Předvedl výkon 1:00,450 minuty, na osmou postupovou pozici ztratil 0,139 sekundy. „V našich podmínkách deváté místo na mistrovství světa beru. Není špatné, ani dobré, jde o nejlepší český čas v této nadmořské výšce. Jsem rád, že jsem tím odpověděl všem nenávistným komentářům,“ pronesl Bábek.

Po čtvrtečním 23. místě v keirinu se totiž na sociálních sítích objevily urážlivé vzkazy směrem k brněnskému dráhaři. „Odsoudit někoho na sítí je jednoduché, ale nikdo nevidí tu mimořádně fyzicky i psychicky náročnou dvouletou kvalifikaci. Přestože se nám podařilo potvrdit místo na olympijské hry, přečtu si takové komentáře… Na druhou stranu mi daly chuť závodit. Přitom snad kromě Martiny Sáblíkové nejsou jiní sportovci jako my, kteří vyjedou České republice olympiádu, aniž mají regulérní sportoviště,“ připomněl dvaatřicetiletý Bábek, že v České republice schází krytý velodrom s 250 metrů dlouhou dřevěnou dráhou.

Přitom v červnu Bábek ovládl pevný kilometr na Evropských hrách v Minsku i s pomalejším časem a před světovým šampionátem přivezl bronz z keirinu ve Světovém poháru v australském Brisbane. „S přihlédnutím k naším podmínkám je to úžasné. I Peca (kouč Petr Klimeš – pozn. red.) mi tohle často připomíná a drží mě, za což jsem hrozně vděčný. Podporuje mě, i když má taky hrozně těžkou pozici,“ řekl Bábek.

Jaroslav Kára.
Zápisník z Berlína číslo tři: když na šampionátu závodí pan Silný

V Berlíně předvedl zatím nejlepší výsledek české výpravy. „Už se tolik na kilák nespecializuji, přesto jsem se zlepšil. Je to ulevující tečka za strašně dlouhou a těžkou sezonou, museli jsme s klukama objet úplně všechny závody za dva roky a permanentně předvádět stabilní výsledky. Děkuji všem našim spolupracovníkům v naší malé skupince, kteří jsou nadšenci, jinak se to ani nazvat nedá. Děláme cyklistiku srdcem a máme ji rádi,“ hlásil dráhař.

Bábek se půl kola před koncem pohyboval na třetí příčce, jenže závěr pevného kilometru vyšel o něco lépe jeho soupeřům. „Babsonův čas je super. Dokázal, že na to má, ale viděli jsme nejrychlejší kilometr v historii závodů ve výšce na úrovni moře. Jde o výsledek v nejlepší desítce a nemůžu se zlobit na někoho, kdo si zlepší osobní rekord. Věřím, že by třeba ve finále svůj výkon minimálně potvrdil, druhá jízda mu vždycky sedí víc, bohužel jsme si šanci na ni nevyjeli,“ uvedl brněnský i reprezentační kouč Petr Klimeš. Vítězem kilometru se stal Sam Lightlee z Nizozemska.

V sobotu před půl dvanáctou dopoledne zasáhnou do sprintu jednotlivců Pavel Kelemen a Martin Čechman z brněnské Dukly.

Kilometr s pevným startem: 1. Lightlee (Niz.) 59,495, 2. Lafargue (Fra.) +0,254, 3. D'Almeida (Fra.) + 0,608, …9. Bábek (ČR) +0,955