Sága rodu Draků. Hegemonie brněnských baseballistů na domácí scéně trvá už čtrnáct let a přirovnat lze pouze k suverenitě basketbalistek Gambrinusu Sika Brno. Letos měli cestu k titulu značně trnitou, přesto po výhře 3:1 nad Arrows Ostrava v extraligovém finále přidali Draci Brno do sbírky čtrnáctý titul v řadě.

Kde se skrývá tajemství jejich neporazitelnosti? Proč se nikomu nedaří sesadit je z trůnu? V čem tkví dračí síla?

OSOBNOSTI. Za zrodem nezastavitelné mašiny na tituly stojí dvě postavy, které brněnské Draky nasměrovaly k mistrovské éře. Jednou z nich byl americký kouč Geoff Samuels. Bývalý profesionální nadhazovač klubu Montreal Expos v Major League Baseball překopal složení týmu a vtiskl mu vlastní rukopis.

„Geoff byl vynikající trenér a zároveň prvotřídní hráč, který měl vizi a podílel se na rozvoji klubu. Nezažil jsem trenéra s takovým charismatem, všichni mu věřili a chtěli za ním jít,“ vzpomíná na kalifornského baseballistu Radek Procházka, nynější kouč nadhazovačů reprezentace i Draků.

„Oproti ostatním týmům jsme měli navíc promyšlenější management. Neinvestovali jsme tolik do zázemí, peníze se využili po sportovní stránce. Za tím stojí současný prezident Draků Igor Kratochvíl, který byl ochoten vložit všechno do svého snu,“ připomíná další osobnost dračí historie Tomáš Ovesný, dlouholetý reprezentant ověnčený deseti mistrovskými tituly.

TRÉNINK. Za úspěchy čtrnáctinásobných šampionů stojí precizní tréninková morálka, kterou většina jejich konkurentů postrádá. „Draci neměli konkurenci, protože trénovali každý den, dvojnásobně oproti ostatním. Když Samuels přijel, všichni z něj padali na zadek. Nebyl problém chtít po mladých klukách trénovat každý den, nemuseli chodit do práce. Teď už to takové není, přesto trénujeme pětkrát týdně,“ poznamenal stále ještě elitní reprezentačních nadhazovač Procházka.

„Dřív byla konkurence silnější, museli jsme víc trénovat. Ale na rozdíl od současných soupeřů trénují Draci stále více. Starší hráči v jiných klubech kvůli časovému vytížení netrénují, zatímco Draci chodí aspoň individuálně. Je to o ochotě samotných hráčů,“ podotknul Ovesný, který jako hrající šéftrenér vede ve druhé lize brněnské Hrochy.

MLÁDEŽ. Kouči Samuelsovi se v dračích začátcích vyplatila sázka na nadějné mladíky. Zkušené matadory Chadima, Čapku nebo Slivku nahradil talentovanými teenagery Ovesným, Břeněm či současným koučem Nesňalem.

„Samuels se zaměřil na výchovu mládeže a vytáhl si nás z juniorů. Vytvořil tréninkový program, který vyhovoval mladým hráčům a u nichž viděl perspektivu. Starší kluci to nezvládali,“ vrátil se ke svým začátkům Ovesný, který se baseballu věnuje i jako televizní spolukomentátor.
Dračí továrna však chrlí do světa českého baseballu stále nové talentované mladíky. Jako jediný klub mají tituly ve všech věkových kategoriích. „Máme velký dostatek nadějných hráčů, v současném extraligovém týmu nejsou odchovanci jen Schneider s Minaříkem,“ potvrzuje třicetiletý Procházka.
Letošní titul obhájili Brňané poprvé téměř bez zahraničních posil. Vyjma měsíčního intermezza dvou panamských nadhazovačů měli v týmu pouze Slováka Jána Jablonku. „Chceme jít cestou českých hráčů. Cizinec by musel být hvězdou, aby nezabíral místo našim mladíkům,“ pokračuje nadhazovač a držitel dvanácti titulů.

ZKUŠENOSTI. Snad poprvé v celé éře dělilo tuzemské vládce jedno utkání od vyřazení z play off. V semifinále prohrávali s rivalem MZLU Express 1:2. Jenže nesporné zkušenosti rozhodli ve prospěch favorita. Dvě třetiny dračího celku totiž zároveň tvoří kádr reprezentace. „Naši hráči nastupují nejen v reprezentaci, ale rovněž v evropském Poháru mistrů. Za sezonu odehrajeme o třicet nesrovnatelně těžších zápasů víc,“ popisuje Radek Procházka.
Kouč Arnošt Nesňal trénuje v národním týmu skoro stejné mužstvo, jenom doplněné o několik krajánků. „Draci mají nejkvalitnější hráče v extralize, proto je logickým vyústěním, že tvoří reprezentaci. Z pohledu extraligy je to škoda, ale svědčí to o neschopnosti klubů, když si nedokáží udržet největší hvězdu a pustí ji Drakům,“ pronesl Tomáš Ovesný, který se v roce 1997 prosadil do All stars týmu evropského šampionátu.

