Po šesti dílech Světového poháru jí v celkovém hodnocení patří čtvrtá příčka. „Je to super, čtvrté místo ještě nikdy nebylo,“ pokyvuje brněnský rodák Tomáš Bábek.

Spolu s týmovými parťáky Pavlem Kelemenem a Robinem Wagnerem jste na Novém Zélandu skončili v týmovém sprintu pátí a v pátek v Hongkongu šestí. To byl povedený závěr Světového poháru, souhlasíte?

S prvním z těch dvou svěťáků jsme spokojení, ze druhého jsme čekali trošku víc, ale úplně to neklaplo. Přesun z Nového Zélandu do Hongkongu nebyl úplně ideální, takže se to asi podepsalo. I tak jsme rádi za šesté místo, byť jsme chtěli už medaili.

Věříte, že se můžete přes týmový sprint dostat na olympiádu?

Uvidíme po mistrovství světa. (úsměv) Samozřejmě chceme, ale kvalifikační pravidla jsou natolik přísná, že jen osm týmů ze světa postupuje, což je dost hraniční. Pokud by jich bylo deset nebo dvanáct, jak mělo původně, je to pro nás bez problémů, v osmi týmech to bude hrozně našlapané a hodně se nás pere o zadnější postupová místa.

Každopádně se posouváte stále výš, v čem vidíte důvod zlepšení týmového sprintu?

Začali jsme ho trošku víc trénovat, což se projevilo. Jsme docela sjetí, a když všechno klapne, jedeme prostě dobře. Ne vždycky se to samozřejmě podaří.

Můžou soupeři ve druhé polovině kvalifikačního cyklu nasadit silnější závodníky?

To ne, už od začátku se jede plná palba. Můžeme se na této pozici udržet, ale záleží na drobných nuancích. Nejsme Nizozemci, kteří mají postup téměř jistý, protože vyhráli skoro všechny závody, které jeli. Když dobře, pereme se o čtvrtá pátá místa. Pokud vyskočí jeden tým, který standardně bývá šestý nebo sedmý, a získá třeba jedno vítězství, může to pro nás být problém. Doufám, že i my se ve druhé půlce kvalifikace zlepšíme.

Na mistrovství světa, které na přelomu února a března hostí Polsko, půjde o větší bodový příděl.

Proto je pro nás důležité, abychom byli zase nejhůř do osmého místa.

V keirinu v novozélandském Cambridgi jste dojel pátý. Co chybělo k lepší pozici?

Poměrně suverénně jsem vyhrál rozjížďku i semifinále, ale ve finále v moment, kdy jsem chtěl zaútočit, se přese mě všichni přehrnuli, dostal jsem nůžky a musel jsem si vycouvnout. Zrovna v ten moment úplně naplno nastoupil Kanaďan Hugo Barrette a natáhlo se to. Najednou jsem byl na šesté pozici, dojížděl jsem ostatní a na pásce jsem skočil akorát Barretta, který vlastně celý závod zmrvil a stejně skončil poslední. S pátým místem jsem i tak spokojený. Jel jsem keirin na třech svěťácích a dvakrát jsem ve finále bral páté místo. Je to super a jde o hodně cenné body na olympiádu.

Takže už jste zpátky ve formě, kterou jste měl před dvěma lety?

Troufnu si říct, že Babson je zpátky, byť mi ještě nepřišlo takové štěstí v závodech. Ale výkonnostně a bojovností jsem po takové roční pauze zase zpět.

Dodává vám to sebedůvěru před mistrovstvím světa, abyste opět opět měl medailové ambice?

Určitě mi to dalo pozitivní výhled. V Cambridgi jsem se cítil fakt bojovně a byl jsem hodně dobře naladěný. Bohužel je to keirin, nezadařilo se ve finále, ale celý den jsem měl rvavost a bojovnost jako vždycky, když jsem zajel nějaký velký výsledek.

Na mistrovství světa pojedete i pevný kilometr?

Máme na kilometr jedno místo. Tuším, že je hned druhý den po keirinu, což není úplně ideální, ale myslím si, že i tak to mohu zvládnout. Uvidíme, jak na tom výkonnostně bude Robin (Wagner – pozn. red.), podle toho se asi před mistrovstvím světa rozhodne, kdo pojede.