„Jsem strašně rád, že se tento důležitý zápas hraje v Brně. Velké utkání, které jsme tady hráli, jsme zvládli. Doufám, že to tak bude i teď," burcoval kanonýr výběru Michal Seidler, jenž v brněnském Tangu začínal svou hvězdnou kariéru.

Právě na jihu Moravy národní tým před dvěma a půl roky ovládl na penalty baráž o světový šampionát s Chorvatskem a v září loňského roku zvládl důležitý souboj kvalifikace s Bosnou a Hercegovinou.

Ve tříčlenné skupině obsadil druhé místo před Bosnou, ale za Arménii, takže musí o postup do elitní kvalifikační skupiny ještě zabojovat. „Všichni futsalisti jezdí do Brna rádi. Hala je unikátní, nejlepší v celé soutěži se skvělou palubovkou. Vždy přijde hodně lidí a hraje se nám skvěle. Každý si chtěl zvolit Brno jako svou základnu," dušoval se brankář reprezentace Ondřej Vahala.

Nový trenér brněnské Zbrojovky Martin Hašek.
Hašek: Trenéra klub neosloví, když se daří, ale až se nahromadí problémy

Tentokrát bude na jihu Moravy soupeřem české skvadry nevyzpytatelná Litva, s níž se národní tým utká poprvé v historii. „Nečeká nás nic lehkého. V základní části Litva porazila silné Bělorusko. Futsal tam šel obrovský nahoru, učí se ho, a hodně futsalistů mají z fotbalu. Jsou velmi dobře psychicky připravení a umí s balonem. Už to není soupeř jako před pár lety, kdy se tam jezdilo pro povinné výhry," varoval trenér národního týmu Tomáš Neumann před soupeřem, který před dvěma roky pořádal světový šampionát.

I přes vzestup litevského futsalu zůstávají jeho svěřenci favoritem duelu. „Určitě se této pozice nevzdáváme. Jasný cíl je postup," zdůraznil Neumann. Na něj hodlají Češi zadělat právě v domácí partii. „Venkovní zápas bude obtížnější, proto chceme doma nastřílet co nejvíc branek a vytvořit si dobrou pozici do odvety," nastínil plán chrudimský futsalista David Drozd.

Kristián Pospíšil se na mistrovství světa letos nepodívá.
V Kometě zářil, na šampionát Pospíšil nepojede. Nezapadá, řekl kouč Slovenska

Národní tým vyrukuje do brněnského utkání s takřka kompletní sestavou, chybět bude jen vykartovaný Tomáš Koudelka. „Místo něj jsme povolali Marka Bínu z Liberce, je to nováček. Myslím, že dokážeme Koudyho nahradit. Zdravotně jsme všichni v pořádku," ulevilo se reprezentačnímu kouči.

V případě, že národní tým splní misi a postoupí přes Litvu, dostane se do elitní fáze kvalifikace, v níž se střetnou čtyři týmy v pěti skupinách, losovat se budou v červenci. Světový šampionát je na programu příští rok na podzim. Zatím není určeno pořadatelství.