NADHAZOVAČI. Všichni baseballoví trenéři vyzdvihují sílu mužů na nadhazovačském kopci. A brněnští šampioni mají v zásobě hned trio elitních nadhazovačů, kteří patří také k ozdobám české reprezentace. Na kopci dominují Petr Minařík, Martin Schneider a právě Radek Procházka.

V záloze je navíc připraven Jakub Toufar, který si vyzkoušel baseball v zámoří. „Úroveň extraligy se v tomto směru zlepšila, ale kluby mají většinou pouze jednoho elitního nadhazovače, zatímco Draci mají tři. Navíc mají nejlepší obranu v extralize,“ přitakává Ovesný, jemuž vedle pálky patřilo v brněnském týmu vnitřní pole. „V letošním play off jsme sice dali minimum bodů, ale nadhazovači umožnili v průměru pouze bod na zápas,“ doplnil Procházka.

PRESTIŽ. V neposlední řadě táhne Draky Brno za dalšími primáty jméno a velká tradice klubu. „V jiných týmech mají hráči víc peněz, ale na nabídku Draků se příliš neodmítá. Pro mě i ostatní je čest hrát v takovém mužstvu,“ uvedl Radek Procházka.

Tým zdobí velká soudržnost a dle Procházky také vnitřní síla. „Hráči cítí povinnost, když nosí na sobě dres Draků. Chceme být pořád mistry, nikdo nechce být na soupisce, která poprvé prohraje,“ přihodil reprezentační nadhazovač Petr Minařík.

Bývalý catcher reprezentace a třináctinásobný český šampion s Draky Brno Michal Břeň poprvé chyběl u titulu. Chybělo mi to, jenže nic s tím nenadělám

Třináct let válčil v dresu Draků a třináctkrát si mohl potěžkat pohár určený vítězům české baseballové extraligy. Letos poprvé Michal Břeň u oslav chyběl. „Přemýšlel jsem o tom, jaké by bylo jít zase na pálku,“ pronesl bývalý reprezentant, který zastával pozici catchera.

Jaké jste prožíval pocity, když jste sledoval mistrovské tažení Draků pouze z tribuny?
Nebylo to zrovna příjemné, chybělo mi to. Letos navíc Draci vybojovali titul, který neměli jistý a hodně se nadřeli. Zvláště Express je v semifinále potrápil. Mrzelo mě, že jsem u toho nemohl být. Ale přál jsem jim vítězství.

Co vlastně zapříčinilo váš odchod z klubu?
Před sezonou jsme se neshodli s Arnoštem Nesňalem (trenér Draků – pozn. aut.) a vše vyústilo v můj odchod. Nejraději bych hrál dál, ale nemohl jsem to příliš ovlivnit.

Takže jste s baseballem skončil?
Letos jsem měl hodně práce se stavbou domu. Ale v příští sezoně bych chtěl znovu začít hrát. Nepočítám s tím, že bych dostal nabídku od Draků, ale s největší pravděpodobností budu hrát za jiný brněnský tým. Nejspíš se domluvím s Hrochy, kteří hrajou druhou ligu. Chtěl bych jim pomoct k postupu do extraligy. Nevylučuji ani dohodu s Expressem.

Získal jste třináct titulů. Na který vzpomínáte nejraději?
Bylo to hodně sezon, ale nejkrásnější tituly byly ty první. Když jsme v Zamilovaném hájku sváděli pětizápasové bitvy s Technikou, která měla skvělého Panamce Deaga. A za nás nadhazoval americký kouč Geoff Samuels.

Chodil jste během sezony na zápasy Draků?
V průběhu základní části jsem příliš nechodil, ale v play off jsem nevynechal jediný zápas. Často jsem při nich přemýšlel, jaké by bylo jít znovu na pálku.

Homerun se jen stane, říká Budský

Držitel deseti titulů českého baseballového šampiona. Dlouholetá ikona české reprezenatce. Velkovýrobna homerunů. To vše spojuje osoba Pavla Budského. Čtyřiatřicetiletý hráč Draků Brno je podle názorů expertů, ale i samotných baseballistů největší postavou tohoto sportu v zemi.

Také v letošním mistrovském tažení Budský dokazoval, že své řemeslo stále ovládá. Ve třetím finálovém utkání v Ostravě zavelel k útoku na titul nechytatelným odpalem za plot. „Letos to byl nejtěžší titul, proto si ho moc cením. V semifinále s Expressem jsme poprvé čelili tomu, že měl soupeř mečbol. Ale včas jsme se zkoncentrovali,“ uvedl Budský.

K baseballu se dostal přes softballové intermezzo. „Rodiče hodně sportovali, dali mi impuls. Režim nebyl tomuto odvětví příliš nakloněn. Ale mě baseball zaujal a kdyby se mi nedařilo, nedělal bych to,“ usmívá se matador, který do Brna přišel z pražského Kova.

Český reprezenatnt si během kariéry vyzkoušel také angažmá v zámoří. „Podepsal jsem kontrakt s celkem Major League Montreal Expos, ale hrál jsem pouze v nižších soutěžích. V Americe jsem strávil asi rok a půl,“ zavzpomínal borec, jemuž není cizí ani nadhazovačský post.

