minus kolo. Pak jsme se vrátili do hry, jenže když se začalo znova jet, připojil se před nás Hongkong do bodování a skupina se zase rozpojila, v té intenzitě se to už dojet nedalo a chytli jsme další kolo ztráty. Pak jsme se s tím prali až do konce," posteskl si Hochmann.

„S Martinem jsem zažil krásné doby v začátcích, kdy jsme posbírali mnoho úspěchů, ale nic bohužel netrvá věčně a šňůra musela jednou skončit. Jsme smutní, chci mu však poděkovat za všechno, co jsme zažili. Teď uvidíme, co bude dál," doplnil Hochmann.

V září čtyřicetiletý Bláha totiž v Hongkongu absolvoval šestnácté a definitivně poslední mistrovství světa. „A je to," vyřkl ze sebe po dojezdu posledního závodu.

„Byla tam situace s Poláky, která naštve, jinak nemám na co nadávat. Těsně před mistrovstvím světa jsem říkal, že bych se rád rozloučil medailí v madisonu, v mé nejsilnější disciplíně. Když se podívám na výsledky, jaké jsme v Hongkongu předvedli, možná to znělo trošku troufale, na druhou stranu když se člověku párkrát povede dostat na stupně vítězů, nemůže mít jiné cíle než to zopakovat či vylepšit. Ať to dopadne jakkoli, musí jít do závodu s tím, že medaili rád získá znovu. Bohužel letos forma nebyla taková jako dřív a tenhle šampionát se dá srovnat s jedním z nejhorších v roce 2006, což mě strašně mrzí. Nedá se s tím nic dělat, jen byl bych rád, kdyby se dvojice do budoucna znovu objevily na olympiádě, což může být pro naši stíhačskou reprezentaci vzpruha, světlo na konci tunelu," přál si Bláha.

„A bravo Babsonovi za stříbrnou medaili, to je neskutečné," ocenil ostřílený matador sympaticky Bábka.

Madison, neboli bodovací závod dvojic, ovládli po skvělém výkonu Morgan Kneisky a Benjamin Thomas z Francie o čtyři body před Cameronem Meyerem a Callumem Scotsonem z Austrálie. Třetí skončili Belgičané Kenny De Ketele a Moreno De Pauw. „Madison ovlivnilo střídání, do kterého nám vlétli Poláci, jedno kolo ztráty tak nemuselo být, něco takového pak vezme motivaci. Kluci se s tím snažili poprat důstojně, na atakování dopředu to nebylo, ale mohli zůstat v balíku a nedostat kolo, na osmé či deváté místo neměli z mého pohledu tak daleko. V případě Martina už je to v jeho letech malinko horší než dřív, ale pořád patří k dobrým závodníkům, i když špička je malinko odskočená," shrnul Kadlec.

Pražskou Duklu po konci Bláhy definitivně čeká výměna generací, jenže mladých závodníků na světové úrovni klub moc nemá. „Šampionát dopadl bohužel špatně, ale v případě Jarmily šlo spíš o momentální selhání. U kluků bohužel nemáme konkurenci, v tuto chvíli se na možný výběr pro světovou úroveň nabízí třeba tři, čtyři závodníci, což je žalostně málo. Ani výhled na další roky není dobrý, z mladých nikdo nedosahuje sportovní úrovně, aby mohl jet na světovém šampionátu madison, ovládá ho jen malá skupina lidí. V ženách je situace lepší, potenciálně máme tři až čtyři mladé holky s velikou úrovní a za několik let mohou výsledky vozit. Juniorů máme naopak hodně málo, což je problém do budoucna. Uvidíme, zda se podaří získat třeba Frantu Sisra nebo někoho ze silničářů k dráze, je mladý a může vnést do madisonu s Jirkou Hochmannem či Vojtou Hačeckým větší dynamiku, abychom mohli stav trochu zvrátit. Když však skončí Martin Bláha, je u nás závodníků tak na prstech jedné ruky, tedy strašně málo," posteskl si ještě donedávna skvělý cyklista Kadlec.

Poslední ženskou disciplínu na mistrovství světa keirin vyhrála Kristina Vogelová z Německa, druhá dojela Martha Bayonaová Pinedová z Kolumbie a třetí Nicky Degrendeleová z Belgie.

Autor: Jaroslav Kára

16.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Centrem města Brna prošel historický průvod vojska s císařem Napoleonem. Brňané si tak připomněli slavkovskou bitvu.
1 23

Pryč s žabožrouty? Zdržte se nadávek, radil radní při projížďce Napoleona Brnem

Fotbalisté brněnské Zbrojovky ve čtrnáctém kole domácí nejvyšší soutěže porazili brankou Michala Škody Teplice 1:0.
AKTUALIZOVÁNO
34

Střídajícímu Škodovi stačila minuta, aby rozhodl. Zbrojovka vyhrála i v oslabení

Výstaviště ukazuje krásu minerálů z celého světa. Děti se naučí poznávat fosilie

Brno – Minerály z Pákistánu, Peru nebo třeba Mexika si nadšenci tento víkend prohlížejí na brněnském výstavišti. V pavilonu B začala v sobotu výstava Minerály Brno.

RegioJet výrazně omezí autobusy mezi Prahou a Brnem, posílí vlaky

Praha, Brno - Společnost RegioJet seškrtá od poloviny ledna o více než třetinu provoz žlutých autobusů mezi Prahou a Brnem. Důvodem je velká expanze firmy do železniční dopravy mezi oběma největšími městy v zemi.

Hrajeme hodně v rozích a netlačíme se před gólmana, zlobil se po prohře Zohorna

Brno – Přihrával na jediný gól jeho týmu v zápase, což na výhru nestačilo. Hokejového útočníka Hynka Zohornu štval po prohře 1:3 s Vítkovicemi především nedůraz před brankou soupeře. „Potřebujeme dostat puk na beky nebo si líp najíždět. Pokud už se dostaneme do nějaké šance, tak trefíme prvního hráče,“ láteřil po druhé domácí prohře za sebou sedmadvacetiletý forvard brněnské Komety.

Novinky na Kraví hoře: zpevnění přístupových cest nebo sauna s výhledem na Brno

Brno – Blátem se už za rok přestanou brodit zahrádkáři a lidé, kteří půjdou do parku. Brněnští zastupitelé minulý týden schválili šest milionů korun na stavbu nových přístupových cest z Žižkovy ulice a Veveří na Kraví horu. Přibudou tam i lavičky a osvětlení. Na změny se mohou těšit příští rok i návštěvníci tamního koupaliště.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT