Na mistrovství světa družstev, které se koná od neděle do neděle, se 24. tým světového žebříčku utká ve skupině A třetí výkonnostní kategorie s Peru, Austrálií a sousedy ze Slovenska.

V pětičlenné nominaci figurují čtyři hráči působící v oddíle Sokol Veselý Jehnice. „Pokud by se podařilo skončit na prvním místě, šlo by o velký úspěch,“ uvedl kouč úřadujících brněnských šampionů extraligy smíšených družstev a zároveň vedoucí reprezentace Ladislav Vorel.

Ještě větší ambice má česká jednička a 67. hráč světového žebříčku Petr Koukal. „Máme natolik příznivé soupeře, takže nevyhrát skupinu by byla hanba. Hodně ale záleží na tom, koho přiveze Austrálie. Nás navíc oslabuje neúčast Kristíny Ludíkové,“ přemýšlel hořovický rodák, jehož otec pochází z Brna.

Vedle Koukala nominoval Vorel do týmu jeho spoluhráče Jakuba Bitmana, Lucii Havlovou a novou posilu Jehnic Alžbětu Bášovou. Výběr doplňuje Tomáš Kopřiva z Dobrušky. V něm tentokrát naopak chybí suverénně nejlepší česká hráčka Ludíková. „Začátkem června plánuje svatbu, takže se omluvila. V děvčatech dostanou prostor mladé hráčky,“ řekl kouč na adresu Havlové s Bášovou.

Vorlův výběr se těší na souboj se Slováky. „Nepamatuji si, že bychom proti nim někdy nastoupili. Všichni se navzájem výborně známe,“ říkal Koukal.

Turnaj, kterého se dohromady zúčastní 33 reprezentací a hraje se jednou za dva roky, je rozdělený do čtyř výkonnostních kategorií. Třetí, ve které figuruje i Česká republika, má dvě skupiny. Vítězové se poté utkají o postup. „Tato možnost existuje, ale u nás je spíš v oblasti teorie,“ naznačil Vorel. Do současné třetí divize se reprezentace dostala před čtyřmi lety. Naposledy jednou zvítězila a skončila na konečném 22. místě.

Souboje se hrají na pět zápasů: dvouhru i debl mužů a žen doplňuje smíšená čtyřhra. Prvním soupeřem Čechů bude v neděli Austrálie.

ČESKÝ BADMINTON NA SUDIRMAN CUPU
- Nominace – muži: Petr Koukal, Jakub Bitman (oba Jehnice), Tomáš Kopřiva (Dobruška). Ženy: Lucie Havlová, Alžběta Bášová (obě Jehnice). Trenér: Ladislav Vorel.
- Soupeři ČR (24. na svět. žebř.) – neděle: Austrálie (19.), úterý: Slovensko (40.), středa: Peru (26.).

HISTORIE TURNAJE
Název Sudirman Cup je podle zakladatele badmintonu v Indonésii. Poprvé se MS družstev odehrálo v roce 1989 jako memoriál Dicka Sudirmana a od té doby se hraje v dvouletých intervalech. Za účast hráči nedostávají žádné odměny.