Vinou zdravotních potíží se mohl věnovat téměř výhradně pálce. O to více homerunů soupeřům ukázal. „Kluci jednou vtipkovali, že mám jenom štěstí. Homerun nelze naplánovat, ten se stane. Musíte být připravený, důležitá je také síla a švih,“ nezveličoval své umění.

Baseball se u nás nehraje profesionálně. A tak vedle sbírání mistrovských titulů musí Pavel Budský stíhat i profesi v telekomunikačních službách. „Je to náročné, ale od té doby co máme vlastní stadion, jsme si vše přizpůsobili. Trénujeme individuálně, někdy po večerech. Ve svém věku se musím udržovat v kondici,“ neláme se s tím hlavu ostřílený mazák.

ČTRNÁCT OHLÉDNUTÍ

Nad čtrnácti tituly se pro brněnský Deník Rovnost zamyslel současný kouč Draků Arnošt Nesňal. Ten jediný je majitelem všech, ať už jako hráč nebo trenér.
1995 Kovo Praha 3:0 - první historický dračí titul, to byly nejkrásnější pocity.
1996 Kovo Praha 3:0 - definitivní ukončení nadvlády pražského Kova v českém baseballu
1997 Sokol Krč 3:1 - těžká semifinálová série s Technikou Brno (3:2) proti vynikajícími panamskému nadhazovači Deagovi
1998 Technika Brno 4:2 - pokračování souboje s panamskou hvězdou vyznělo opět úspěšně pro nás, navíc 3.místo na poháru PMEZ
1999 Sokol Krč 4:0 - v této sezóně Draci neprohráli ani v základní části (23 - 0) ani v play - off (7 - 0)
2000 Technika Brno 4:2 - v ryze brněnském finále s Technikou poměrně přesvědčivě vítězíme
2001 Technika Brno 4:0 - základní část jsme odehráli ještě pod vedením Geoffa Samuelse, v play-off už jsem byl poprvé hlavním koučem
2002 Technika Brno 4:1 - první sezona, kterou jsem kompletně koučoval
2003 Tegola Praha 3:0 - ani nadšený výkon překvapivého finalisty nás nezastavil
2004 Krč Altron 4:0 – jubilejní desátý titul trochu zastínil náš největší úspěch v PMEZ, kde jsme skončili třetí a jako první český tým jsme dokázali porazit holandský celek - v zápase o třetí místo HCAW mistr Cocker 5 : 4
2005 Arrows Ostrava 3:1 - v posledním finálovém zápase v Ostravě jsme ve druhé směně prohrávali 0 : 9, nakonec jsme však zápas otočili a suverénně zvítězili 20:12
2006 Arrows Ostrava 3:1 – dominovali jsme celou sezonu i v nadstavbové části
2007 MZLU Express Brno 3:0 - finále dvou spřátelených klubů mělo velmi netradiční nádech, neboť Express vznikl z dračího B týmu. Zápasy na novém Městském baseballovém stadionu měli skvělou diváckou kulisu
2008 Arrows Ostrava 3:1 - po delší době opět vybojovaný a vydřený titul. O to upřímnější byla radost a bujarejší oslavy. Poprvé jsme hráli bez cizinců, s velmi mladými hráči. Tým má velkou perspektivu
VIZITKY SOUPEŘŮ (očima reprezentanta Radka Procházky)
MZLU EXPRESS Brno – Letos je táhnul Kubát, ale zbytek týmu mu příliš nepomohl. Chybí jim zkušenosti, sice nás potrápili agresivitou a odvážnou hrou. Mají průměrnou obranu a moc jim to nešlo na pálce. Ale semifinálová série byla velmi vyrovnaná.
Technika Brno – Mají velmi úzký kádr, na což doplácí. Hráči nepotřebují vynaložit takové úsilí, aby se prosadili do sestavy. Netrénují kolik by měli, protože nepociťují tlak na svém postu. Před pár lety navíc promeškali práci s mládeží, což jim nyní chybí.
Arrows Ostrava – Rovněž doplácí na úzký kádr. Mají dva kvalitní nadhazovače, ale ve finále se proti nám drželi příliš při zdi. Daří se jim na pálce, ale k zisku bodů potřebují až příliš odpalů. Nehráli proti nám téměř žádné signály, chyběla jim agresivita.
Soupiska Draků
Pavel Budský 10
Tomáš Červinka 5
Jakub Hajtmar 2
Karel Hrušovský 10
Přemek Chroust 1
Radim Chroust 1
Ján Jablonka 1
Vojtěch Janíček 2
Jiří Marek 2
Petr Minařík 6
Michal Ondráček 1
Ondřej Petřík 8
Tomáš Polanský 6
Radek Procházka 12
Martin Schneider 2
Tomáš Svoboda 1
Jan Toman 6
Jakub Toufar 2
Martin Veselý 12
David Winkler 6¨
V týmu krátce působili panamští hráči Luis Sandoval a Rodrigo Tello Sandoval.
Trenéři: Arnošt Nesňal 14
Leo Vivona 1
(za jménem je počet titulů)